Autor Tema: 6399 - Airport Shuttle  (Pročitano 7217 puta)

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
6399 - Airport Shuttle
« poslato: Jul 19, 2011, 10:03:48:posle podne »
Da pocnem moj drugi review i to set koji sam sanjao 20 godina a jurio dobru priliku da kupim zadnjih 4 godine. I mislim da sam iskoristio dobru priliku, kostao je 220 eura. Sa svim nalepnicama i sa kockicama u odlicnom stanju (ne blistavom ali u slabo koriscenom). Fale samo dva panela zuta dimenzija 2x3 i jedan brick 1x2.

6399  Airport Shuttle (ja mu tepam \"my precious\")
Broj kockica: 743
Broj figurica: 9
Godina: 1991

Sve kockice na okupu:


Sve cikice na okupu (i njihovi koferi):


a ovo je srce sistema:



Pogled odozdo na motor:


Prosle godine, na izlozbi kluba Kockice u Zagrebu, prvi put sam uzivo imao prilike da vidim monorail u akciji. Tada sam, na svoje oduševljenje, video da monorail, da bi išao sam neprekidno, ne mora samo da ide po zatvorenom sistemu šina već da može da stigne do kraja otvorenog sistema šina, da \"sam\" promeni smer i ide do drugog kraja i opet u \"krug\". (mnogo rogobatno rečeno, a demonstriraću videom na kraju review-a)

\"Mozak\" ovoga što sam napisao čine naravno motor i ova tzv \"Switch\" šina (čista plastika, nikakva elektronika). Switch šina ima tri položaja (sivi krajevi u obliku deltoida se pomeraju u tri moda) koji menjaju smer motora tj voza i to tako što na sredini motora postoji prekidač u vidu poluge (krajevi označeni plavim krugom) koja se pomera u skladu sa položajem deltoida na šini.

Na ovoj slici šina za usmeravanje je podešena tako da motor \"tera\" u smeru koji pokazuje crveni tile (obratite pažnju da prekidač na motoru sada više viri desno nego levo).  



Na ovoj slici šina za usmeravanje je stavljena u položaj da motor tj monorail zaustavi (obratite pažnju da prekidač na motoru sada jednako viri i levo i desno). Ovo omogućava da voz ne morate da iskljčujete na kutiji za napajanje koja je u vagonu vec mnogo lakše na ovoj šini ili bilo gde na pruzi, rukom na dnu motora prekidač pomeriti da stoji na sredini.



I naravno treći položaj \"tera\" voz u suprotnom smeru (levi kraj prekidača na motoru više viri levo nego desno)



Nakon ovih \"tehničkih\" objašnjenja krećemo sa gradnjom prvog vagona:

Ovo je pod vagona sa točkovima samo na jednom kraju (ravnotežu dobija oslanjanjem na \"vagon\" motora)


Gradimo:


Spremam kutiju sa baterijom (čuvene baterije od 9V koje su 80tih i početkom 90tih bile uglavnom zastupljene u city i space setovima koji su imali predznak Electric)



Postavio sam kutiju sa baterijom i prikačio kratki kabl čiji se drugi kraj kači za motor


Završavam vagon:


Vreme je i da montiram krov:


Vagon je gotov. Prikačen je na motor na koji je stavljena maska da sve bude u tonu, prikačen je i drugi kraj kabla za motor:



Počinjem gradnju drugog vagona (pod je identičan prvom vagonu)


Postavljam prozore:


Montiram krov i ubacujemo putnike:


Kačimo i ovaj vagon za motor i evo komletnog monoraila:


Počinjem gradnju prve od dve stanice:


Postavjam držače perona:




Postavljam peron i semafore:


Peron je skoro gotov, postavljena je i prva nadstrešnica:


Sad je tu i druga nadstrešnica a počinje postavljanje i ostalih dodataka potrebnih svakoj stanici:


Skoro gotova stanica:


I gotova prva stanica, a tu je i putnica koji čeka dolazak monoraila.


