Autor Tema: kako izracunati kolika ce biti carina  (Pročitano 8784 puta)

Angeli

  • Gost
kako izracunati kolika ce biti carina
« poslato: Februar 09, 2012, 01:50:30:posle podne »
haj drugari :)

Cesto se desava da narucimo paket, i onda strepimo kolika ce biti carina.

Iako carina ima svoje knjige sa vec zaracunatim cenama svih stvari, izmedju ostalog i lego kockica, njoj su 1 kg 1x2 brick i 1kg npr lego pilica isto, iako je razlika u ceni 1:200

:devil2: Carina se uvek povodi sa invoice papirom koji prodavac ubaci u paket, i sta tu pise, tako i ocarine. Retko koji prodavac ce lagati o ceni kockica, jer je to krivicno delo, ali ce neki, narocito ako ste vec kupovali kod njih i/ili  imate izgradjenu komunikaciju i prijateljski odnos, pristati da ne napishu nista

:devil2: Zatim, ako kupujete kockice npr od Sabrine u Italiji, i ona na koverti napishe vasu adresu, i ovo  - njeno ime i prezime, i ime \"Matochine-mania bricks, www.bricklink.com\" - paket sigurno ide na carinjenje. Ako napise samo svoje i tvoje ime i prezime i adresu, sigurno ne ide, sem ako ne pise vrednost veca od one granice. Tako da, uvek trazite od prodavca da na paketu ne pise nista sem svojih licnih podataka, nikakve nalepnice firme i sl.

:devil2: Kada kupujete nove setove, oni uvek idu na carinjenje, i carina ima cenovnik sa cenama (koje su daleko od prosecnih) - i vasi setovi ce UVEK biti ocarinjeni. Rasanja: ako vam kutija ne znaci mnogo, trazite od prodavca da raspakuje set i da vam posalje semo kockice u kesici i uputstvo. Jako je bitno potvrditi ovaj dogovor, jer sam vidjao prepiske drugih, koji ovo pitaju, prodavac kaze \"ok\" i na kraju opet posalje zapakovan set, jer zaboravi. Dobro pitanje bi bilo \"Izvini, jer ova cena shipinga za otvoren ili zatvoren set?\". Ja da kupujem nove setove, zamolio bih da povadi kockice iz original kesica i da ih stavi u zip kesicu, za svaki slucaj, jer carina je OGROMNA, ali o tome vise kasnije

:devil2: Jedna od stvari koju morate obavezno zamoliti prodavca da napise je \"Used plastic toys\" na paketu\". Obicno sta god da kupujete na brinklinku kupite barem jedan used deo, ako i ne, iscimajte ga da napise. Carina nije ista na koriscene i nove stvari. Sobzirom da kockice nisu u original pakovanju, to je jos jedan dokaz da nisu \"nove\"

:ninja: Kako da znam kolika ce mi biti carina? Narucio sam kod Briskija za 60 e, eto, nisam presao grenicu?Aca je pomogao da se dobije odgovor na ovo pitanje:
\"Sto se tice carine, lepo sam napisao da je limit do 50 evra BEZ postarine, ona se NE RACUNA (moze da bude i milion evra ako ti salju sa Meseca). Ali ako procene da te treba cariniti, onda se za carinsku osnovu DODAJE i postarina i na CEO ZBIR placate carinu i PDV. Takav je propis\"
sad svi znamo cinjenice :)

2. Recimo da ste uradili sve ovo odozgo, i da je prodavac uradio sve sto ste rekli (briksy ce poslati tacnu cenu kockica, ali hej, kupili ste za samo 60e, a shiping je flat 6 e) - PRVA BITNA STVAR - svako cenkanje oko shipinga, FLAT shiping (nije bitno koliko kupis, siping je uvek isti) i sl je ok, ali prodavac mora platiti TACNU cenu, a za iznos od 60tak e moja procena je da bi shiping bio oko 16e, po kolicini kockica koje bi covek tamo kupio.
3. pretpostavicu da si u bg-u.

I da, platices carinu. Evo po kom sablonu:
 :clown: Prvo ce ti prebaciti eure u dinare po kursu nbg, koji je mnogo nepovoljniji od kurs au menjacnicama: 60 e ce tako biti 6384 dinara. Shiping ce tako biti 16 e - 1700 din. Zajedno bi to bilo malo manje od 8100 dinara. (vidis, ona narudzbina pod 60 e odjednom je 80)
:clown: Kako se sada racuna carina: Za ova iznos osnovica bi bila nekih 800 din (nije mnogo, recices:); ali moras platiti i PDV (za ovaj iznos je 1600 din), zatim takse kojima sam zaboravio ime, ali koje zajedno nisu pre  sto dinara,  i na kraju lezarina, koja bi za ovu pretpostavljenu tezinu bila 300 i nesto dinara

:angry: sve zajedno sabrano dovodi nas do iznosa od nekih 2700 dinara, sto je oko 48% od cele narudzbine koju sate napravili

:frozen: I inace, to je pravilo koje sam pokusao da ilustrujem sa primerom gore, kada se zaracuna sve sto oni racunaju, carina, postarina, takse, lezarina, i PDV carina uvek iznese izmedju 45 i 49% od vrednosti koju ste platili. <------ ovo je nesto sto je uklesano u kamen, i ne moze se promeniti. Samo da bi ulozili zalbu da se slucaj pogleda morate platiti 1200 dinara taksu (*bilo je pre nekog vremena, sad se mozda promenilo, ali sigurno nije na nize). Slucaju treba par meseci da dodje na red, i ne znam nikog ko se pozalio, a da je dobio.

:sad: Primera za nepravedno (po nasim arsinima) carinjenja ima svuda, i svako od nas ko je narucivao opecen je barem jednom, plus setite se carina na nagrade brikenburga i sl. Carina je nepokolebljiva, i bilo kakvo planiranje, priche (ja cu ovo ja cu ono, oni nece ovo nece ono) nece uroditi plodom - AKO PREDJETE granicu, i/ili oni procene da je slagano na invoice-u, bicete ocarinjeni, i to je to. To vazi za sve prosle narudzbine, u toku, buduce, lugbulk, prodavnice i sl.

Zato je najbolje biti ispod radara i biti neprimetan kad su ove stvari u pitanju.

:sick2: poseban note: ako vas ocarine vise puta u kracem vremenskom periodu, ili ako vam stigne vise neocarenjenih paketa u kracem vremenskom periodu, carina ce poceti da otvara sve sto vam stize i da carini, ponekad i da \"zbraja \" pakete, pa da carini - tako je jedan od nas morao da plati carinu na paket od 10e - i carina je, naravno, bila oko 5 e - lezarina, koja je min 300 din pa raste, PDV na sve, takse koje su uvek iste (pa rastu) i sl.

:cry: Pustiti paket da se vrati... ah bah. Potrebna je racunica. Kod briskija se ne bi isplatilo, jer ona treba da posalje opet za tih 16 e (iako bi tebi naplatio 6e); i to dva paketa (znaci 12e) + velika verovatnoca da bi ti zaracunao i postarinu nazad (koja je isto 16 e, pa sad pitanje je sta bi ti trazio, 6 ili 16...) - plus, paket kad je ocarinjen na posti lezi 15 dana, tj dve nedelje, a iz iskustva, ne saku ga odmah nazad, vec prodje nedelja do dve pre nego sto ga posalju, i obicno mu treba sedam dna da stigne. To znaci da bi paket kod njega bio za pet nedelja, i cak da ga odmah posalje nazad, to je jos nedelju dana puta nazad - iliti sest nedelja za kockice koje su ti bile pri ruci.

:mill: Nadam se da ce ovaj tekst dovesti do toga da ustedite neke pare i da lakse, brze i jeftinije dodjete do novih lego kockica :) Zato se drzite pravila: sobzirom da se kro carinu nista nece \"provuci\", dobro, pametno i logicno planirajte svaku vasu narudzbinu :)

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.699
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Odg: kako izracunati kolika ce biti carina
« Odgovor #1 poslato: Februar 09, 2012, 02:04:55:posle podne »
ležarina se plaća samo ako ne preuzmeš paket od poštara ili ne preuzmeš isti dan u pošti...

ako stiže pismo, do recimo 200gr, najčešće se ne otvara i ne carini...pa čak i ako ima nalepnicu prodavca tj. firme...stizalo mi je nekoliko manjih koverata od brickarchitect-a i nijedna nije carinjena, iako matija uvek lepi nalepnicu svoje firme na pismo...

ako stiže paket (kutija), uglavnom ide na otvaranje i procenu, plus moraš da platiš ptt troškove (postexpress) od carine do tebe...

i ako misliš da neko sa carine ne prati ovu temu, tj forum, grdno se varaš...

Angeli

  • Gost
Re: Odg: kako izracunati kolika ce biti carina
« Odgovor #2 poslato: Februar 09, 2012, 02:39:37:posle podne »
iskreno ne verujem da prate :)
protok kockica od nas par ovde je toliko mali da je zanemarljiv u odnosu na protok i profit ostale robe, i ne opravdava troskove stalnog pracenja :)

plus, ovde se ne poziva ni na kakav protivzakonit zlocin, vec se upoznajemo sa pravilima carinjenja ;) mi zaista kupujemo koriscene kockice, u najvecoj meri, kada se set otvori on zaista vise nije nov, carina je sama dala tu granicu do koje ne naplacuju i sl. - Licno nemam nista protiv svercovanja i krsenja zakona, ali ne postoji zakon koji kaze \"kaznjivo je ne osudjivati svercovanje\" ;)

ahahah gledao sam ja \"Law Abiding Citizen\" film ;)

istina za pismo, mada, da na pismu stoji \"120e za 60 lego pilica\" sigurno bi bilo ocarinjeno, bez obzira za gramazu. moj prijatelj je uzeo neki program, i doslo mu je samo na DVD-u, ali program je kostao 700$, i to je bilo u invoice-u u koverti kde je bio jedan jedini DVD, i morao je da plati (tacno je platio tako, oko 335 e, ak ose ne varam)

Dzedaj357

  • Gost
Re: kako izracunati kolika ce biti carina
« Odgovor #3 poslato: Februar 09, 2012, 03:29:36:posle podne »
Angeli, mnogo ti hvala na ovom tekstu. Dobio sam odgovore na sva pitanja :grin2:

Angeli

  • Gost
Re: kako izracunati kolika ce biti carina
« Odgovor #4 poslato: Februar 09, 2012, 03:44:06:posle podne »
nista :) imam odgovore na jos par bitnih, a dobio sam ih od clana Aca :) (Ace:)

\"Sto se tice carine, lepo sam napisao da je limit do 50 evra BEZ postarine, ona se NE RACUNA (moze da bude i milion evra ako ti salju sa Meseca). Ali ako procene da te treba cariniti, onda se za carinsku osnovu DODAJE i postarina i na CEO ZBIR placate carinu i PDV. Takav je propis\"

jednostavno receno, i jasno :) dodacu u prvi post :)

Mixon

  • Gost
Re: kako izracunati kolika ce biti carina
« Odgovor #5 poslato: Februar 10, 2012, 10:45:19:pre podne »
Ovakvi razgovori se inace vode na svim hobi forumima, jer svi mi bez obzira cime se bavimo imamo isti problem, a to je carina!

Ja sam narucivao makete iz inostranstva, pa cu vam preneti moje iskustvo sa carinom. NAPOMENA> sve se desavalo pre ove nove uredbe na povecanje sume koja se ne carini, znaci tada je to bilo 20 evra!

Nekoliko puta su mi stigli paketi sa naravno vecim sumama i nisu carinjeni, i ako su otvarani i pregledani. Bila je zalepjena nalepnica oslobodjeno carinjenja, a kasnije kad su stizali, su selektivno carinjeni, neki jesu neki nisu, i tako...

Zakljucak je bio sledeci> Carinici odokativnom metodom odredjuju sta ce da carine, tako da sam na carinskim deklaracijama imao samo dve tete koje su me globile. Kasnije u razgovoru sa drugim maketarima dosli smo do istih imena + jos jedna. E one su ti bili eksperti za maketare! :beaten:

Desili se da su mi carinili paket i kad je cekirano ,,gift,, i sa privatne adrese (prodavca), tako da oni ne mare preterano za sve u zakonu!

E sad postupak carinjenja: UPUTSVO ZA CARINJENJE :devil2:
1. Otvoris svaki paket i procunjas unutra :vampire:
2. Proveris koliko cesto ta osoba prima slicnih paketa :ninja:
3. Pronadjes ga na spisku i protrljas ruke :wacky:
4. Sednes na internet i proveravas da li su to te cene kao sto pise :vampire:
5. Saberes sadrzaj paketa sa postarinom, obliznes se oko usta, ponovo zadovoljno protrljas ruke :laugh:
6. Popunis carinsku deklaraciju na sledeci nacin:
   1)Upisi sumu u stranoj valuti
   2)Pretvori je u domacu valutu i dobijes UKUPNU CARINSKU OSNOVICU(UCO)
   3)Obracunas carinu 10%
   4)Na UCO dodas carinu i na to sve udaris PDV 18%
   5)Dodaj taksu za administrativnu procenu 370,00 (bila 2010.)
   6)Ukupno dazbina: Saberi tacke 2,3,4 i 5
   7)Nalepi to na kutiju i posalji dalje u najblizu postu na teret
     kupca (koji je inace platio za isporuku na kucnu adresu kod prodavca)

I tako sam ja platio na paket od 19 funti ili tada 2402.94 din platio ceh 1086,00+ptt

Angeli

  • Gost
Re: kako izracunati kolika ce biti carina
« Odgovor #6 poslato: Februar 10, 2012, 01:49:46:posle podne »
Citat: \"Mixon\" post=9295
I tako sam ja platio na paket od 19 funti ili tada 2402.94 din platio ceh 1086,00+ptt


pa da, tacno ono 45 do 48% od vrednosti - i sta god da smislis/uradis/isfrikombinujes ne mozes a da ne platis. To je bukvalno jedini razlog zasto me lugbulk ne odusevljava koliko bi trebalo, jer za narudzbinu od npr 2200 e carina (sve skupa) ce doci 1000 e - a da ne prichamo o postarini, sobzirom koliko su teske lego kockice, koja ce, prema nekoj mojoj proceni biti 6% od paketa...

pa zaracunas postarinu i carinu, pitanje je koliki mogu da daju popust da bi se isplatilo... Mozda za ne retke boje, kao sto su dark red i narandzasto, ali opet, ne smes da ih prodajes, a kome treba 1000 1x2 dark red brick kockica (meni:))))

aca

  • Gost
Re: Odg: kako izracunati kolika ce biti carina
« Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2012, 03:26:37:posle podne »
Citat: \"Angeli\" post=9283
iskreno ne verujem da prate :)
protok kockica od nas par ovde je toliko mali da je zanemarljiv u odnosu na protok i profit ostale robe, i ne opravdava troskove stalnog pracenja :)
Сто посто се слажем. С тим да ако имају дилему могу да прогуглају, па ако нађу на неком форуму \"... договорио сам се са продавцем ХХХ да ми напише лажну декларацију...\" или нешто тако, а препознају пошиљаоца ХХХ, имају одличан доказ да те оцарине.

Citat: \"Angeli\" post=9283
istina za pismo, mada, da na pismu stoji \"120e za 60 lego pilica\" sigurno bi bilo ocarinjeno, bez obzira za gramazu. moj prijatelj je uzeo neki program, i doslo mu je samo na DVD-u, ali program je kostao 700$, i to je bilo u invoice-u u koverti kde je bio jedan jedini DVD, i morao je da plati (tacno je platio tako, oko 335 e, ak ose ne varam)
И моја фирма је имала идентичан случај.


@Mixon

Слатко сам се насмејао! Чињеница је да су и они људи, па их има и оваквих и онаквих. Неко никада неће царинити играчке, чак иако су мало преко лимита, а неко каже \"ја само радим свој посао\" - знате шта то значи.
С друге стране, тачка 2) важи само у \"међузони\" од 50 до 70€. Ако је вредност (стварна, процењена) испод те вредности, врло мало је вероватно да ће те царинити, чак иако често примаш пакете. Декларација о цени или предрачун у пакету су прилично јак доказ у било ком спору. Због цене поштарине се не исплати овако шверцовати на ситно и они то знају. Осим тога, државне институције нису недодирљиве. Рецимо, да ли верујете да је један мој другар добио одштету од Паркинг-сервиса?
Невоља је што је такса за жалбу велика и што већина нас поред свих проблема нема снаге да се ћера и са тим (да, тај мој другар је имао доброг адвоката!)
Нажалост, у твом случају тих 19£ је било веће од 20€... :sad:

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Odg: Re: Odg: kako izracunati kolika ce biti carina
« Odgovor #8 poslato: Februar 10, 2012, 05:52:13:posle podne »
Angeli samo je jedan zalosni problem oko lugbulka sto nazalost moze da se uzme samo max 200e po osobi...a carina i porez u tom slucaju MORAJU da se plate jer bulk ne moze da stigne na fizicko lice, na bilo koju adresu ili da neko pokupi, nego MORA biti poslato na ime kluba i na adresu sedista kluba (i tada ide carina i porez u nekih 20% vrednosti robe)
Sto se carine jos tice, ja sam od matije do sada dobio oko 30-40 paketa (svaki je vredeo min 200e) i on je uvek lepio svoju nalepnicu na kutiju i samo 3 puta sam platio carinu svaki drugi put sam prosao bez iste, a sa drugih lokacija sam od mozda 20 paketa 2 puta platio carinu a ostale ne, i jos 2-3 paketa na kojima je stajala realna vrednost i racun unutra (jer nije moglo drugacije) gde sam znao da ce biti carinjeno
Mozda sve zavisi od mesta carinjenja i osobe koja carini, ne znam ni sam

Angeli

  • Gost
Re: Odg: Re: Odg: kako izracunati kolika ce biti carina
« Odgovor #9 poslato: Februar 10, 2012, 06:45:42:posle podne »
...pokusavam da provalim kojom logikom se vode, ali ne ide.... mozda to zavisi stvarno i od toga ko je trenutno na poslu :) i ko radi procenu.

Za lugbulk - sve znam :( Lego jednostavno nece odstupiti od svoje politike jer im je to onda nenormalna komplikacija (i trosak), organizovati bilo kakav drugi nacin preuzimanja (i to uglavnom sa zakonske strane)

Za sitne kockice PaB-ovi su i dalje najbolje resenje, a za krupne bulk prodavci sa bricklinka. Moram priznati da sam bas dosta razmisljao i mozgao u svojoj glavi, ali lego je zadao par uslova koji jednpostavno sa svih strana onemogucavaju bilo kakvo muvanje i glupiranje - sve mora biti 100% legalno, i nema rupe u sistemu. Gotovo da mi se svidja to :)

Po meni, lugbulk je onda idealan za:
- brick kockice u nestandarnim bojama (arandzasta, tan, tamno crvena, sive i sl)
- Biljke ( o da) oni veliki listovi, mada i oni manji, oni koje najradije koristimo za lisce na drvecu (trava i mambusovo lisce su veoma povoljni na bricklinku, i po 20 puta jeftiniji od gorepomenutog lisca)
- baseplateovi (ali proveriti cene, posto je jedna vrsta bas povoljna, druga bss nije, ali ne secam se koja bese koja (tipa, 16x16 se ne isplati, a 32x32 bas isplati <--ovo je samo primer)
- pilici, prasici, minifigurine za ogromne vojske, kose, kacige, oruzja i sl
- technics delove
- tile delove
- plate u zelenoj i raznim braon bojama
- Tile kojih nema u prodaji (4x4, 4x8, 8x8 itd <--- ovo bi tebi super leglo za potplocavanje gradova:)
savet: kada trazis neku kockicu, posalji neku sliku gde bi inace to upotrebio i dodaj komentar u propratnom pismu \"te tileove bih iskoristio za potplocavanje toga i toga u ovom mom moc gradu,koji ce inace promovisati lego city na sledecoj izlozbi\" - lego voli ovakvu vrstu posvecenosti, i cesto izlaze u susret, narocito imenima ciji stil ili radovi su prepoznatljivi na netu - pogledajte ono Nathana ili kako se vec zove, i kako je dobio punu kutiju (kad kazem kutija mislim na desetine hiljada:) trans light blue plate round 1x1 za onaj moc :)))) ono sa vodom koja se rkece i talasa, ako se seca neko :)
- brick arch u retkim bojama (zamisli ceo pink zamak:))
- slope i inverted slope u retkim bojama - i inace sve sto bi koristio pri izgradnji, a u retkim bojama

200e nije malo, vas 10 po 200 e je 2000e, a glavu dam da nece svi uzeti po 200 e, tako da neko moze uzeti vise, neko manje - ni lot ogranicenje nije problem, jer, npr svima trebaju baseplateovi, i svima trebaju biljke :)

jedino carina :(

jedino resenje je dobijanje posebne \"dozvole\" ili kako se taj akt vec zove od npr skupstine grada da cete graditi nesto za dobrobit zemlje sa uverenjem da kockice nisu za dalju prodaju (sto stvarno i nisu:), i onda sa tim papirom unapred prijaviti da ce paket doci, i biti oslobodjen carine, na konto uzdizanja svesti o zemlji u regionu (svetu). Ali za to je potrebno ozbiljno (citaj: OZBILJNO) cimanje, stav, poslovnost i naravno - projekti iza sebe koji su vec u tom fazonu (npr kalemegdan od lego kockica, znamenitosti Beograda i sl) - pricao sam sa devojkom is Seventh-a, vise su nego zainteresovani za sponzorisanje jednog takvom malog projekta kojim bi se promovisao Beograd (Srbija) u svetu na tako lep nacin, sa posebnom klauzulom da uzmes vise kockica nego sto ti treba, i sl.

Sa jednog takvom podlogom bez problema bi se mogao kontaktirati TLG i mimo lugbulka, i bilo bi vise nego zainteresovani, jer Srbija nije neko trziste, a moglo bi biti, potencijalno :)

za sada, malo sam tuzan, jer svako ko naruci nesto za 200e mora dati jos 100 e za carinu - a definitivno nece preprodavati proizvod, zbog cega postoji carina, niti ugrozava srpske proizvodjace igracaka (kojih nema) - drugi razlog zbog kojeg postoji carina. Drugim recima, kada je lugbulk u pitanju, carina je samo bezobrazno punjenje budzeta, a tih 1000e koje ce dobiti je mrva, neznatna, zanemarljiva cifra kada je iznos koji se sliva od carine u budzet, u pitanju.

Sram da ih bude:)
(bez sarkazma:)

Najiskrenije, dogovorimo se sa nekim u bilundu (preptostavljam da su tam kockice najjeftinije, ako se tamo proizvode), sednem sa devojkom  i jos jednim parom na bus; odemo tamo, napunimo kofere sa kockicama; vratimo se nazad, stim da samo ja idem do Bilunda, ostali cekaju u segedinu, jer je tako jeftinije; predjemo nazad granicu sa 8 punih kofera kockica - to je 320 kg kockica, a kofere u ogromnom busu niko nikad ne proverava, a i zasto bi; cena bude 5% veca od lugbulka, ali se ustedi onih 50% od carine, tako da smo u plusu 45%....

sta mislite?
ai to je nesto sto zahteva lepo planiranje, i devojku :)

I jos nesto, stalno idem preko grane na takmicenje - i uvek mi otvaraju torbe kada ulazim u EU - nikada kada izlazim iz nje :) vazi i za nase i za njihove :)