Autor Tema: Лего + Моделарство  (Pročitano 4443 puta)

Ђапето

  • Gost
Лего + Моделарство
« poslato: Avgust 16, 2013, 12:17:03:posle podne »
Сви старији се сећају овога кад су били мали, феноменални лего постери





Овакве ствари могу се видети и у лего забавним парковима и јако добро изгледају.

Већ дуже време ме занима ова комбинација која има свој шмек посебан. Има неке предности као што је цена, разноврснот коју би донела поред класичног рељефа од коцака, супер је да се направи за кућну колекцију и да буде репрезентативно место за сетове, наравно за оне који имају места кући, ово значи да исто лако може се показати на изложби као део историје...

Чини ми се да је рељеф од лего коцака ипак још креативнији, даје више могућности и лепо кад мењате расклопите па саставите нешто ново али ипак ова лего моделарска варијанта има такође места у свету легољубаца.

Овде већ има чланова који су моделари и мокери и то опасни као рецимо Профа или Васа а верујем да их има још као и оних које ће занимати ова тема и имати нешто ново да нам покажу, њихова искуства као и савете око материјала и места где се могу узети праве ствари.

Један снимак који ме је одушевио шта се све може, додуше не бих детаље као рушевине и дрвеће радио овако него бих скоцкао. Чудо је шта све може мало стиродура, лепка и фарбе још ја бих додао лего одозгоре као шлаг на торти, то дефинитвно вреди пробати :grin2:

Уживајте!

http://www.youtube.com/watch?v=1T8lWmk0xHI

Dzoni

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.003
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #1 poslato: Avgust 16, 2013, 12:43:37:posle podne »
Svidja mi se tema.
Je li taj stirodur lagan?

milosh23

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 987
    • Pogledaj profil
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #2 poslato: Avgust 16, 2013, 12:45:12:posle podne »
Da naravno lagan je kao stiropor :smile2:

Miroslav

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 81
    • Pogledaj profil
Re: Лего + Моделарство
« Odgovor #3 poslato: Avgust 16, 2013, 03:08:44:posle podne »
Врло добро се сећам тих постера, такав пејзаж је давао посебну драж сетовима. Никако не могу да ископам један каталог са пиратским домороцима, ту је била много лепо одрађена обала са лего сетовима.
Оваква врста креативности данас има много смисла, с обзиром на престанак убацивања плоча у сетове..
:pirate:

Ђапето

  • Gost
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #4 poslato: Avgust 16, 2013, 04:21:59:posle podne »


@ Мирославе јел си на овај мислио?

Поред овог има још старих постера овде http://lego.wikia.com/wiki/Pirates

Одлични су! Пошто нисам се бавио са гусарима нисам ни знао колико су добри док Мирослав није поменуо, стварно ремек-дела!

Ђапето

  • Gost
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #5 poslato: Avgust 16, 2013, 04:26:32:posle podne »
@ Dzoni

Да као што је Милош помену стиродур је лак и користе га моделари нарочито они што се баве возићима да праве рељеф, мостове, грађевине...

Нисам никад радио са њим али колико знам предност му је што се не круни, можеда се лепо обликује, да ишмиргла и можда још неку добру особину за прављење рељефа.

Ђапето

  • Gost
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #6 poslato: Avgust 16, 2013, 04:30:55:posle podne »
Једно феноменално место за љубитеље ове теме моделарства и лега због постера који имају везе са тим али и алтернативних модела градње као и модела који су били планирани али нису угледали светлост дана, мислим да постоји та тема, ако нема отворићемо обавезно, једна од златних тема свих легољубаца, јако је занимљива :grin2:

http://legosteveblog.blogspot.com/

Emerald Night

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.018
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #7 poslato: Avgust 16, 2013, 06:16:28:posle podne »
Citat: \"Ђапето\" post=26519
@ Dzoni

Да као што је Милош помену стиродур је лак и користе га моделари нарочито они што се баве возићима да праве рељеф, мостове, грађевине...

Нисам никад радио са њим али колико знам предност му је што се не круни, можеда се лепо обликује, да ишмиргла и можда још неку добру особину за прављење рељефа.


Stiropor je nezgodan posto se tesko lepi, vecina farbi i lepkova ga razjedaju, i mnogo se kruni. Stirodur je mnogo tvrdji i pogodniji za oblikovanje nisam radio sa njim ali iz prica sam cuo da moze da se lepi i farba.

Ja sam pravio nesto slicno ali sa staklo plastikom i epoksi smolom, veruj mi da je neunistivo stoji u vodi vec 5god.

Napravljen kalup od stiropora preko koga su stavljanja staklena vlakna i epoksi smola


Sa unutrasnje strane postavljena ojacanja od aluminijuma i poprskana pur-penom


Premazano slojem epoksi smole koji je imao ulogu lepka za kvarcni pesak, nakon ovog sloja isao je jos jedan sloj da ne bi bilo ovako sareno

Miroslav

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 81
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #8 poslato: Avgust 16, 2013, 06:34:53:posle podne »
Citat: \"Ђапето\" post=26518


@ Мирославе јел си на овај мислио?

Поред овог има још старих постера овде http://lego.wikia.com/wiki/Pirates

Одлични су! Пошто нисам се бавио са гусарима нисам ни знао колико су добри док Мирослав није поменуо, стварно ремек-дела!


Јесте, само ми се чини да је овде нешто много исечен или је ипак утисак поуздан сразмерно броју година које су прошле :wacky:

Лего Стив је цар, сад баш читам његов блог са уживањем.
:pirate:

Dzoni

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.003
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #9 poslato: Avgust 16, 2013, 06:57:55:posle podne »
Hvala svima na odgovorima. Vec odavno razmisljam da napravim nesto veliko i spremanje je pocelo, ali me obaveze na faksu koce. Bitno mi je sto taj materijal ne razjedaju farbe i lepkovi, za razliku od stiropora, a vidim da moze i lepo da se oblikuje. Bitno je i da nije tezak, jer bih ga koristio za igradnju brda/planine. Da li znate koji lepak je najbolji za spajanje stirodur ploca i od cega su one zice sa snimka kojima ih dodatno spaja?

Takodje, da li znate koji je lepak najbolji za glinu?

Emerald Night

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.018
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #10 poslato: Avgust 16, 2013, 07:15:35:posle podne »
Trebalo bi da moze sa sintelonom ili tigrom. Mada kada budes otisao u farbaru najbolje njih pitaj sta ti preporucuju za lepljenje. Verovatno moze sta god da imas od zice bakar, gvozdje ili cak drvena cackalica ako ti ne treba nesto jace.

IvanV

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 373
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #11 poslato: Avgust 16, 2013, 10:10:36:posle podne »
Citat: \"Miroslav\" post=26528
...
Лего Стив је цар, сад баш читам његов блог са уживањем.
Čitam i ja sad malo i, nevezano za modelarstvo, ne verujem svojim očima:
Citat: \"LegoSteve\"
I remember that building a bigger set felt like a real achievement. For example the 1989 Black Sea Barracuda (6285) required 28 steps to be built whereas the 2009 Brickbeards Bounty (6243) requires 57 and comes with two manuals; their respective piece counts are 909 for the Barracuda and 592 for the Bounty.
28 koraka za 909 delova?! To je preko 30 delova po koraku! Imam nekoliko setova iz tog perioda, ali manjih, i ti nisu bili ni izbliza tako surovi. Mada, zavisi, ako gradiš veliki brod i u svakom koraku dodaješ po jedan sloj kockica, onda se kroz jedan korak može provući jako puno kockica, a da ne bude teško za praćenje.

Ђапето

  • Gost
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #12 poslato: Avgust 16, 2013, 10:46:31:posle podne »
@ Dzoni

Има тих радњи и на нету баш за те ствари, био сам налетео на једну, видећу да је нађем, има рецимо сива боја стене за моделаре и сто неких чуда.

Глина је добра али компликована и има мана колико ја знам а не знам баш много па могуће лако да грешим, тешка је много и мора да се пече да не би живела, гипс хоће да се круни ако се не премаже неким чудом за то и тако има ту цака али добро ко тражи тај и нађе и ко куца отвориће му се, тако да се надам да ћемо сви ми заљубљеници у ово сконтати ово.

Другар један из места соколар који је јако интересантан лик и талентован за све живо сликање и дуборез, зна да ради са кожом да прави свашта, углавном прати свашта рекао да видим на форуму људи који се баве израдом тераријума код нас, не знам који је то форум, окачићу овде кад сазнам, каже да праве чуда од разних материјала.

Ђапето

  • Gost
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #13 poslato: Avgust 16, 2013, 10:57:40:posle podne »
Ево нешто интересантно од чланова лего клуба Коцкице на ову тему

два другара који имају мокове за спејс диораму



припрема стиродура



и на крају слој песка преко тога



:amazed: :love:

опширније овде http://www.ums-agram.hr/forums/viewtopic.php?f=14&t=19745

Dzoni

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.003
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Лего + Моделарство
« Odgovor #14 poslato: Avgust 17, 2013, 12:17:19:posle podne »
@Djapeto

Ne razumem ovaj deo \"мора да се пече да не би живела\"; znam da se glina pece, ali ja sam pravio neke male cigle od gline, velicine malo vece od 1x2 brick, i susio ih na sobnoj temperaturi. Sta znaci ovo \"da ne bi zivela\"?