Autor Tema: Dodatni senzori za mindstorm EV3 - šta je neophodno, a šta poželjno?  (Pročitano 1385 puta)

stonecoldcrazy

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 486
    • Pogledaj profil
Dodatni senzori za mindstorm EV3 - šta je neophodno, a šta poželjno?
« poslato: Septembar 19, 2014, 03:54:13:posle podne »
Razmišljam se da uzmem ovaj EV3 pa imam par pitanja. Koliko sam uspeo da saznam čitajući opise i recenzije, u setu 31313 -mindstorm EV3 se dobijaju  (između ostalog) senzor za dodir, senzor za boju i IR senzor kao i 3 servo motora.

Koje bi ste dodatne senzore preporučili?

U čemu je razlika između IR i ultrazvučnog senzora?

Koliko su stariji senzori (oni koji rade sa prethodnim mindstorm robotom) kompatabilni sa EV3?


EDIT: Dvoumio sam se u kojoj sekciji da otvorim temu, ako bi "diskusija" ili neka druga bila adekvatnija - zamolio bih admine da premeste. Hvala!

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dodatni senzori za mindstorm EV3 - šta je neophodno, a šta poželjno?
« Odgovor #1 poslato: Septembar 19, 2014, 05:22:17:posle podne »
moj savet - nista dok ne izucis kako se senzori koriste i programira kocka. Veruj mi da ti je ono sto dobijes sasvim dovoljno za sve sto ces na pocetku znati da radis. Nemoj bespotrebno trositi pare da bi imao sve senzore.
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

IvanV

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 373
    • Pogledaj profil
Odg: Dodatni senzori za mindstorm EV3 - šta je neophodno, a šta poželjno?
« Odgovor #2 poslato: Septembar 19, 2014, 08:25:53:posle podne »
Negde na netu sam gledao test ultrazvučnog protiv IC senzora. Stari ultrazvučni senzor je bolji s te strane da vrednost koju vraća linearnije odgovara stvarnoj udaljenosti, međutim IC senzor je znatno manje osetljiv na vrste materijala od kojih su sačinjeni predmeti na koje nailazi (a čini mi se i na uglove), tako da je pouzdaniji. Zanimljivo da su napravili novu verziju ultrazvučnog senzora. Nisam siguran da li se razlikuje od stare po bilo čemu osim izgleda.

Koliko mi je poznato svi stari elementi (motori i senzori) su kompatibilni sa EV3.

Nisam siguran da postoji dodatni senzor koji je "must have". Nekako bih pre rekao da ćeš poželeti dodatni motor. EV3 dolazi sa tri motora, ali podržava i četvrti, dok je kod NXT 2.0 tri bio maksimum.

stonecoldcrazy

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 486
    • Pogledaj profil
Odg: Dodatni senzori za mindstorm EV3 - šta je neophodno, a šta poželjno?
« Odgovor #3 poslato: Septembar 19, 2014, 09:39:06:posle podne »
@IvanV Hvala za informacije Ivane! Ovo za motor mi nije ni palo na pamet....

moj savet - nista dok ne izucis kako se senzori koriste i programira kocka. Veruj mi da ti je ono sto dobijes sasvim dovoljno za sve sto ces na pocetku znati da radis. Nemoj bespotrebno trositi pare da bi imao sve senzore.
Hvala, dobar savet! Pročitao sam tvoju recenziju btw, svaka čast :)



Videću još, gledaću po YT šta sve ljudi prave i proceniti koliko bih bio vešt i za programiranje i za pravljenje modela  :laugh: