Autor Tema: 182 Train Set with Motor  (Pročitano 2082 puta)

Emerald Night

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.018
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
182 Train Set with Motor
« poslato: Januar 18, 2014, 12:21:13:posle podne »

Set je iz 1975god.
Sastoji se od 366 delova

Vecini ljudi nece biti interesantan zato sto je za danasnje standarde \"dosta siromasan\" posto je vecinom napravljen od klasicnih kockica ili specificnih delova koji jedino mogu de se koriste za vozove. Na mene je najveci utisak ostavilo to posto je voz iz 1975god. znaci stariji i od mene :) a jos radi.

Originalni stikeri su bili u dosta losem stanju ili su falili. Na BrickLinku-u ima ih samo jedan prodavac po ceni od 49,99eur tako da mi je jedina solucija bila da ih sam napravim. Nasao sam neki scan na net i malo ga prepravio u Photoshop-u.



Uputstvo za sklapanje je dosta necitko posto na slikama se vidi samo izgled sklopljenog dela bez vrste i broja kockica koje se koriste (kao u danasnjim  uputstvima)
Skenirano uputstvo mozete da pogledate na http://lego.brickinstructions.com/lego_instructions/set/182/Train_Set_with_Motor

Motor na 4,5V kada sam ga dobio nije hteo da radi, mada posle ciscenje i podmazivanja je proradio.


Kuciste za baterije 3x1,5V C koje je ujedno i kompletan vagon. Na vagonu se nalazi taster za zaustavljanje voza kao i prekidac za promenu smere.


Osnove za vagone fabricki imaju ugradjene tockove i magnete


Znak koji ujedno sluzi i za zaustavljanje voza. Kada se pomeri crvena rucica sa strane automatski se pomera i znak i srednja crvena sina. Kada je znak spusten crvena sina je izdignuta pa kada naidje voz tj. vagon sa baterijama na nju voz staje.


Crveni stubic sluzi da pomeri prekidac na vagonu sa baterijama tako da ce voz krenuti u kontra stranu.


Lokomotiva


Vagon za ugalj


Vagon restoran


Putnicki vagon


Auto vagon



dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: 182 Train Set with Motor
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2014, 01:04:12:posle podne »
Divan deo istorije, mozda nije toliko lep koliko ovi novi ali je neprocenjiv ;)
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

zidane

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.710
    • Pogledaj profil
Odg: 182 Train Set with Motor
« Odgovor #2 poslato: Januar 18, 2014, 04:24:59:posle podne »
Od svega su mi i dalje najinteresantnije ove plave sine. Jako lepo si ovde sve napisao. Jedino mi fali neka slika iz starog lego kataloga da upotpuni sliku.

stanislaw

  • Gost
Odg: 182 Train Set with Motor
« Odgovor #3 poslato: Januar 18, 2014, 06:35:20:posle podne »
Emeralde, čestitam na ovako lepom kolekcionarskom primerku 4.5V voza iz \"plave faze\".
Napominjem da je prosto fascinantno koliko su dugo bili u produkciji mehanički delovi koje si predstavio u ovoj recenziji. Ja na primer imam 4.5V vozove iz \"sive faze\", setove 7715 i 7722 koji su izbačeni tačno deset godina kasnije 1985, za koje su crni motor i vagon tender elektromehanički potpuno identični, a železnički signal i stubić za menjanje pravca su još uvek bili ti identični crveni kalupi. Profa je prošle godine u jednom sjajnom threadu dokumentovao rastavljanje i restauraciju takvog železničkog signala.
Uvek volim da kažem da su Lego 4.5V vozovi još od kasnih šezdesetih, sa ovakvom arhitekturom kako si je predstavio, imali praktično isti nivo funkcionalnosti kao i lego monorail nekih 25 godina kasnije, a to znači mehaničku kontrolu skretnica, zaustavljanja i promene smera!

Ono što nisi pomenuo, mada se i sa samih slika može zaključiti, je da su prednji magneti bili liveni u plavoj plastici, a zadnji u crvenoj, da bi se označila polarizacija magneta. Ovo ograničenje prevaziđeno je 1980. godine ulaskom u \"sivu fazu\" - te godine prešlo se na današnji koncept da se magnet može rotirati u svom ležištu, tako da mu polarizacija više ne bude fiksna... Iste godine odlučili su da razbucaju koncept \"complete assembly\" šasije vagona, od tada su se 4.5V vagoni gradili na najobičnijoj crnoj 6x16 ploči, magnet je kao i danas dobio svoje mesto na rotirajućem ležištu zajedno sa odbojnicima, a točkove vagona su plastičnim klinom počeli da utiskuju u crnu 2x4 kocku. Jedino je tender vagon poput tvog još čitavu deceniju ostao taj complete assembly, a takva kućišta za baterije su pored tvoje crne rađene i u plavoj i crvenoj boji.

Inače šine iz \"plave\" i \"sive\" faze su potpuno kompatibilne, tu su 1980. godine pored promene boje rađena još samo sitnija poboljšanja kalupa...

Na kraju, ako nije tajna, koliko računaš da te je izašlo kompletiranje ovog seta?

Emerald Night

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.018
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 182 Train Set with Motor
« Odgovor #4 poslato: Januar 18, 2014, 06:51:46:posle podne »
Citat: \"zidane\" post=31054
Od svega su mi i dalje najinteresantnije ove plave sine. Jako lepo si ovde sve napisao. Jedino mi fali neka slika iz starog lego kataloga da upotpuni sliku.


Plave sine su odlicne za neki space moc a cak sta vise nisu ni mnogo skupe.

Nisam uspe da nadje scan kataloga u boljoj rezoluciji :(:cry:

Emerald Night

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.018
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 182 Train Set with Motor
« Odgovor #5 poslato: Januar 18, 2014, 07:02:11:posle podne »
Citat: \"stanislaw\" post=31059
Na kraju, ako nije tajna, koliko računaš da te je izašlo kompletiranje ovog seta?


Kupio sam za smesne pare 1500din. 8kg svega i svacega (raspon kockica od 1975-2005), kada sam probrao ostalo je sigurno 6-7kg original Lega ostalo je bilo ili kopije ili kozna sta drugo. Nesto sitno sam vec prodao tako da kada oduzmem ono sto sam ulozio u voz ~10eur i dalje sam u plusu :wacky: novcanom a jos imam i kockica.

Profa21

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 613
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 182 Train Set with Motor
« Odgovor #6 poslato: Januar 18, 2014, 08:25:22:posle podne »
Divan primerak. Čestitam :smile2:

stanislaw

  • Gost
Odg: 182 Train Set with Motor
« Odgovor #7 poslato: Januar 18, 2014, 08:27:59:posle podne »
Baš fortuna, što se tiče lota sa plavim šinama i vozovima - s obzirom da specifični delovi za 4.5V vozove nisu nimalo jeftini.
Inače moliću, opšte je poznato da na classic space setove idu isključivo šine iz \"sive faze\". :smile2: Plava boja je rezervisana za konstrukcije od technic kocki na kojima bi šine stajale, neće valjda u svemiru da polažu kojekakve pragove :confuzed2:

Edit: obratite pažnju na totalno loodilo u donjem desnom uglu gore skeniranog kataloga, postojao je segment pruge dužine 32 polja koji su dobili spajanjem prave deonice i ukrštaja! Ovo sam tek sad primetio, kalup takvih dimenzija je očigledno izumro već do kraja sedamdesetih, da se više nikad ne vrati...