Autor Tema: Kontrola kvaliteta opada  (Pročitano 5838 puta)

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.699
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Kontrola kvaliteta opada
« poslato: Maj 08, 2012, 10:27:30:pre podne »
na eurobricks-u je moguće videti recenziju seta 10225-R2-D2...

pri recenziji autor je skrenuo pažnju na problem sa belim brikovima...različitih su boja...kremasta bela i ekstremno svetlo plavkasta siva...mislim da je ovo veliki propust s obzirom na to da je ovaj set namenjen kolekcionarima, kao i ostali ekskluzivi...



takođe, skrenuo je pažnju na različite kalupe 1x2x5 brikova...



ako TLG nastavi da pravi ovakve propuste, neće moći više da tvrdi da je mnogo kvalitetniji od konkurencije, koja ih realno kopira... :sad:

jeste li se vi susreli sa sličnim problemima?

bilewp

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #1 poslato: Maj 08, 2012, 11:07:52:pre podne »
Ja sam se susreo sa razlicitim nijansama plave u setu 6913, slikacu veceras da vidite. bezveze.

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #2 poslato: Maj 08, 2012, 04:23:08:posle podne »
Ne znam da li si nekada naleteo na  moje komentare po forumu, ali sam jos odavno rekao, ako ovako nastavi TLC bice gori od BanBao kockica. Vec par godina unazad zestoko fuserisu: kocke iste boje razlicitih nijansi, kvalitet kocki sve gori (desavalo se da pocnu polako da pucaju  posle mesec dana stajanja), lose izlivene kocke (npr PetShop je imao jednu kocku koja nije do kraja izlivena), redovno se desava da fali 1-2 kocke u setu.

Kad se setim samo setova iz 80tih, pre je moglo da se desi III rat nego gore navedeno

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.699
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #3 poslato: Maj 08, 2012, 04:35:05:posle podne »
Citat: \"bnesty\" post=11393
Ne znam da li si nekada naleteo na  moje komentare po forumu, ali sam jos odavno rekao, ako ovako nastavi TLC bice gori od BanBao kockica.Vec par godina unazad zestoko fuserisu: kocke iste boje razlicitih nijansi, kvalitet kocki sve gori (desavalo se da pocnu polako da pucaju posle mesec dana stajanja), lose izlivene kocke (npr PetShop je imao jednu kocku koja nije do kraja izlivena), redovno se desava da fali 1-2 kocke u setu.


pošto čitam skoro sve teme, naravno da sam naišao na tvoje komentare... :wink2:
al možda nije loše imati temu sa komentarima i fotkama na jednom mestu...
imao sam i ja negativnih iskustava sa nedostajućim kockicama... :angry:
al opet mi je čudno da su ovakav propust sebi dozvolili u temi koja im donosi najveći profit...pošto sw ne kupuju samo ljubitelji lego kockica, već i obožavaoci sw-a, koji nisu zainteresovani za ostale lego proizvode...

TechnicKing

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.641
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #4 poslato: Maj 08, 2012, 08:04:45:posle podne »
Ja sam vec u jednoj temi ovo napomenuo mene razocarava evo bas set 8070 sa nekih pola metra se vidi da boje nisu iste sto je po meni sramota za lego kompaniju msm ljudi ako dizete cene dajte opravdajte ih kvalitetom a ne dobijam nijanse crvene boje.:angry:

I ARC-170 tj 8088 je s propustom bele boje a ostale boje su ok izgleda da se ove svetlije boje prave u kini a ovo je standardno ali opet nem pojma.Ako me nateraju da prestanem da kupujem lego ja sam se razocaro zesce.:cry: :cry: :cry:
Oni koji misle da je avantura opasna,neka pokusaju sa rutinom:ona ubija mnogo brze.:)

If you’re not willing to risk, you cannot grow.
If you cannot grow, you cannot be your best.
If you cannot be your best, you cannot be happy.
If you cannot be happy, what else is there?

Jos jedan moj ajde recimo hobi:
http://mojepricebytechnicking.blogspot.com/

vasa

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.810
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #5 poslato: Maj 08, 2012, 08:50:21:posle podne »
Cudno kako do sada nisam imao problema sa bojama

Angeli

  • Gost
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #6 poslato: Maj 08, 2012, 10:45:50:posle podne »
lego je bila jedina kompanija u koju sam mogao da se zakunem (kao klinac) da kad nesto kupim, uvek uvek sve dobijem :)
kockice su trajale generacijama, a svoj prvi set sam nasledio od caleta koji se igrao kao klinac sa njima. (to i spido kupace gace koje su i dan danas u upotrebi:)

...a danas? Izbegavam kupovinu minifigurina jer se odmah razglave, i kada naslazem npr sto kockica jednu na drugu, u dva reda, na vrhu nisu iste visine (sto maltene onemogucava gradjenje neceg visheg) Trudim se da koristim & kupujem samo stare kockice. Zivo me interesuje koliko ce trajati ovi prelepi printovi koje sada prave, i ove gumene kockice (meka plastika)

Angeli

  • Gost
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #7 poslato: Maj 09, 2012, 11:05:56:posle podne »
upravo sam naleteo na zanimljiv link

lion knight

  • Gost
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #8 poslato: Maj 16, 2012, 09:12:13:pre podne »
Promasena stampa na kacigi i R2-D2




Pogresna boja lica


No comment


Greske u stampi na kacigi


Princess Leia sa kosom koja je fabrickom greskom uradjena kao glatka (cena ovih pogresnih figurica je na Bricklinku oko 200 eur!)

aca

  • Gost
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 03, 2012, 12:40:05:posle podne »
Немојте да се секирате унапред, биће још горе. :devil2:

Како, на пример, коцкице у Америци могу да буду јефтиније него у Европи? Направиш у Кини, продаш испод цене у Америци и наплатиш то у Европи. Негде мора да се \"штрпне\" и да зашкрипи.
Ја сам прилично убеђен да контрола квалитета (више) не постоји, јер је она један од великих делова укупне цене. Јер да постоји, не би било шансе да нешто направљено у Кини буде другачије од оног у Данској. Осим тога, вероватно и машине раде преко сваке границе да би се произвело што више и онда се појави онај згужвани \"1х1\" (из lion knight-ове поруке).

Ми смо пре десетак дана купили жениној братаници један \"френдс\" комплетић, не знам тачно који (боже, како су ми одвратни :sick2: ). Упркос гађењу, прегледао сам коцкице :shy: (заиста је интересантан онај лап-топ) да видим новитете. Коса на минифигурици девојке је толико лабава да ми се чини да бих је могао одувати (слично као код колекционарских). А на кутији пише: \"Произведено у (па листа од неколико земаља)... и Кина. Све ми је било јасно.
А запазите у којим се то количинама ради када им се исплати да један тако мали сет састављају од делова произведених на свим крајевима света?!

Citat: \"Angeli\" post=11414
lego je bila jedina kompanija u koju sam mogao da se zakunem (kao klinac) da kad nesto kupim, uvek uvek sve dobijem :)
kockice su trajale generacijama, a svoj prvi set sam nasledio od caleta koji se igrao kao klinac sa njima. (to i spido kupace gace koje su i dan danas u upotrebi:)

За Спидо се слажем. Они су своју производњу селили од Британије до Далеког истока (тако бар пише на овим купаћим које имам), али су остали квалитетни.
Једино још можеш да се поуздаш у Made in Japan и углавном Germany, мада ни то није правило.

Да се разумемо, и такве ствари могу да се испеглају ако компанија Лего то и жели. Неисправан део би лако могао да се замени и дода нека коцкица гратис.
Али мени се чини да је проблем њихова ароганција: објаве конкурс да им се доради Техник шасија (вероватно их је дизајнер напустио) и ко победи, имаће част да му продају рад (без накнаде)! Без процента!? Па кад су тако дивни, што они не живе од славе (очигледно и живе, али од прошле)?

Хвала лепо, мало сам матор за те форе. :bored:

Angeli

  • Gost
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 03, 2012, 12:56:23:posle podne »
e vidis, napisao sam nesto slicno, i momentalno su me banovali sa eurobriksa:)

ali cinjenica je, posto imam SVOJE kockice, tj ja sam ih kupio (iliti, meni je neko kupio kad sam bio mali:)), tj prva ruka, i kockice koje kupujem na komad sada, drugacije su pod rukom, spojevi su labaviji, i KONSTANO imam problem, kada naslazem sto 2x2 levo i sto 2x2 desno - nisu iste visine. sto znaci da postoji neka tolerancija od npr 0.1 mm, sto je nista, ali ako se potrefi da svih sto odu na istu stranu, to je 10mm!!!! razlike u visini. ali sobzirom da je randomizovano, obrni okreni meni se za milimetar ne gadja, onda konstrukcija nije sigurna, itd itd itd

ono sto sam napisao je da na ustrp kvaliteta tlg povecava profit. Minifigurine maltene uopste ne kupujem, jer su BUKVALNO u raspadu, traju 2 meseca igre, kao npr kolektibl serija - ne do ti bog da izvucas shaku iz ruke ili ruku sa torzoa, to je rasklimano do kraja zivota:)

Shvatam da se menja tehnologija, pa su zato kockice drugacije na dodir, ali - zar ne bi trebale biti bolje sto vise napredujemo, umesto gore?

Ali i dalje su 99% prema 1% koliko je konkurencija - sobzirom da kupujem kockice na komad, ponekad mi uvale i neku kockicu drugog proizvodjaca, pa provalim tek dok gradim - momentalno se vidi, ne drze uopste, potpuno drugacije na dodir, i \"lego\" print na studovima se razlikuje. Ipak, lego kupujem zbog kvaliteta. bukvalno, da kockice ne mogu da se slazu, ne bi ih kupovao, kao ni banbao i sl.

da, i ne volim TLG jer upropastava brend koji volim od detinjstva.

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 03, 2012, 01:05:45:posle podne »
Raša će moći da da preciznije informacije pošto je bio na seminaru o kontroli kvaliteta, ali ukratko:

1. Ne znam kako si toliko omašio za Technic konkurs. LEGO izbacuje KOMPLETAN set (dakle nije ih nikakav dizajner napustio, naprotiv maltene svakog meseca angažuju nove dizajnere, trenutno ih radi 160-170) čija šasija onda služi kao osnova za takmičenje čiji će pobednički rad biti proizveden kao EKSKLUZIVAN i OGRANIČEN set. Razlog zašto nema nikakve monetarne nagrade je to što je konkurs otvoren u celom svetu i učesnicima svih godišta i kada bi bilo plaćanja bilo kakve vrste podlegao bi PRAVNO-BIROKRATSKOM LUDILU jer ga pravnici nikada ne bi odobrili.

2. Fabrika u Kini nije pod kontrolom LEGA ni na koji način. Imam sijaset detalja vezanih za ovo koji nisu za javnost, ali za par godina kineske kockice više ne bi trebalo da budu problem. Do tada moramo da istrpimo...

3. Problem s bojama je zbog toga što zbog enormnog povećanja proizvodnje LEGO mora da nabavlja pigmente od 5 različitih dobavljača koji ne uspevaju da svaku porudžbinu odrade jednako. Neke boje su uspeli da reše, neke nisu - Raša će znati šta i kako.

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 03, 2012, 01:08:37:posle podne »
I uzdržavajte se od blanko neutemeljenih izjava o LEGO kompaniji, da ne bismo i ovde morali da primenjujemo praksu sa Eurobricksa.

Hexx

  • Gost
Re: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 03, 2012, 01:40:04:posle podne »
Da li ja dobro razumem da će se i ovde primenjivati cenzura?

Prvo, ako je kvalitet drugačiji - drugačiji je, svi smo to iskusili.
Drugo, kakva je to priča \"nije fabrika pod kontrolom lega\" pa pod čijom je kontrolom onda? Ko ih plaća ako ne lego?


... pored toga, što je više prisutno nezadovoljstvo javnosti, to će brže oni rešavati te probleme, ako se ljudi ne žale, kompanija će da misli da je sve ok :)

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 03, 2012, 02:07:17:posle podne »
Cenzura se već primenjuje u skladu sa diskrecijom administratora (i od početka je tako). Ne kažem da ćemo cenzurisati to što se ljudi žale, žalili smo se i mi tamo LEGU direktno, samo treba biti mudar u izboru reči.

LEGO iznajmljuje kapacitete fabrike preko partnera u Kini. Kvalitet se kontroliše na nivou serije koju isporuče, LEGO nema mogućnost da u te fabrike stavi svoje ljude koji će raditi kontrolu kvaliteta. Primarni razlog zašto je deo proizvodnje uopšte prebačen u Kinu nije cena (kao što mislite) već to što su Kinezi ovladali novom tehnikom štampe na neravnim površinama plastike i bili u mogućnosti da to ponude LEGU pre nego što je LEGO imao tu tehnologiju (ili barem pre nego što je mogao da je stavi u funkciju).