Autor Tema: 8479 Code Pilot Truck  (Pročitano 9612 puta)

Jynx

  • Gost
8479 Code Pilot Truck
« poslato: Decembar 19, 2010, 12:23:59:pre podne »
Evo i mog prvog ozbiljnog posta na forumu :party:
Za ovaj review sam poceo da se spremam pre vise meseci pa sam stao sa pravljenjem kamiona pa sad nastavio zbog izlozbe i usput uhvatio par slicica. Daklem

Set dolazi u velikoj kutiji i unutra je bila neka plastika u kojoj su bile rasporedjene kockice, ja sam to odavno bacio i kockice su uglavnom stajale sve skupa u kutiji ili slozene. Sad sam zbog preglednosti rastavio to na sitne i krupne i sitne stavio u kutiju koja je iz drugog seta. Nikada ovako ne drzim kockice, skoro su uvek sve u jednoj kutiji dok se ja ubijam od trazenja. :)
Svi delovi (ima ih jos malo u maloj kesi), bez code pilot-a:

Code pilot:

Tabla sa bar-kodovima za pilot:

Radi tako sto se pritisne crveno dugme, upali se crvena dioda i prevuce se preko bar-koda, i tako sukcesivno do kraja programa. Npr. kad se pritisne senzor, pokreni motor 5s u smeru kazaljke na satu i istovremeno ispustaj zvuk kamiona; samo se redom predje preko bar-kodova. Crni prikljucak je za motor, zuti za senzor. Moze i bez programa, samo da se pritisnu levo i desno strelice za pokretanje motora.

Ok, sada na pravljenje. Pocetak pocetaka, diferencijal (tamni veliki zupcanik sa zupcanicima unutra):

Na ovom principu rade i automobili, on omogucava da se tockovi vrte razlicitom brzinom (u krivini), a da pogon bude na njima. Na jednostavnijim setovima je uglavnom pogon samo na jednom tocku, i tockoci nisu na jednoj osovini. Ovo je lep detalj i pomogao mi je da shvatim kako rade i neke velike stvari :)

Posle toga ide klasika, osnova:

Jos malo osnove:


Ovo su bitni delovi, skup zupcanika pozadi je za pokretanje prikolice, a zupcanici napred su za pokretanje ruke.

Menja se sta ce motor da pogoni uz pomoc menjaca (koji se vidi na slici pored merdevinica), pored njega su slicice za ruku i za prikolicu (malo se vidi) da se zna na sta je namesteno. Sad sam shvatio da sam zaboravio da slikam kako je uradjen menjac :( uglavnom, ima dva zupcanika koja se slobodno vrte na osovini i uz pomoc menjaca se menja koji ce se obrtati.
Beli zupcanici su interesantni. Ako se na njih primeni velika sila, oni pocnu da proklizavaju. Time je zasticen od preteranog guranja ruke na dole/gore, ili prikolice gore/dole ako se zanesete sa programom (slucajno stavite 30s umesto 10s obrtanja). Danas sam primetio da na njima pise 50Ncm, dakle, ako se primeni momenat veci od 50Ncm, oni ce proklizavati :)

Ovo je vec slozen kamion bez prikolice:

Sa prikolicom i jos par slika:




Na ruci se vidi mali zuti senzor (koji je u osnovi samo malo osetljivije dugme). Kada se pritisne, pokrece se motor i dize ruku. Isti takav senzor stoji i kod menjaca, kada se prebaci na prikolicu, mehanizam pritiska senzor i pokrece se motor da istovari prikolicu.

Ono sto me najvise odusevljava kod ovog seta je sto je sve uradjeno uz pomoc jednog motora, i dva senzora koji su prikljuceni na isti prikljucak (sto znaci da program ne razlikuje koji je senzor pritisnut)! Zupcanici za prikolicu i za ruku su tako podeseni da je vreme koje treba motoru da podigne ruku i vrati je isto kao i za prikolicu da je istovari i vrati.

Takodje, jos jedna interesantna stvar. Ima jedan ruzni zupcanik kome namena nije \"zupcanicarenje\", nego da stoji ispod crvene diode code pilot-a. Povezan je sa pogonskom osovinom kamiona i vrti se brzinom zavisnom od brzine kamiona. Code pilot to registruje uz pomoc diode i ubrzava/usporava zvuk kamiona ako se pomera/stoji.

Kamion je spolja lepe zelene boje, ali nazalost zelenih kockica ima malo. Iznutra je uglavnom crn i siv. Ogroman je i to je veliki plus. Jos 3-4 lepa modela mogu da se naprave od ovog seta,svaki prikazuje neku interesantnu, drugaciju primenu code pilota i mehanike.

U akciji cete ga videti na izlozbi :) :)

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.699
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Odg: 8479 Code Pilot Truck
« Odgovor #1 poslato: Decembar 19, 2010, 08:56:08:pre podne »
ovo je set koji je bio :amazed: :amazed: :amazed:  kad sam bio klinac, još se sećam slike iz kataloga za čini mi se \'98. gde kao neka kibernetička rukavica drži čitač kodova...

set mi deluje veoma zanimljivo i jedva čekam da ga vidim u akciji...

przulj

  • Gost
Odg: 8479 Code Pilot Truck
« Odgovor #2 poslato: Decembar 19, 2010, 10:29:13:pre podne »
Set je stvarno egzotika :amazed: biće interesantan za posjetioce izložbe.

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Odg: 8479 Code Pilot Truck
« Odgovor #3 poslato: Decembar 19, 2010, 10:54:28:pre podne »
kume za njega se posebno treba obezbediti jedan sto gde ce moci da se seta i obavlja svoje funkcije...jer je greota da ovakva masincina stoji samo parkirana

Jynx

  • Gost
Odg: 8479 Code Pilot Truck
« Odgovor #4 poslato: Decembar 19, 2010, 01:08:19:posle podne »
@dugme jeste, mislim da imam jos uvek negde taj katalog, ja sam se pitao gde mi je rukavica i nesto za glavu sto se stavi na oci :D

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Odg: 8479 Code Pilot Truck
« Odgovor #5 poslato: Decembar 19, 2010, 01:50:05:posle podne »
vidi pa ako nisi siguran da li ces biti u ns-u oko 8-9h u subotu da se dogovoris sa dugmencetom ili nekim ko ide ranije da mu predas set kako bi ga mi onda transportovali i na vreme postavili na njegovo mesto (mi to radimo u petak tako da bi valjalo da se to resi pre...do cetvrtka najkanije)

Jynx

  • Gost
Odg: 8479 Code Pilot Truck
« Odgovor #6 poslato: Decembar 19, 2010, 03:12:10:posle podne »
Mislio sam da se to podrazumeva :) cekam da vidim na forumu da se ljudi dogovore kada se nalaze dan pre, kada utovaruju diorame, pa da donesem i ja tad...

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Odg: 8479 Code Pilot Truck
« Odgovor #7 poslato: Decembar 19, 2010, 03:38:58:posle podne »
u prevoz ce biti u petak tokom dana a kad jos cemo svima javiti