Autor Tema: SSD disk  (Pročitano 2701 puta)

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
SSD disk
« poslato: Decembar 11, 2012, 08:28:11:pre podne »
Treba mi pomoc u odabiru SSD diska

Koji model? Da li je bitna marka? Brzina upisa? Koliko mi je potreno prostora (cuo sam da kad su popunjeni vise od pola uspore)...

lesa0208

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 456
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #1 poslato: Decembar 11, 2012, 08:53:14:pre podne »
Gledaj brzinu upisa na disku imas diskove od 300mbs ili 600mbs, takodje sto je veceg kapaciteta i manje je popunjen naravno da ce brze raditi, sto se tice proizvodjaca kapiram da je tu sve jedno da je razlicka samo u specifikaciji diskova. Uglavnom jos uvek su neisplativi za kupovinu daju malo prostora za mnogo para...

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SSD disk
« Odgovor #2 poslato: Decembar 11, 2012, 09:05:43:pre podne »
SSD je za sada isplativ samo kao sistemski disk, i 120 GB bi trebalo da bude dovoljno za to. Intelovi SSD su poslednji put kada sam gledao imali daleko bolje performanse i vek trajanja od svih ostalih.

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Re: Odg: SSD disk
« Odgovor #3 poslato: Decembar 11, 2012, 09:34:24:pre podne »
da to sam cuo, intel mislim oznaka 510 i samsung 830 su navodno iznad konkurencije...ali samo od jedne osobe pa reko bolje da proverim sa jos nekim
vidim po netu razne marke (crucial, kingston, silicon power, corsair) pa na znam kakvi su i oni
naravno ssd bi isao kao sistemski hard

TechnicKing

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.641
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #4 poslato: Decembar 11, 2012, 09:43:56:pre podne »
E moj cale se bio nalozio da to kupi.Ja sam se raspitao i vecina prijatelja kkoja se bavi tim mi je rekla da je to tek izaslo i da je bolje da kupim obicni eksterni hard disk.Ja otiso do usca i za 13 soma uzeo transcend hard disk od 1TB i ima neku zastitu i antishock je,rekli su mi svi da taj uzmem.Cak sam se i po forumima raspitivao.:grin2:

Cek ti kupujes eksterni hard disk to je ovo novo SSD?
Oni koji misle da je avantura opasna,neka pokusaju sa rutinom:ona ubija mnogo brze.:)

If you’re not willing to risk, you cannot grow.
If you cannot grow, you cannot be your best.
If you cannot be your best, you cannot be happy.
If you cannot be happy, what else is there?

Jos jedan moj ajde recimo hobi:
http://mojepricebytechnicking.blogspot.com/

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #5 poslato: Decembar 11, 2012, 10:17:45:pre podne »
ako imas novu intel plocu, zadrzi stari hard i kupi najmanji ssd koji mozes da pronadjes pa ce ti raditi u hibridnom modu u kom se na ssd kesira sistem i fajlovi kojima najcesce pristupas. Inace je odnos cena/velicina i dalje nepovoljan, dovoljan ti je i ssd od 64 giga na koji stavi samo sistem a programe i ostalo drzi na normalnom disku kao sto Sammael rece.
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #6 poslato: Decembar 11, 2012, 10:36:50:pre podne »
imam gigabyte am3 plocu, ali posto mi stari sistemski disk polako na izdisaju moram uzeti novi, a na njemu bi bio i sistem i programi, znaci iskroscenost hdd-a bice nekih 45gb i mozda ponekad neka igrica, pa kontam da je onda neka norma 120-128gb

lesa0208

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 456
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #7 poslato: Decembar 11, 2012, 10:52:55:pre podne »
Najbolje bi ti bilo kada bi pored tog ssd-a uzeo i jedan obican HDD ili eksterni HDD zbog skladistenja bitnih stvari, jer nesto sam citao oko formatiranja SSD diska da mora prvo da se vrati na fabricko stanje pa onda da ga formatiras, sto bi znacilo gubljenje svih podataka

TechnicKing

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.641
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #8 poslato: Decembar 11, 2012, 11:14:42:pre podne »
E ljudi ja bolestan pa da se izvinim zbog ovoga jer jutros kad sam se probudio nisam ukapiro o cemu pricate.Iskljucujem se iz teme.:smile2:
Oni koji misle da je avantura opasna,neka pokusaju sa rutinom:ona ubija mnogo brze.:)

If you’re not willing to risk, you cannot grow.
If you cannot grow, you cannot be your best.
If you cannot be your best, you cannot be happy.
If you cannot be happy, what else is there?

Jos jedan moj ajde recimo hobi:
http://mojepricebytechnicking.blogspot.com/

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #9 poslato: Decembar 11, 2012, 12:23:31:posle podne »
@ lesa
imam oko 8tb hardova za skladistenje podataka ali ovaj koji je bio samo za sistem je omatorio pa je doslo vreme da se zameni necim novim i modernijim tako da i ako se izgubi to sto je na njemu pri formatiranju nikom nece biti zao
trenutno sam u fazi dvoumljenja izmedju
SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K SH103S3/120G, 555/510MB/s
i
Samsung 128GB SSD SATA3 830 Series 520/320MB/s, MZ-7PC128B/WW
cena 100eur

milosh23

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 987
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #10 poslato: Decembar 11, 2012, 12:33:23:posle podne »
Citat: \"djile\" post=17312
@ lesa
imam oko 8tb hardova za skladistenje podataka ali ovaj koji je bio samo za sistem je omatorio pa je doslo vreme da se zameni necim novim i modernijim tako da i ako se izgubi to sto je na njemu pri formatiranju nikom nece biti zao
trenutno sam u fazi dvoumljenja izmedju
SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K SH103S3/120G, 555/510MB/s
i
Samsung 128GB SSD SATA3 830 Series 520/320MB/s, MZ-7PC128B/WW
cena 100eur


Nijedan ako mene pitas. Bajtaza naravno ok...Kingstona narocito probaj da izbegnes...ako uspes da nadjes Mushkin Chronos ili OCZ Vertex 4 mislim da su 10ak evra skuplji od ova dva a dosta su bolji...

Imam dosta iskustva sa HDD-ovima posto ih i sam imam dosta...Trenutno imam Patriot Pyro 2, nazalost mislim da trenutno nema nigde u ponudi varijanta od 120/128gb..

Sto se tice brzine citanja, upisa itd. sve te brojke su naravno teorijske i mogu se dostici samo u fabricko laboratorijskim uslovima sa odgovarajucom pratecom opremom i komponentama koje moraju biti 101% uskladjene...kakve niko od nas naravno nema...u sustini samo je bitno da bude sata3 jer su za nijansu brzi...a modele koji su po mom misljenju najbolji sam ti vec naveo gore...neces pogresiti ni sa Samsungom, ali ovi su po meni malo bolji jer imaju duzu tradiciju (OCZ i Mushkin) s obzirom da su od pojavljivanja ssd diskova prisutni na trzistu....Samsung sa druge strane iako duze vreme radi obicne hard diskove ...na ssd trzistu je prisutan manje vremena samim tim i ne toliko proveren...

Jos jedna bitna stvar proveri koliku garanciju daju proizvodjaci...posto mislim da i tu ima razlike...

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #11 poslato: Decembar 11, 2012, 12:58:53:posle podne »
hvala na savetima
SSD SATA3 120GB Mushkin Chronos Deluxe MX, IMFT SYNC/MKNSSDCR120GB-MX
je cak 500din jeftiniji od samsunga 830

stonecoldcrazy

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 486
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #12 poslato: Decembar 11, 2012, 02:23:19:posle podne »
Prepoučio bih Crucial M4 seriju, kapacitet koji god ti treba (meni je 128GB dovoljno za sys i 2 igrice npr). Ja sam uzeo jedan pre oko godinu dana, i tada sam čitao po forumimam da je mnogo bolji od kokurencije, bar od ovih kapaciteta od 128GB. Naravno, to je bilo pre godinu dana. Inače su dosta dobri. Ja sam sa ovim zadovoljan, instalirao sam win7x64 za 8 minuta, a ceo sistem se podigne za manje od minut kad uključim komp.

Mislim da je cena tog diska sada oko 100e.

milosh23

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 987
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #13 poslato: Decembar 11, 2012, 02:49:09:posle podne »
Citat: \"stonecoldcrazy\" post=17317
Prepoučio bih Crucial M4 seriju, kapacitet koji god ti treba (meni je 128GB dovoljno za sys i 2 igrice npr). Ja sam uzeo jedan pre oko godinu dana, i tada sam čitao po forumimam da je mnogo bolji od kokurencije, bar od ovih kapaciteta od 128GB. Naravno, to je bilo pre godinu dana. Inače su dosta dobri. Ja sam sa ovim zadovoljan, instalirao sam win7x64 za 8 minuta, a ceo sistem se podigne za manje od minut kad uključim komp.

Mislim da je cena tog diska sada oko 100e.


Dobar, ali je SATA a ne SATA3 sto znaci ipak za nijansu sporiji od ona dva koja sam naveo...mozda ako moze da nadje noviji model...mada cenim da mu je daleko lakse da nadje Muskina ili OCZ...

@djile Mushkin Deluxe varijanta je odlican izbor

stonecoldcrazy

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 486
    • Pogledaj profil
Re: SSD disk
« Odgovor #14 poslato: Decembar 11, 2012, 03:13:49:posle podne »
Citat: \"milosh23\" post=17319

Dobar, ali je SATA a ne SATA3 sto znaci ipak za nijansu sporiji od ona dva koja sam naveo...mozda ako moze da nadje noviji model...mada cenim da mu je daleko lakse da nadje Muskina ili OCZ...

@djile Mushkin Deluxe varijanta je odlican izbor


Jeste sata 3, SATA 6GBs znači upravo SATA III. ;)
crucial
Ali u pravu si, verovatno je lakše naći OCZ i naravno treba obratiti pažnju SATA kontroler na ploči.