Autor Tema: Vracanje starog sjaja kockicama  (Pročitano 3723 puta)

zidane

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.708
    • Pogledaj profil
Vracanje starog sjaja kockicama
« poslato: Decembar 15, 2011, 07:54:20:pre podne »
Kao veliki ljubitelj starih old school setova iz 80-tih, pogotovo space teme imam problem sa stanjem u kome se kockice često nalaze. Počevši od mojih setova pa do nekih koje sam polovne nabavio/kupio.

Prvi problem na koji se nailazi je što su bele, plave, sive kockice požutele, o ovom problemu mislim da je bilo reči u drugoj temi i rešenje koje zaista često može da pomogne je vodonik peroksid ili ti hidrogen, nabolje 12% rastvor.

A drugi problem su izgrebane kockicke do neprepoznavanja, tu mislim na izgrebane vetrobrane, zatim izgrebane tilove i printove koji su se izlizali.

Neverovatno ali za ovaj drugi problem mislim da sam našao rešenje koje donekle može vratiti stari sjaj. Probao sam abrazivno sredstvo koje vam savetujem da probate evo slike može se naći u svim opremljenim prodavnicama preporučujem Rodić ili Merkator svejedno. Koristi se za čišćenje staklokeramičkih ploča na šporetima.



Uploaded with ImageShack.us

1. izlizani printovi - sa ovim sredstvom prostim nanošenjem na krpu a zatim brzim povlačenjem dela gde se nalazi izlizani print, nakon kratkog vremena dobićete lepu čistu površinu na koju kasnije možete zalepiti custom stiker kakve npr naš član Vasa pravi (Vaso dodješ mi za reklamu)

2. oguljene kocke i tile-ovi. Preporuka je naravno da sve kockice koje možete da nabavite sa Bl-a nabavite i ne zamajavate se sa ovom tehnikom, ali ako imate neke retke kockce do kojih je teško doći ovom tehnikom ih možete bar malo povratiti. Ideja abrazivnog sredstva je da skida fini sloj plastike, često toliko mali da ćete imati samo efekat poliranja. Princip je isti samo na krpicu nanesete pomenuto sredstvo, okrenete ka krpici deo kockce koji želite da obradite i to je to. Ja sam probao na nekim starim ofucanim tile-ovima i sada zaista bolje izgledaju.

3. Najzanimljiviji deo priče su vetrobrani svih vrsta, oni su nekako naosetljiviji na grebanje i nekada toliko izgrebani da se više ništa kroz njih ne vidi. Ove sitne ogrebotine nastaju od previše igranja, ali često i od držanja ovih osetljivih delova zajedno sa svim ostalim kockicama na gomili. Ako imate transparentna žuta, zelena ili plava stakla, ponovite isti ovaj postupak. Abraziv će odstraniti te fine ogrebotinice koje prave efekat magle i ostaće samo ona gruba oštećenja. Ja sam se juče usudio da pokušam i veoma sam zadovoljan efektima. Imam još neke vetrobrane u baš lošem stanju pa ću ovih dana ako stignem pokušati da odradim fotke pre i posle.

Ne očekujte ne znam kakve rezultate ali ovo je dobar način da se neke kockce koje ste prežalili vratite u život. Puno delova se više ne proizvodi i jako retko se ovi delovi mogu naći novi, pa probajte.

:)

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Vracanje starog sjaja kockicama
« Odgovor #1 poslato: Decembar 15, 2011, 09:56:17:pre podne »
Imam slično sredstvo koje već koristim za ploču na šporetu, probaću večeras s jednim vetrobranom koji znam da je u gadnom stanju...

aca

  • Gost
Odg: Vracanje starog sjaja kockicama
« Odgovor #2 poslato: Decembar 15, 2011, 10:32:11:pre podne »
Коначно да је неко отворио тему за домаћице. :wink2: Браво!
Савети са хидрогеном су се појављивали на разним местима, а ни паковање, односно спремање (кутије, кесице...) нема своју тему.

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.698
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Odg: Vracanje starog sjaja kockicama
« Odgovor #3 poslato: Decembar 15, 2011, 10:34:41:pre podne »
Citat: \"aca\" post=7140

Савети са хидрогеном су се појављивали на разним местима, а ни паковање, односно спремање (кутије, кесице...) нема своју тему.


spremanje ima svoju temu u kojoj se govori i o čišćenju hidrogenom   :tongue2:

aca

  • Gost
Odg: Vracanje starog sjaja kockicama
« Odgovor #4 poslato: Decembar 15, 2011, 11:09:18:pre podne »
Да, у праву си. Двапут сам листао \"LEGO generalna diskusija\" и нисам нашао. Време је за годишњи одмор...:confuzed2:

zidane

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.708
    • Pogledaj profil
Odg: Vracanje starog sjaja kockicama
« Odgovor #5 poslato: Decembar 15, 2011, 11:10:13:pre podne »
Milsim da bi se tema sa cicenjem kockaka trebala odvojiti od teme spremanja-skladiscenja kockica.

aca

  • Gost
Odg: Vracanje starog sjaja kockicama
« Odgovor #6 poslato: Decembar 15, 2011, 11:10:57:pre podne »
Слажем се!

Angeli

  • Gost
Re: Odg: Vracanje starog sjaja kockicama
« Odgovor #7 poslato: Decembar 15, 2011, 02:42:59:posle podne »
kad smo vec kod ciscenja, moj neprijatelj br 1 je prasina - narocito sa crnih kockica. prosli zamak, kad sam rasturao, prao sam sa cistim mokrim peskirom kockicu po kockicu, izmedju SVIH studova - sizifov posao, protom sam sj*** sve nokte i rasparao peskir, a kockice us i dalje imale oko studova crno plus prasina se ulepila, pa je bilo jos teze skinuti kad se osusilo.

resenje: obicna cetka za farbanje, platio sam je 80 din, i nista nisam kvasio, sa suvom sam prelazio preko povrsina napravljenog dvorca - i da vidis cudo, prasina je bukvalno letela sa kockica na zemlju, a nisu otpadale. Odusevljen sam i racunam da sam svoje probleme sa prasinom zauvek sredio :)

Mozete misliti dokle je to islo kada sam hteo da odvojim stotinjak eura i kupi tile-ove, samo da bih mogao kasnije lakse da ih cistim. Bas glupo, sobzirom da za 100e moze da se kupi tona korisnijih kockica :)

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Vracanje starog sjaja kockicama
« Odgovor #8 poslato: Decembar 15, 2011, 02:46:52:posle podne »
Za prašinu je zaista četka majka mara, ja koristim neku četkicu za šminku koju sam maznuo svojevremeno i odlično vrši posao, premda bi verovatno bilo još bolje da kupim neku veću.

U principu sam batalio neko detaljno ribanje, kad su kockice prljave ubacim ih u toplu vodu sa deterdžentom za sudove i ostavim jedan dan da odstoji, posle procedim, isperem i ostavim da se suši.

zidane

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.708
    • Pogledaj profil
Odg: Vracanje starog sjaja kockicama
« Odgovor #9 poslato: Decembar 15, 2011, 02:47:49:posle podne »
Odlican savet, mada ti imas specifican problem da ti gradjevinu retko srusis, i da ti se nakuplja prasina dok je jos stvar u izgradnji. Ali fazon sa cetkom i mozda usisvacem u ruci je dobro resenje ;)