Autor Tema: 31313 Mindstorms EV3  (Pročitano 2523 puta)

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
31313 Mindstorms EV3
« poslato: Jun 22, 2014, 09:25:23:pre podne »
Velika mi je čast da vam prenesem moja iskustva sa poslednjom generacijom Lego Mindstorms robota! Prikaz je jako obiman zato što sam se interesovao za više aspekata ovog seta i istražujući i studirajući materijal dok sam se pripremao za FLL saznao sam mnogo stvari koje je red da prenesem i Vama dragi čitaoci!

Dakle da krenemo

31313 Mindstorms EV3
Godina izdavanja - 2013
Broj delova - 601 (retail verzija)
SRP - £299.99 / US$349.99 / €349.99

Prednja strana kutije


Zadnja strana


Kutija je lepo dizajnirana i nalazi se u kartonoskom omotaču koji kad skinete i presečete ga pravi podlogu za eksperimente sa robotom i igru sa senzorom za boje


Sadržaj kutije


pored jako velikog broja interesantnih technic delova dobijate i pametnu kocku, usb mini kabl, kablove za komunikaciju izmedju pametne kocke i senzora/motora, IC daljinski i senzore za robota.



Ovde postoji jedna mala začkoljica, 31313 je kućni set koji možete pronaći u slobodnoj prodaji i sa njim dobijate senzor za dodir, senzor za boju kao i IC senzor. Ovaj isti set postoji i u edukativnoj varijanti sa kojom se dobijaju malo drugačiji delovi (neki kažu lepša selekcija) kao i po meni bolja selekcija senzora - čak 2 za dodir, ultrazvučni, senzor za boju i žiroskopski koji je JAKO, JAKO zabavan za igranje.
Motori (2 velika i jedan srednji) su isti u obe varijante.
Softver u kućnoj varijanti postoji na internetu i skida se sa oficijelne LEGO strane dok je za edukativnu varijantu licenca i softver dostupna tek posle dodatne kupovine iste.

Prvo ćemo raditi prikaz kućne verzije a kad pristigne edukativni set pričaćemo i o njemu  :wacky:

Ono što je meni privuklo najviše pažnje po otvaranju seta je naravno pametna kocka. Potrošio sam mnogo vremena da proniknem u njene tajne  :wacky:

Da vidimo prvo kako izgleda



Od tastera tu su centralno postavljeni taster za paljenje čijim pritiskom pokrećete učitavanje operativnog sistema, tasteri za izabir koji su smešteni sa svih strana tastera za odabir, kao i taster za opoziv i gašenje koji se nalazi malo levo i gore od grupacije u centru kocke. Za prikaz svih podataka zadužen je LCD displej niske rezolucije o kome ću pričati kasnije, a za komunikaciju sa ostatkom sveta kocka poseduje nekoliko raznih portova koji su smešteni sa svih njenih strana.



ovo je vrh kocke i na njemu postoje 4 porta za motore kao i usb port za vezu sa vašim PC/Mac računarom. Primetite interesantan nestandardni oblik RJ konektora. O njemu više malo kasnije.



Leva strana kocke - USB port služi za redno vezivanje pametne kocke na drugu pametnu kocku (moguće je vezati još 3 pametne kocke na inicijalnu) dok port za SD kartice služi kao eksterna memorija na kojoj možete držati zahtevnije projekte i njihove resurse.



Dno kocke, na njemu se nalaze portovi za priključivanje senzora.



Desna strana kocke sa otvorima za interni zvučnik.

sa donje strane kocke se nalazi mesto za baterije. Njena potrošnja nije ni najmanje naivna te ona zahteva čak 6 AA baterija. SJajna stvar edukativnog seta je što sa njim dolazi punjiva baterija.
Pored vidljivih portova zanimljivo je napomenuti da kocka podržava i bluetooth kao i wireless komunikaciju ali je za to potrebno koristiti LEGO usb dongle uredjaje.

