Autor Tema: Nabavka setova iz Segedina  (Pročitano 1841 puta)

djmrky

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nabavka setova iz Segedina
« poslato: Februar 25, 2015, 10:40:54:posle podne »
Pozdrav svima,

U potrazi sam za nekom varijantom soping ture do Segedina. Potrebno je da bude autobus (ne mini bus ili kombi), da se radi povracaj poreza i da nema neku nerealnu cenu (tipa da bude do 10-ak evra). E da, i da ide kroz/iz/preko Novog Sada. Dakle, u prevodu treba mi soping tura sa punim autobusom "tetki penzionerki"  :smilie:

Nedavno sam bio u jednoj takvoj turi (sad to vise nije izvodljivo) i lepo se moglo doneti nekoliko finih setova (sa povracajem poreza) bez straha od naplacivanja carine i ostalih gluposti, niko nas nije ni pogledao. Na zalost, tada nisam bio spreman tj. nisam stigao da narucim sta me zanima.

Svi aranzmani koje sam gledao izricito ne cekaju afu ili nisu autobus, nego nesto manje, a to mi je isto kao da idem kolima.

U Segedinu, kao sto verovatno svi znate, se mogu cesto nabaviti setovi vrlo povoljno, u edigital.hu ili letsgoszeged.hu, na akciji ili bez akcije, mogu se dobiti setovi koji budu uglavnom blizu 40% jeftiniji od najjeftinijih ponuda u Srbiji (pri tome ne mislim na astronomske cene dexy co-a i takvih, nego obicne online prodavnice). Nedavno sam doneo iz Segedina Pariski Restoran koji je izasao okruglo sto evra (kad se vrati afa), kod Agnes, na akciji. Do nedavno je on ovde kostao 25.000 din, a sad je oko 18.000 din sto je opet ogromna razlika.

Hvala unapred

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #1 poslato: Februar 25, 2015, 10:49:21:posle podne »
ja vec 2 godine idem kolima svaki mesec, kupim sta mi treba, svratim u metro i na carini otvorim gepek i pokazem kese iz metroa i racun koji je 200 evra. Nikad mi niko nije pravio problem.
Mislim da komotno mozes da ides kolima sve dok ne pozelis da preneses 30 setova odjednom, tu bi mogao imati problema :D
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

djmrky

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #2 poslato: Februar 25, 2015, 11:09:41:posle podne »
Tako i ja odem u soping, samo sta da radim sa kutijama koje su postale povece i zauzmu dobar deo gepeka :confused:

A onda cika pita "imate li sta da prijavite?" a ja kazem "nemam" a on "imate li racun od ovih igracaka", a racun lep debeo od 54.000+ Ft ... a ja kao znam da ne sme biti veci od 100e

Jeste, jesam malo plasljiv po tom pitanju, al sta da radim, tako me vaspitali  :redface: (nikad necu biti cestit svercer)  :wacky:


dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #3 poslato: Februar 25, 2015, 11:13:04:posle podne »
ja nikad ne idem sam, to je isto vazno, krene neko sa mnom i onda ti se vrednost robe penje na 100 eur po osobi  koje mozes da preneses a bez da te iko zeza...
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #4 poslato: Februar 25, 2015, 11:28:41:posle podne »
Ovo sto kaze gospodin Zli, auto ture uvek treba praviti u drustvu, em je zabavnije, em je jeftinije em manje zapadas carinicima za oci a i delis racun kupovine.

Moje iskustvo vecih kupovina preko grane nije preveliko (bosna, carina slovenija i srbija kad sam se vracao iz austrije i madjarska, spanija avionom i sl) ali mi se cini da u 99% slucajeva carini procene i a znaju ko se cesto muva preko granice, tako da ako ne ides svaki dan i imas ekipu u kolima sumnjam da ce te bas tresti iz gaca. Jedino ako im AV nije naredio da deru kao sto deru na posiljkama.

P.S. Ukoliko ti na granici Madjari ne traze da setovi  LEGO budu neotpakovani i sl za kotrolu pre overe  Tax Free, raspakuj ih (ukoliko ih kupujes za sebe), naguraj u jednu kutiju. Ukoliko ti nase derikoze budu gledale bar ce delovati da ne kupujes za dalju prodaju a to je olaksavajuca okolnost. Ja uvek tako "svercujem" jer mi nikad dovoljno prostora u gepeku

djmrky

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #5 poslato: Februar 25, 2015, 11:29:00:posle podne »
Jeste 100 evra po osobi, ali ne ako je vrednost jednog racuna veca od 100 evra. Moze biti 5 ljudi u kolima, ako cika vidi racun od 101 evro, naplacuje carinu, desilo mi se to nekoliko puta.
Sto je najgore od svega, ima tu jos gomila totalnih nebuloza tipa:

1. ako je dozvoljeno 100 evra bez carine, zasto se ne naplacuje carina samo na sumu koja je presla 100 evra?
2. zasto se prvo dodaje carina, pa onda pdv tj. ispada da se naplacuje pdv na carinu  :confused:
3. zasto se naplacuje carina na madjarski pdv? zar ne bi trebala da se uzima osnovica madjarske cene za obracun carine?

Na kraju krajeva, cika moze da naplati bilo koliko carinu za bilo koliku vrednost robe, zavisi kakav mu je dan. Pre koji mesec sam doneo neki sto iz Ikea-e u iz Budimpeste i prijavio ga i platio carinu, a teta na salteru mi je rekla doslovce "ovaj je odlepio veceras nesto, naplacuje carinu SVIMA"

djmrky

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #6 poslato: Februar 25, 2015, 11:35:09:posle podne »
Ovo sto kaze gospodin Zli, auto ture uvek treba praviti u drustvu, em je zabavnije, em je jeftinije em manje zapadas carinicima za oci a i delis racun kupovine.

Moje iskustvo vecih kupovina preko grane nije preveliko (bosna, carina slovenija i srbija kad sam se vracao iz austrije i madjarska, spanija avionom i sl) ali mi se cini da u 99% slucajeva carini procene i a znaju ko se cesto muva preko granice, tako da ako ne ides svaki dan i imas ekipu u kolima sumnjam da ce te bas tresti iz gaca. Jedino ako im AV nije naredio da deru kao sto deru na posiljkama.

P.S. Ukoliko ti na granici Madjari ne traze da setovi  LEGO budu neotpakovani i sl za kotrolu pre overe  Tax Free, raspakuj ih (ukoliko ih kupujes za sebe), naguraj u jednu kutiju. Ukoliko ti nase derikoze budu gledale bar ce delovati da ne kupujes za dalju prodaju a to je olaksavajuca okolnost. Ja uvek tako "svercujem" jer mi nikad dovoljno prostora u gepeku

To je dobra ideja sa "prepakivanjem" da izgleda manje, ali ostaje problem sto traze da vide (neki) racun, a ja kontam ne mogu bas da im pokazem racun od 60e iz supermarketa  :confused:  ... skontace (mozda) da nije dobar  :wacky:

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #7 poslato: Februar 25, 2015, 11:58:55:posle podne »

3. zasto se naplacuje carina na madjarski pdv? zar ne bi trebala da se uzima osnovica madjarske cene za obracun carine?


Ako te carine na granici (nisam imao licno iskustva) verujem da se  cike i tete  ne zamaraju mnogo sastavnim delovima racuna (osnovica, pdv) vec udri po carini i pdv, treba drzava od neceg da zivi  :wink:

Uvek je tu i legalna sloboda carinika da moze sam da procenjuje vrednost (ima poseban deo zakona o carini i tarifi) jer si mozda muljao sa racunom .

U sustini svodi se na to da li si takve "srece" da naletis na nekog "revnosnog". A da se posle zalis veca dara nego mera (naravno ako ne kupujes na kamione)

Acidum

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 2.311
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #8 poslato: Februar 26, 2015, 10:55:58:pre podne »
Možda pametujem, ali za velike Lego setove za ličnu upotrebu:
- posle povraćaja mađarskog PDV raspakuješ set
- kutiju rasparaš i "presuješ", pa je postaviš na neko glupavo mesto - ako ti treba (kao podlogu ili zaviješ u papir?)
- sadržaj kutije rasporediš po kesama iz npr supermarketa
- pokažeš uljudno kese i račune kao što je opisao Zli
- na pitanje kako ti se isplati da putuješ za tako malo robe, objasniš cariniku da imaš "prijateljicu iz detinjstva" sa kojom voliš "popiti kafu"... Ne može da te proveri... A i to se ne carini...  :wacky:

Apropo tačke 2, ja svoje kutije ne čuvam cele, nevulozno je skladištiti vazduh koji zahvataju, već im isečem skalperom sve značajne strane (prednju, zadnju, ponekad bočne), a ostatak ide na reciklažu. Na taj način možeš i da okreneš strane jednu ka drugoj tako da se vidi samo karton, koji privlači manje pažnje...
...и нестадох у измаглици...

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #9 poslato: Februar 26, 2015, 11:33:40:posle podne »
ja uvek imam racun veci od 70000 HUF i nikad mi nisu naplatili carinu :)
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

mountainboarding serbia

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 534
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka setova iz Segedina
« Odgovor #10 poslato: Novembar 09, 2016, 09:36:16:pre podne »
Ja setove naručujem preko žene koja prodaje na kupujemprodajem - ona ide redovno u Segedin i dovlači setove koje tražiš i ima super cene - uvek je povoljnija nego Lego prodavnica i ako uzmeš par komada, voli i da časti sa nekim mini setom...
jako lepo iskustvo imam sa njom, i mogu da je preporučim onima koji bi uzeli nešto a ne ide ima se do Madjarske