Pogled iz perspektive putnice:


Pogled iz drugog ugla:


Postavljena je \"switch\" šina u prvoj stanici:


Stigao je monorail da ukrca/iskrca putnike (položaj switch je za stajanje voza)



Pošto voz kada pođe mora i negde da stigne počinjem gradnju druge stanice:


Budući da je druga stanica na visini, prvo idu stubovi:


Tu je i mali kiosk (treba se i malo osvežiti jer u monorailu nema keteringa) a i počinje gradnja stepenica do perona:


Stubovi perona su pri kraju, a i stepenice dobijaju svoje konture:


Kiosk je završen, sad postavljam poprečne grede koje će držati peron:



Pogled od gore na konstrukciju za peron:


Konstrukcija za peron je gotova:


Postavljen je peron i nadstrešnica:


Postavio sam i ostale dodatke na stanici kao što su svetla i sl. Putnici su stigli:



Još jedan pogled na stanicu:


Postavio sam i drugu switch šinu u stanicu:


Ovo je pogled na tipičnu šinu monoraila odozgo i odozdo, samo plastika naravno:    


Sami kraj izgradnje, ostalo je još napraviti držač za šine:
   


Postavljam poprečne grede:

 



Sad kad su svi delovi seta napravljeni, sastavio sam šine, postavio stubiće i evo rezultata - ceo set kako izgleda:


Malo krupnih kadrova:






Da, zaboravih da napomenem da se šine spajaju tj drže sa dva plate/tile 1x4 sa obe strane






Ovako radi monorail:
[video]http://www.youtube.com/watch?v=XOPtAewx0sQ&feature=player_detailpage[/video]

Ovaj video demonstrira kako monorail \"sam\" ide iz jedne stanice u drugu menjajući smer:
[video]http://www.youtube.com/watch?v=8Z_6OaUbk0o&feature=player_detailpage[/video]

I stigli smo do kraja mog drugog review-a. Nadam se da je bolji nego moj prvi review (set 5770)

Nadam se da ćete moći da vidite monorail uživo na sledećoj izložbi kluba Skockani.

Pozdrav

vasa

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.810
    • Pogledaj profil
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #1 poslato: Jul 20, 2011, 08:07:51:posle podne »
Lepo si ga predstavio u videu.MOOOOLIM te subskrajbuj mi! :cry:

kost

  • Gost
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #2 poslato: Jul 21, 2011, 12:50:29:pre podne »
Borko, cestitam na setu! :smile2:  
Pravi klasik.. Kad se samo sjetim da sam jednom bio u prilici na jednom sajmu da ga kupim za 160 eura i propustio priliku..radi cega drugog, nego radi para... Sad jos kad dokupis skretnice..mašala..

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #3 poslato: Jul 21, 2011, 09:12:47:posle podne »
Hvala na čestitkama, Luka. I ja tebi čestitam na prvoj nagradi bugarskog takmičenja, stvarno lepa diorama. I ja sam zadovoljan četvrtim mestom za početnika u MOCovanju.

zidane

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.710
    • Pogledaj profil
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #4 poslato: Jul 22, 2011, 05:58:05:pre podne »
Odlican review i zaista ogroman dodatak tvojoj kolekciji. Mislim da ce tvoja diorama uzeti definitivni primat na sledecoj izlozbi ;) Vec vidim kako ispod monoraila pici voz, i prolaze automobili ulicom...

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.699
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #5 poslato: Jul 22, 2011, 11:38:36:pre podne »
super setić, šteta što lego više ne fura ovaj sistem...mogao bi se recimo napraviti fenomenalan maglev preradom monorail sistema.....

sa tvojih slika sam lepo video srce sistema, motor sa zupčanikom, i prilično sam ubeđen da je moguće napraviti ekvivalenciju uz korišćenje pf elemenata, pošto je sistem skroz prost, samo su problem ove šine, koje se više ne proizvode...

svaka čast na kupovini...

lion knight

  • Gost
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #6 poslato: Jul 22, 2011, 01:54:17:posle podne »
Sjajan review... kao što je i set fantastičan. Tek sam sad saznao čemu služe ti switchevi za monorail :grin2: Dopadaju mi se detalji poput onih žutih poništavača karata, ili ona 2 box-a na aerodromskoj stanici koji predstavljaju kasete za ostavljanje prtljaga...

Uz ovaj monorail bi odlično išao aerodrom 6392 iz 1985. godine ili 6396 iz 1990. godine (iste logotipe na nalepnicama imaju i ta 2 aerodroma i jedna od ove 2 stanice monoraila).
 

U ovaj set Lego je uključio i pilota i aerodromskog radnika, koji se monorailom prevoze na posao :smile2:

Bnesty, da li imaš neki od ta 2 aerodroma, pa da nam pokažeš sa par fotki kako izgledaju zajedno ovaj monorail + aerodrom?

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #7 poslato: Jul 22, 2011, 02:59:02:posle podne »
Imam i to oba aredroma, sa tim da 6396 izlazem na izlozbama, tako da ce naravno ici u prau na izlozbi

lion knight

  • Gost
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #8 poslato: Jul 22, 2011, 04:15:10:posle podne »
Predlog za postavljanje šina ti je baš dobar - mnogo je logičniji i realniji nego onaj raspored iz uputstva. Em što je razdaljina između stanica tada mnogo veća, em što sama kompozicija ima kabine na oba kraja, pa je logićno da će saobraćati napred-nazad, tako što vozač na kraju linije pređe na drugi kraj kompozicije :angel:

Inače, Lego je proizveo i ovaj set 6347 kao očiglednu dopunu Airport Shuttle setu:

Matej Emperor

  • Gost
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #9 poslato: Jul 23, 2011, 11:10:34:pre podne »
Prekrasan set, zbilja, a i \"rivju\" je odlican. Svaka cast

Belgrade`s finest

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.349
    • Pogledaj profil
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #10 poslato: Jul 24, 2011, 07:17:15:posle podne »
Odlican set i review.. pokusacu da nabavim isti :)
Име познатог научника Волта? Џонтра Дизни!

Patton

  • Gost
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #11 poslato: Jul 27, 2011, 10:26:37:pre podne »
Odlican review :)

Gde uspevate da nadjete ove klasike?

Btw, 6392 aerodrom imam i ja; samo je pitanje da li su svi delovi jos na okupu.

lion knight

  • Gost
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #12 poslato: Jul 28, 2011, 10:05:36:pre podne »
Za aerodrom 6392 još je veće pitanje da li su sve nalepnice prisutne, pošto na primer ona nalepnica unutar zgrade sa strelicama često bude izgubljena, jer se lepi na nekoliko kockica, pa su je mnogi skidali nakon što odluče da prave od tog seta neke svoje modele. Slična je situacija i sa onim logotipom aerodroma, i ta nalepnica se lepi preko nekoliko kocaka.

Evo jednog lepo očuvanog seta 6392, bele kocke mu nisu stradale od Sunca, a nalepnice su neoštećene :smile2:

Angeli

  • Gost
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #13 poslato: Avgust 01, 2011, 09:51:44:pre podne »
...220e...
to je cifra o kojoj se kod mene razmislja svake druge godine, kada je lego u pitanju :)
mislim da samo mi koji smo nekada iscekavali lego u prodavnicama, ili od postara ili ispod jelke za novu godinu mozemo da pretpostavimo kako si se osecao kada si pokupio ovaj set iz poste, i dok si ga sklapao :)
super, vidi se po fotkama koliko si uzivao :) sad sam ljubomoran :)

Sektaash

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.252
    • Pogledaj profil
Odg: 6399 - Airport Shuttle
« Odgovor #14 poslato: Avgust 01, 2011, 12:12:33:posle podne »
Borko, po kvalitetu i detaljnosti recenzije bi se reklo da si na odmoru. ali po duhu koji provejava je sasvim jasno da si odlepio i da ti odmor i ne treba.
:wacky:

Citat: \"Angeli\" post=3888
...220e...

reče isključivi MOCer (doskora isključivom) kolekcionaru...