Autor Tema: PayPal iz Srbije!  (Pročitano 15873 puta)

Angeli

  • Gost
Odg: Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #75 poslato: Maj 24, 2013, 11:32:39:pre podne »
Citat: \"aca\" post=23897
Да, ако платиш царину и ако је роба за препродају и ако је скупља од 50€. Иначе, НЕ! Осим ако није донет неки нови закон о ПДВу, јер колико знам, до сада га нико на овом форуму није платио ако није платио царину!
/quote]

nazalost, ja sam taj. i to pre nedelju dana.
paket je bio 40 i nesto eura,platio sam samo pdv, bez carine. pritom, paket je bio mesec dana (mozd ai vishe) na carini. u pitanju je briksy, gde je pisalo da roba nije nova, a i videlo se, bile su kockice u zip kesama. Bila je tona 8x16 brick kockica, pa je paket bio velik, i tezak.

naplacen mi je samo pdv, 20%, ne carina.

---

pritom, posto sam letos vec bio u carini zbog briksy paketa, rekli su mi, citira: \"ima sest kila! mora da se carini, bez obzira sot je vrednost ispod 50e. Da li si ti tu robu platio? Jesi ili nisi?\" posto sam rekao da jesam, carinica mi je kopirala zakon i pokazala (mada, iskreno, nisam procitao sve te clanove kako treba, samo sam preleteo pogledom: \"nema veze kolika je vrednost robe, ako SI JE PLATIO, placas pdv. A ako ti je platio neko u inostranstvu ni salje ti, do 50e ako je firma, do 79e ako je fizicko lice, ne placas pdv i carinu. preko toga, opet placas.\" I onda smo se BUKVALNO cenkali koliko cu platiti carinu, izvadio sam sve pare iz dzepa koje sam imao, prebrojao, i nasli smo se (!?!?!) na nekom procentu koji nam je oboma odgovarao. Kao na pijaci. Dobio sam legalan racun, legalno platio, i to je to.

Carinu treba izbeci, ako je moguce. Ako nije, nema mnogo priche.

mozda je zanimljivo primetiti da sam dobijao pakete od vrednosti od skoro hiljadu eura, ali preko... boze stao mi je mozak, kako se zove firma, ne fedex vec... nije bitno, i iz te firme su me zvali, rekao sam da su kockice za humanitarne svrhe, i nisam platio carinu. Takvi paketi su stigli tri puta, i nijednom nije placena carina. Isto mi je rekla i zaposlena na carini, kada sam bio licno, zbog briksyja - zasto ne napises da je za humanitarne svrhe, i ne platis nista?

Izlozba za malu Andjelu je zaista humanitarnog karaktera. Izlozba za malog Kostu je takodje bila. Vi ZAISTA pravite izlozbe koje pomazu deci i humanitarnog su karaktera, tako da bi mozda bilo pametno organizovati takvu izlozbu malo posle nego sto ocekujete da stigne lugbulk, na primer. I pritom, niti krsite zakon, niti obmanjujete, jer zaista te kockice koristite za humanitarne izlozbe, i sigurno ih ne prodajete dalje.

U principu, nisam za to da prenosimo benzin i cigarete preko granice i prodajemo na ulici :) Ali kada vec ulazemo napor, rveme, novac i kreativnost u tako lepe stvari, mislim da drzava treba da nam pomogne, ne da nam odmogne.

U pregovorima smo sa gradom da preuzme na sebe preuzimanje takvih paketa, jer je stres na meni prevelik. Ako uspemo da nadjemo zajednicki jezik, carina vishe nikad nece biti problem za ljubitelje lego kockica u Beogradu (ustvari, u Srbiji)

PaB kutije su nam sledeci ciljevi (ne chashe, kutije), uzasno jeftine, sa ogromnim kolicinama kockica. Zelim da ti teski paketi prodju kako treba preko carine, i da se ne ceka na njih 30+ dana.

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #76 poslato: Maj 24, 2013, 12:05:13:posle podne »
znaci ti si lagao da pravis humantiranu izlozbu i spominjao dvoje jadne dece koje imaju ozbiljnih problema da bi dobio kocke za dzabe?
Ovo je novi nivo fenomenalnosti. Ja ti se divim. Ti si moj idol.

Inace, mislim da je i meni stigao briksi od 13 evra posle 60 dana cekanja. Ne pise da treba da platim ista.
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

aca

  • Gost
Odg: Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #77 poslato: Maj 24, 2013, 02:10:25:posle podne »
Citat: \"Angeli\" post=23915

nazalost, ja sam taj. i to pre nedelju dana.
paket je bio 40 i nesto eura,platio sam samo pdv, bez carine. pritom, paket je bio mesec dana (mozd ai vishe) na carini. u pitanju je briksy, gde je pisalo da roba nije nova, a i videlo se, bile su kockice u zip kesama. Bila je tona 8x16 brick kockica, pa je paket bio velik, i tezak.

naplacen mi je samo pdv, 20%, ne carina.

---

pritom, posto sam letos vec bio u carini zbog briksy paketa, rekli su mi, citira: \"ima sest kila! mora da se carini, bez obzira sot je vrednost ispod 50e. Da li si ti tu robu platio? Jesi ili nisi?\" posto sam rekao da jesam, carinica mi je kopirala zakon i pokazala (mada, iskreno, nisam procitao sve te clanove kako treba, samo sam preleteo pogledom: \"nema veze kolika je vrednost robe, ako SI JE PLATIO, placas pdv. A ako ti je platio neko u inostranstvu ni salje ti, do 50e ako je firma, do 79e ako je fizicko lice, ne placas pdv i carinu. preko toga, opet placas.\" I onda smo se BUKVALNO cenkali koliko cu platiti carinu, izvadio sam sve pare iz dzepa koje sam imao, prebrojao, i nasli smo se (!?!?!) na nekom procentu koji nam je oboma odgovarao. Kao na pijaci. Dobio sam legalan racun, legalno platio, i to je to.

Carinu treba izbeci, ako je moguce. Ako nije, nema mnogo priche.


Прво бих замолио још некога ко је куповао преко Бриксија (нпр. БФ) да каже да ли му је нешто до сада наплаћивано.

Е, сада, не бих да се правим накнадно паметан нити бих волео да се нађем у твојој кожи, али разговор је могао да тече на овај начин:
\"У закону не пише ништа о тежини пакета који је ослобођен царине. Дајте ми написмено решење у коме ми образлажете зашто плаћам царину, а ја ћу вама да напишем жалбу!\". Из мог искуства, кад год некоме поменеш нешто написмено, одмах пева другу песму.
Свака роба која се царини мора да поседује царински лист, што је једини доказ да је царина (на)плаћена. То је једини начин да држава контролише да ли паре од царине иду у буџет или у џепове цариника.
Што се тиче плаћања, ту је закон (намерно) непрецизан, јер када се помиње плаћање, мисли се на плаћање поузећем, где држава (нормално) мора да узме порез. Међутим, то тако не пише. Дакле, убудуће: платили су ти пријатељи из иностранства!
Али битно је да се ПДВ и царина плаћају заједно (ако се плаћа царина, плаћа се и ПДВ, ако не, не могу да ти наплаћују ПДВ посебно!):

POVLASTICE NA PREDMETE KOJI SE PRIMAJU IZ INOSTRANSTAVA U POŠILJKAMA
Цитат:
\"Odredbama člana 26. tačka 7) Zakona o porezu na dodatu vrednost, propisano je da se PDV ne plaća na robu koja je oslobođenja od plaćanja carine prema navedenim povlasticama. Ako postoji obaveza plaćanja, PDV se plaća po stopi od 18% ili 8% što zavisi od vrste robe i dugih odredaba Zakona o PDV-u.\"

Да ли ти је жена дала фискални или обичан рачун? Ако је парагон-рачун, онда изведите закључак.

Дакле, уложите мали напор, одрекните се МРДања и форумисања и прелистајте прописе, помоћи ћете и себи и мени. Врло је могуће да ја негде грешим, али то сâм не знам.

stanislaw

  • Gost
Odg: Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #78 poslato: Maj 24, 2013, 02:18:41:posle podne »
Citat: \"aca\" post=23927

POVLASTICE NA PREDMETE KOJI SE PRIMAJU IZ INOSTRANSTAVA U POŠILJKAMA
Цитат:
\"Odredbama člana 26. tačka 7) Zakona o porezu na dodatu vrednost, propisano je da se PDV ne plaća na robu koja je oslobođenja od plaćanja carine prema navedenim povlasticama. Ako postoji obaveza plaćanja, PDV se plaća po stopi od 18% ili 8% što zavisi od vrste robe i dugih odredaba Zakona o PDV-u.\"


Aco, ovo što gore piše je samo tumačenje člana 26 tačke 7 Zakona o PDV-u, da se PDV ne plaća ako je u pitanju pošiljka iz inostranstva koja potpada pod povlastice (privatne pošiljke iz inostranstva). Ako neko ima vremena, nek postuje originalni član 26 Zakona o PDV-u, pa da vidimo da li je moguće da je država u međuvremenu izmenila svoje tumačenje.
Nagađam da se povlastice na PTT pošiljke možda odnose samo na privatne pošiljke, a ako je pošiljka očigledno komercijalnog karaktera, možda je moguće tumačiti da povlastice onda ne važe. Pretpostavljam da su ipak našli neko utemljenje za drastičnu meru koju su doneli.

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #79 poslato: Maj 24, 2013, 03:58:39:posle podne »
Jupi, povezao karticu sa Paypalom, cak i verifikovao u roku od 5 min (hvala k..u da mogu online da pratim stanje racuna u banci). Sad samo sitnica da nadjem pare i da napokon zaboravim na doznake i masne provizije koje sam ostavio u Komercijalnoj.

I sad, prema zakonu o odrzanju energije, posto je pojeftinilo slanje para iz Srbije (pomocu paypal-a), verovatno ce carina poceti da radi sve revnosnije.

ps kao sto cujete, drzava je skapirala da je porez na dobit, pdv i sl podbacio ove godine i hvata ih panika

Angeli

  • Gost
Odg: Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #80 poslato: Maj 26, 2013, 11:42:29:posle podne »
Citat: \"dr.zli\" post=23918
..svasta isprichano

ne, nikad nisam lagao :) zao mi je ako se nisam izrazio kako treba, ali advokat mi je rekao da nije ni bitno, kada si ti u pitanju ;) sta god da kazem, shvatices lose, i da je to ljubomora zbog devojaka ;) Upoznacu te sa nekom, ako prestanes da me pratis po forumu i ostavljas maliciozne komentare ;) Ustvari, upoznacu te i ako neces, svako ko voli lego je i moj prijatelj :)
sta god mogu da uradim, da atmosfera na forumu bude prijatnija ;)


Citat: \"aca\" post=23927
tekst


mesec (dva) pre toga dosao mi je veci paket iz briksija, sa vecom vrednoscu, i nije naplacena carina. Verovatno je to ovaj novi mod funkcionisanja carine.

Vidi, sigurno si u pravu, ali je i zena imala argumente, i mislim da su svi moji pali u vodu kada me je pitala \"da li si ti platio ovo\"

U pravu si, moracu da napishem da mi briksi sledeci paket posalje kao poklon. ALI, mislim da oni imaju u sistemu firme koje salju cesto, tako da je i briksi sigurno tamo. Jedino resenje je da kockice neko posalje kao privatno lice, tj da stavi samo svoje ime, prezime i adresu sa druge strane.

To bi bilo prihvatljivo resenje, ako prodavac prihvati.

Inace, potpuno se slazem da treba opaliti iz svih topova kada je pricha sa carinicima licem u lice u pitanju, ali samo ako vladas propisima. Nazalost, ja ne vladam, i nisam hteo da od lose situacije napravim goru, sobzirom da sam trebao platiti tri puta manje nego sto sam stvarno trebao platiti, narocito ako bi krenuli da kopaju, da potvrdjuju invoice listu, da traze kako sam poslao pare, itd itd itd. I da me onda stave pod lupu, kada su svi ostali paketi u pitanju.

U principu, kada je jedna stvar u pitanju, zasto ne isterati do kraja, ako si u pravu. Ali sobzirom da planiram da mi dobijanje paketa sa lego kockicama bude praksa, ne zelim ni da ih cackam. Narocito sto da sam zaista platio carinu svaki put kada sam zakonski trebao, imao bih pet puta manje kockica, bukvalno.

Sve sto hocu da kazem je da je ponekad isterivanje pravde dobro i potrebno, ali ponekad je destruktivno po tu osobu, na duze staze gledano.

A carinica je imala samo jedan argument: \"ako si TI platio robu koju si dobio, moras platiti i pdv na nju\"
A moj argumenti \"do 50e i sl\" vaze samo ako je neko u inostranstvu platio tu robu (jer se pretpostavlja da je onda morao platiti i pdv)

edit:
Slanje paketa po busu mi je i dalje najomiljenije resenje :) u vishe navrata smo tako preneli po 40+ kg novih kockica, bez problema. Postarina: 10-15e vozacu. Carina: 0. Pdv: 0.

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #81 poslato: Maj 27, 2013, 11:20:17:pre podne »
Citat: \"Angeli\" post=23979
Citat: \"dr.zli\" post=23918
..svasta isprichano

ne, nikad nisam lagao :) zao mi je ako se nisam izrazio kako treba, ali advokat mi je rekao da nije ni bitno, kada si ti u pitanju ;) sta god da kazem, shvatices lose, i da je to ljubomora zbog devojaka ;) Upoznacu te sa nekom, ako prestanes da me pratis po forumu i ostavljas maliciozne komentare ;) Ustvari, upoznacu te i ako neces, svako ko voli lego je i moj prijatelj :)
sta god mogu da uradim, da atmosfera na forumu bude prijatnija ;)


ja mislim da moras da promenis advokata jer te nije savetovao da je podvodjenje krivicno delo :)
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #82 poslato: Maj 27, 2013, 11:25:44:pre podne »
stigao paket od magusa (koverta sa satorima vredna 22eur bez naznacene vrednosti) i samo mi je dao postar, bez ikakvog placanja

duke

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.407
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #83 poslato: Maj 27, 2013, 11:39:15:pre podne »
Djile, ti si u drugoj \"drzavi\". Od sad ima da narucujem na tvoju adresu :laugh:

Belgrade`s finest

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.349
    • Pogledaj profil
Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #84 poslato: Maj 27, 2013, 11:54:00:pre podne »
Nije to u pitanju. Carinarnica je locirana u novosadskoj luci (ili blizu Limanske pijace), ako me secanje dobro sluzi. Ne zapada djiletu Radic Evica iz Savske... vec jedna Vesna. NS carina je mnogo bolja od BG, to znaju i vrapci na grani.
Име познатог научника Волта? Џонтра Дизни!

Dzoni

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.003
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #85 poslato: Maj 27, 2013, 07:11:32:posle podne »
Cekaj, vi imate advokate koji vam savetuju kako da se svadjate/pisete na forumu Lego kocki  :confuzed2:

To mi lici na prepucavanje folk diva preko advokata i njihovih tuzbi za uvredu casti.

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #86 poslato: Maj 27, 2013, 08:27:42:posle podne »
Citat: \"Dzoni\" post=23994
Cekaj, vi imate advokate koji vam savetuju kako da se svadjate/pisete na forumu Lego kocki  :confuzed2:

To mi lici na prepucavanje folk diva preko advokata i njihovih tuzbi za uvredu casti.


Jok, on ima advokata iz maste, a ja firminog sa licencom :D
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

Belgrade`s finest

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.349
    • Pogledaj profil
Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #87 poslato: Maj 27, 2013, 09:11:27:posle podne »
I to ne ona cetvrta klasa advokata-boranija, vec ona prva u rangu sa Tomom Filom, Zdenkom Tomanovicem i Krstanom Simicem ;)
Име познатог научника Волта? Џонтра Дизни!

duke

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.407
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #88 poslato: Maj 28, 2013, 09:36:36:pre podne »
Jel moguce imati dva PayPal naloga?

Emerald Night

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.018
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #89 poslato: Maj 28, 2013, 09:54:07:pre podne »
Moguce je, ja imam dva naloga sa istom karticom samo razlicitim mail adresama. Na jednom mi je bosanska a na drugom srpska adresa.