Autor Tema: Kupovina preko Alibaba sajta  (Pročitano 13410 puta)

djmrky

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Kupovina preko Alibaba sajta
« poslato: Januar 04, 2017, 08:31:07:posle podne »
Pozdrav ljudi

Da li je neko imao iskustva sa kupovinom Lego kocki preko Alibaba.com. Nasao sam neke setove sa odlicnim cenama, ugovorio cenu od oko 260 dolara. Sto se tice dostave, prodavac kaze da je dzabe, ali mene brinu dodatni troskovi kao sto su carina, porez, neke takse itd.. Prodavac tvrdi da ja necu imati nikakvih dodatnih troskova, da se dostava vrsi na kucni prag DHL-om ili cime vec. Bas sam pitao sta je sa "customs fee" i on kaze da nema nista, kao to sve oni hendluju.

Meni bas nije jasno da li je to moguce ili njega bas zabole sta ce biti s tim kad udje u Srbiju?

Cuo sam razne price kako ti prodavci napisu da je vrednost posiljke tipa 40 dolara, pa onda nema carine, pa je onda kao "poklon" i tako to. Ovo mi je prilicno glupo, posto kontam da svako zna da velike kutijentine Lega ne mogu biti 40 dolara, a nase carinike zabole bas da li je poklon ili nije.

Dakle, u prevodu, ima li sanse dobiti nesto po ceni koja je dogovorena ili su to samo pusti snovi?

Pozdrav

Dardanel

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.251
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #1 poslato: Januar 04, 2017, 08:55:30:posle podne »
Ono sto je meni cudno je da si nasao LEGO na alibabi, jesi siguran da je original?

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #2 poslato: Januar 04, 2017, 09:32:57:posle podne »
Na stranu to što je ogromna većina prodavaca s Alibabe vrlo upitna - što se carine tiče tu računaj da ćeš platiti 32% na najskuplju cenu koju naša carina nađe za taj artikal na internetu i ako prođeš bolje od toga, možeš da slaviš.


U poslednja 2 meseca su naročito poludeli i ignorišu potpuno to što prodavci deklarišu, nego čim je nešto malo veće odu na eBay, ukucaju šifru i uzmu najvišu cenu.

duke

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.407
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #3 poslato: Januar 04, 2017, 10:07:05:posle podne »
Ne bih da te deprimiram, ali kolega je imao lose iskutvo sa Alibabom. Narucio neke USB stikove (kao olovke) za neku promociju, reda velicine 200 kom, a dobio je dvije slusalice kao za mobilni. Ne sjecam se koja je cifra u pitanju. Pored ovoga jos je potezao vezu u Kini (radimo u kineskoj kompaniji) da ga izjuri policija, ali bez uspjeha.

S druge strane, ja imam jako dobra iskustva na sajtu Ali express i znam jos dosta ljudi sto kupuje preko istog sajta i nije bilo problema za sad.

Na kraju krajeva moras sam da odlucis i uzmi u obzir ovo sto ti je Sammael napisao.

djmrky

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #4 poslato: Januar 04, 2017, 11:14:31:posle podne »
Ono sto je meni cudno je da si nasao LEGO na alibabi, jesi siguran da je original?

Pa deluje da je original, tako covek kaze

IvanV

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 373
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #5 poslato: Januar 05, 2017, 05:47:21:posle podne »
Kupovao sam svašta sa Alibabe/Aliexpressa (najveća vrednost $130 telefon), treba gledati da prodavac ima feedback od što većeg broja ljudi i da je bar 95% pozitivan i možeš računati da ćeš dobiti ono što si naručio. Takođe je dobro pogledati i feedback na sam artikal.

Što se tiče carine i PDV-a, neki prodavci imaju skladište u EU i onda oni koji su u EU (Hrvati) uglavnom ne plaćaju dodatne dažbine, ali to ne važi za nas.

Mimo toga, može biti da je sve uračunato u cenu dostave, pogotovo ako ide DHL-om (poenta unajmljivanja špeditera spram obične pošte je, u teoriji, i to što se on zamlaćuje s carinom umesto tebe), ali DHL dostava obično nije besplatna. E sad, pošto se radi o nešto skupljem artiklu, moguće da je sve uračunato u osnovnu cenu.

mountainboarding serbia

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 534
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2017, 11:25:48:posle podne »
Na stranu to što je ogromna većina prodavaca s Alibabe vrlo upitna - što se carine tiče tu računaj da ćeš platiti 32% na najskuplju cenu koju naša carina nađe za taj artikal na internetu i ako prođeš bolje od toga, možeš da slaviš.


U poslednja 2 meseca su naročito poludeli i ignorišu potpuno to što prodavci deklarišu, nego čim je nešto malo veće odu na eBay, ukucaju šifru i uzmu najvišu cenu.
Da 32% + PDV
tako da to dodje 50% više od onog što platiš. Ne isplati se nikako naručivati poštom. Više se isplati naručiti negde u Madjarskoj, Sloveniji... em jeftinije em ti guza vidi puta ;)

IvanV

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 373
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #7 poslato: Januar 06, 2017, 01:20:49:pre podne »
Nije 32% + PDV, nego je 32% carina s PDV-om. Carina je 10%, a PDV 20, tako da sve zajedno izađe

originalni_iznos * 1,1 * 1,2 = originalni_iznos * 1,32

mountainboarding serbia

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 534
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #8 poslato: Januar 06, 2017, 11:05:54:pre podne »
ja sam drugačije platio. Doduše skejt. Koštao je 95 eura, ali nisam imao račun na 95 nego na 130 (tu su bili i troškovi poštarine i bankarski troškovi) i oni su mi rekli (to je bila 2007-a) da moram da platim 33% carinu na to. I ja doneo tu sumu koju su tražili i kad sam trebao da platim, ona je bila još veća i kad sam pitao tu ženu (tog lopova) zašto sad to, ona reče - pa pdv (18%) uz kretenski smešak.
Izašlo me je sve 200 eura. Od tada više nikad ništa preko pošte

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #9 poslato: Januar 06, 2017, 11:40:01:pre podne »
Carina nikada nije bila 33% ni na šta, izradili su te...

mountainboarding serbia

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 534
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #10 poslato: Januar 06, 2017, 01:34:00:posle podne »
pa kažem ja - lopine. Bilo je plati ili oduzimamo dasku. šabani

Belgrade`s finest

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.349
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #11 poslato: Januar 06, 2017, 03:10:24:posle podne »
Како мислиш, одузимају? Ако нећеш да платиш, дужни су у року од 15 дана да врате пошиљаоцу.
Име познатог научника Волта? Џонтра Дизни!

mountainboarding serbia

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 534
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #12 poslato: Januar 07, 2017, 11:23:19:pre podne »
pa to... ne bi ga dobio. Vratili bi ga nazad što je jednako da ga oduzmu od mene... :D
i da se to desilo, ne bih se ja sad zvao mountainboarding serbia, nego ko zna kako :D

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina preko Alibaba sajta
« Odgovor #13 poslato: Januar 07, 2017, 04:50:29:posle podne »
Meni su cesto carinili ali uvek 10% carina i 18% PDV (posle 20%), grubo 30%. E sad caka je da su i meni
nekad uzimali kao osnovicu na koju dodaju 30% cenu koju sami pronadju. I svaki put mi uredno dostave carinski obracun pa mogu da se zalim ako mi nesto ne odgovara  >:D