Pametna kocka je srce celog sistema i uredjaj koji će pokretati Vašeg robota. Srce njenog sistema je naravno ARM procesor a njene hardverske mogućnosti nisu male. Nećete moći da sa njom terate Far Cry ali će ev3 programe pokretati izuzetno dobro  :wacky:

Njen hardver je sledeći


Procesor: ARM9 300MHz

memorija: 16MB Flash,64MB RAM

operativni sistem:Linux

displej: 178 x 128 piksela

Brzina prenosa podataka sa senzora/motora: Analogno/digitalno 460.8Kbit/s

USB brzina: 480Mbit/s

SD card slot: Micro SD katica do 32GB

Mogućnost vezivanja na telefone/tablete pod iOS, Android i WIndows OS putem aplikacija



dijagram koji jako lepo opisuje celu ovu vezu

Već sama činjenica da uredjaj poseduje 16mb interne flash memorije govori dosta, na internetu postoje nekoliko jako dobrih Linux distribucija napravljenih za pametnu kocku kojima se njene mogućnosti dodatno povećavaju ali o tome više u četvrtom delu prikaza gde ću se baviti modovanjem i drugim programskim jezicima.

Ali pričao sam o interesantnim i nestandardnim RJ konektorima. RJ iliti "registered jack" standard se koristi već dugi niz godina u našim domovima kao konektor za telefonske aparate. Priključak koji mi koristimo je RJ10 (nezvaničan naziv) koji izgleda ovako



ovaj konektor koristi kabl koji ima 4 žice od kojih se dve žive i prenose informacije. Sva klješta za krimpovanje koje možete pronaći sigurno imaju mogućnost pravljenja RJ10 konektora.
Lego je za komunikaciju izmedju kocke i senzora/motora izabrao konektor i kabl RJ12



Ovo je standard koji koristi kabl sa 6 žica i koji se koristi u velikim telefonskim sistemima velikih kompanija. Modularna i skuplja krimp klješta sigurno imaju mogućnost pravljenja rj12 a i sami konektori mogu se naći po hobby shop-ovima tako da od samog početka znajte da niste vezani za kablove koje dobijate sa samim setom  :wink:
Ono što morate da znate i na čega morate da obratite pažnju je da morate da koristite rj12 flet kabl jer ako koristite klasičan telefonski to jednostavno neće raditi jer telefonski ima 4 žice od kojih se koriste 2 a ovaj ima i koristi svih 6 žica.

Kablovi koji dolaze uz set su dobrog kvaliteta i dolazi ih dovoljno za povezivanje svih senzora i motora koje imate. Ograničeni ste samo njihovom dužinom. Naime, u setu se dobija 4 kabla od 25cm, 2 kabla od 35 i jedan kabl od 50cm.
Ako Vaš robot ili projekat koji pravite ima veće dimenzije u problemu ste. Ali ne očajavajte, sada kada znate da je kablove moguće napraviti u kučnoj radinosti samo nebo je granica*

(* gde je nebo <=90cm)

Uz sam set dolaze stikeri kao i jedno dosta tanko uputstvo za jednu varijantu robota (TRACK3R). Ostale robote kao i kreacije LEGO dizajnera koje su se nagomilale tokom godina možete pronaći na njihovom zvaničnom sajtu.

Softver za programiranje robota se takodje skida na sajtu i paket u sebi poseduje .net 4 koji je potreban da bi program radio kao i najnoviji firmware za pametnu kocku.
Ovo pričam zato što će bukvalno prvog trenutka kada priključite kocku na računar stići obaveštenje da bi trebalo da unapredite vaš firmware. Verzija koju sam ja dobio je imama FW 1.01 a sa programom trenutno dolazi 1.03 pa ga slobodno pustite da uradi unapredjenje.
Proverite da li imate sveže baterije u kocki pre unapredjenja firmware-a!

Sam softver je predvidjen za windows kao i OSX platformu. Da bih ga testirao do krajnjih granica instalirao sam ga na windows xp računaru koji nije povezan na net (pentium 3, mašina iz 2004) i sve je radilo kako treba. Dakle, bez bojazni prilikom instalacije.

Na samom sajtu se nalazi i dosta opširno korisničko uputstvo koje je prevedeno i na naš jezik pa ako Vas interesuje možete da ga pročitate

Ovim bih završio prvi deo prikaza ovog seta. U narednim nastavcima bavićemo se programiranjem, robotima kao i interesantnim stvarima koje možete uraditi korišćenjem ovih tehnologija. Do tada nadam se da ste uživali i vidimo se!
« Poslednja izmena: Jun 23, 2014, 03:16:58:pre podne dr.zli »
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #1 poslato: Jun 22, 2014, 09:25:58:pre podne »
rezervacija 2
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #2 poslato: Jun 22, 2014, 09:26:32:pre podne »
rezervacija 4
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #3 poslato: Jun 22, 2014, 09:27:18:pre podne »
rezervacija 3  :wacky:
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #4 poslato: Jun 22, 2014, 07:04:52:posle podne »
cekamo  :grin2:

Acidum

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 2.311
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #5 poslato: Jun 22, 2014, 07:28:33:posle podne »
nerd.png

Već sam ranije hvalio temeljitost kojom pristupaš recenzijama (rivjuovima  :wacky: ?!), ali ovo ide nekoliko kopalja dalje od dosadašnjih! Visoke standarde postavljaš, momče...samo tako nastavi!
« Poslednja izmena: Jun 23, 2014, 09:59:30:pre podne Acidum »
...и нестадох у измаглици...

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #6 poslato: Jun 23, 2014, 03:17:36:pre podne »
Prvi deo prikaza je objavljen!
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

Dzoni

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.003
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #7 poslato: Jun 23, 2014, 03:48:51:pre podne »
Odličan prikaz za sada. Jedva čekam nastavak  :wink:

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #8 poslato: Jun 23, 2014, 07:26:42:pre podne »
Huh, dosta detaljnije tehničko objašnjenje nego što sam očekivao, ali baš zanimljivo. Da vidimo sad primene!  nerd.png

IvanV

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 373
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #9 poslato: Jun 23, 2014, 11:39:43:pre podne »
Хвала за приказ, с нестрпљењем чекам остатак!  :grin2:

LegoLover

  • Gost
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #10 poslato: Jun 23, 2014, 12:23:30:posle podne »
Vau, nisam znao da je EV3 toliko napredan...Odlična recenzija!  :grin2:

IvanV

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 373
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #11 poslato: Jun 23, 2014, 12:35:06:posle podne »
Osim što pametna cigla ima sporiji procesor i manje memorije, sve navedeno radi i NXT 2.0. Dolazi sa senzorima za pritisak, boju i svetlost, daljinu (ultrazvučni, novi je IC), dok su se drugi mogli nabaviti odvojeno, i takođe je moguće upravljati njime preko BlueTootha, bilo pomoću standardne aplikacije ili nekog smartfona.

Bolne tačke stare verzije su jako mala interna memorija (može je popuniti jedan veliki program), i neprecizno upravljanje motorima (ako je bitno pokrenuti ga za tačno određeni broj stepeni ili rotacija), što bi trebalo da je ispravljeno na novom modelu. Takođe, iako dolazi sa 3, na EV3 je moguće priključiti 4 motora.

No sigurno ima još novosti, tako da jedva čekam ostatak recenzije.

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #12 poslato: Jun 23, 2014, 02:22:35:posle podne »
Osim što pametna cigla ima sporiji procesor i manje memorije, sve navedeno radi i NXT 2.0. Dolazi sa senzorima za pritisak, boju i svetlost, daljinu (ultrazvučni, novi je IC), dok su se drugi mogli nabaviti odvojeno, i takođe je moguće upravljati njime preko BlueTootha, bilo pomoću standardne aplikacije ili nekog smartfona.

Bolne tačke stare verzije su jako mala interna memorija (može je popuniti jedan veliki program), i neprecizno upravljanje motorima (ako je bitno pokrenuti ga za tačno određeni broj stepeni ili rotacija), što bi trebalo da je ispravljeno na novom modelu. Takođe, iako dolazi sa 3, na EV3 je moguće priključiti 4 motora.

No sigurno ima još novosti, tako da jedva čekam ostatak recenzije.

Hvala MNOGO za ovo poredjenje! Ja nisam na moju veliku zalost imao prilike da se igram sa NXT-om ali to je otprilike to sto sam procitao o samoj cigli  :grin2:
Ja sam jako zadovoljan brzinom izvrsavanja i prenosa programa kao i resursa sa cigle na racunar i nazad, nastavicu za par dana o programiranju pa cu reci koje su po meni prednosti i mane LEGO programa a ljude koji imaju NXT molim za ovakve dopune - slicnosti i razlike izmedju sistema.  :smilie:
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #13 poslato: Jun 23, 2014, 05:50:52:posle podne »
Ako me nesto nagovori da ikada nabavim nesto od ovih Robota to ce biti tvoj zivopisni review. Hocemo jos jos

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.699
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Odg: 31313 Mindstorms EV3
« Odgovor #14 poslato: Jun 25, 2014, 08:17:32:pre podne »
hoćemo još!  :wacky: