Autor Tema: "LEGO", socijalizam i izolacija  (Pročitano 1069 puta)

Anjos

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
"LEGO", socijalizam i izolacija
« poslato: Maj 11, 2015, 08:30:39:posle podne »
Zdravo svima!

Videvši da na forumu ima dosta dugogodišnjih zaljubljenika u ,,LEGO", počela sam da razmišljam o tome kako se na ovim prostorima do kockica dolazilo u prošlosti. I danas je teško ,,sakupljati" ih jer su skupe, ali su barem dostupne, što verovatno nije bio slučaj tokom 60-ih, 70-ih, 80-ih, 90-ih...

Pretpostavljam da su postojali kanali i veze iz inostranstva, ili su se nasleđivale, ali ukoliko neko ima više saznanja o tome, volela bih da čujem iskustva.

NikolaKBgd

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 28
    • Pogledaj profil
Odg: "LEGO", socijalizam i izolacija
« Odgovor #1 poslato: Maj 11, 2015, 10:18:02:posle podne »
Nije to bilo toliko teško... Pričam za 90e. Lego je tad bio kud i kamo popularnija igračka medju klincima nego danas, iako je bio daleko skuplji, nego danas (za tadašnje prilike u Srbiji,a možda čak i u evropskim , a ne samo srpskim okvirima). Cak u to vreme Lego katalog na srpskom je bio nesto uobicajeno. Po mom mišljenju, srpsko tržište je devedesetih bilo daleko bolje snabdeveno kockicama nego danas. Bar u Beogradu u svakom naselju bila je neka prodavnica u kojoj si mogao da kupis lego kockice.

Sale

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 2.288
    • Pogledaj profil
Odg: "LEGO", socijalizam i izolacija
« Odgovor #2 poslato: Maj 12, 2015, 10:01:07:pre podne »
Prvi put sam se sreo sa Legom u zabavištu 1975-6 godine.
I posle godinama nisam nigde video, kupio niti dobio ništa od Lega.
Čak i moja rodbina, koja mi je donosila ludilo igračke iz inostranstva,
pogotovo za to vreme, NIKAD nije donela ništa od setića.
Kažem to u prilog tvrdnji-Lego prosto nije bio popularan, bar kod nas.
Imao sam razne konstruktore, sve od metalnih delova, igračke pune elektronike, Heller modele, igračke Mehanotehnike (ekstra stvari, sve do jedne) drvene modele,
kojekakve interaktivne zezalice ali Lego-baš ni jednom.
Kod nas je Lego postao mega-popolaran,
spreman sam da stanem iza te tvrdnje-sa Skockanima i nakon nekoliko izložbi.
Naravno, uvozom distributera i reklamama je to podrgrejano malo ranije ( i malo kasnije)
ali su se kod nas stvari zahuktale tek aktiviranjem
domaće Lego zajednice i prezentovanjem pravih moućnosti dečije i Afol kreativnosti
I only work in black.
And sometimes in very, very dark...black!

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: "LEGO", socijalizam i izolacija
« Odgovor #3 poslato: Maj 12, 2015, 04:35:35:posle podne »
80-te - komisioni i free shop. Moja keva je radila u hotelu jugoslavija gde je bio free shop i gde sam i dobio svoj jedini veliki space set.
Na Zagrebackom Velesajmu ih je isto bilo, znam da su mi ujak i deda doneli odatle. Bili su skupi do iznemoglosti, pretpostavljam da je to bio najveci problem kod roditelja...
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

Yanakin

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.109
    • Pogledaj profil
Odg: "LEGO", socijalizam i izolacija
« Odgovor #4 poslato: Maj 13, 2015, 10:24:27:posle podne »
pazi ovo. pocetaak 70ih po mojoj proceni, deda pronalazi kocke u okviru starih igracaka koje su poslate kao pomoc iz inostranstvaa skoli za decu sa specijalnim potrebama u kojoj je radio, iz neke X drzave. nisu uspeli da zainteresuju decu za kocke pa ih je deda uzeo a moja mama ih je cuvala nekih 10-15 godina i samo mi ih je ubacila medju moje prve setove. izujedane, pomalo promenile boju, i dalje ih imam i uvek im se obradujem kad mi podpadnu pod ruku. rade posao naravno!
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog."