Autor Tema: Bricklink naručivanje, carina i PDV  (Pročitano 1724 puta)

brickblues

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 946
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • brickblues@instagram
Bricklink naručivanje, carina i PDV
« poslato: Novembar 20, 2015, 12:51:41:pre podne »
Pozdrav svima,

Nešto mislim da mi je ovo prvi post na forumu pa da kažem da mi je drago da sam kod nas uspeo da nađem srodne duše kad je Lego u pitanju! :) Usput čestitam entuzijastima koji ovaj sajt održavaju i popularišu kockice kod nas...
Relativno skoro sam izašao iz "dark ages-a", uspeo ovamo i onamo da pazarim neke interesantne setove i uživam u njima.

E sad, nedavno sam zavirio u svoju kolekciju iz dečačkih dana, sklopio sve setove i naravno zaključio da mi neki delovi fale. I zbog želje da ih kompletiram i zbog kupovine delova za MOCove, razmišljao sam da naručim nešto sa bricklinka (iz inostranstva).
Pitanje je: kakva su iskustva sa obračunom carine i PDV-a kada se kupuju delovi ili polovni setovi? Za nove predpostavljam da važi obračun kao kod bilo koje kupovine nove stvari preko neta...
Takođe, da li je bitno gledati da ukupna cena porudžbine (cena+poštarina) ne pređe 50eur, da bi se izbeglo carinjenje ili u tih 50eur treba da se uklopi sama cena bez poštarine?

Ako neko ima skorog iskustva sa naručivanjem preko bricklinka iz inostranstva i tretmanom na našoj carini, molim vas neka odgovori...
Hvala unapred svima, pozdrav za community i što bi ameri rekli keep up with good work!!  :smilie:

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #1 poslato: Novembar 20, 2015, 01:21:55:pre podne »
Dobro dosao na forum. Sto se tice tvog pitanja, imas dosta odgovora na ovu temu, pa ako imas vremena pogledaj mislim da ce ti pomoci.

Inace u zadnje vreme slabije narucujem, ali iz neke prakse u poslednjih  godinu dana oderu te za PDV i carinu ako nabasaju da je vrednost kockica+postarine veca od cini mi se  50 EUR. Nazalost mnogi na bricklinku imaju registrovane radnje u svojim zemljama i pisu tacne cifre u posiljkama, cak i ako ih zamolis da ostave prazno, pa da otezas carini . Inace meni su umeli da ocarine i nove i polovne delove takodje i nov i polovne setove. Ja kupujem od 2004 s bricklinka i pamtim kada sam mogao da narucim neki nov ili polovan set od 1000 kockica i da carina eventualno proveri da nema neke zabranjene materije.

Poslednjih  2-3 godine su vrlo vrlo revnosni jer treba puniti drzavnu kasu.

by the way, na sajtu carine ima detaljnih uputstava kad naplacuju samo pdv, kad i pdv i carinu i td i td kod privatnih posiljaka ali u praksi meni su uvek i jedno i drugo razrezivali posle nekog limita od cirka 50 eur pa se ti zali nakon sto platis prvo taksu na zalbu  ^-^




brickblues

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 946
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • brickblues@instagram
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #2 poslato: Novembar 20, 2015, 01:27:16:pre podne »
@bnesty Hvala za super brz odgovor! :) Znam da ima objašnjenja na sajtu carine, samo jedno je taj text tamo a drugo kako se to odražava u praksi....
Znači u principu da gledam da mi cena ukupne porudžbine (cena+poštarina) bude do 50eur i onda u mogu da očekujem da mi naplate samo PDV...?

Sale

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 2.288
    • Pogledaj profil
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #3 poslato: Novembar 20, 2015, 05:37:21:pre podne »
I moje iskustvo (mada skromnije ) govori isto:
Izbegavaj setove, pogotovo one u kutiji.
Takođe kockice+troškovi manji od 50e
MASA kockice+pakovanje MANJE od 500 grama.

 
I only work in black.
And sometimes in very, very dark...black!

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #4 poslato: Novembar 20, 2015, 05:57:12:posle podne »
@bnesty Hvala za super brz odgovor! :) Znam da ima objašnjenja na sajtu carine, samo jedno je taj text tamo a drugo kako se to odražava u praksi....
Znači u principu da gledam da mi cena ukupne porudžbine (cena+poštarina) bude do 50eur i onda u mogu da očekujem da mi naplate samo PDV...?

Nekad mi je bilo bas skupo da kupujem za 20,30 eur jer mi je banka uzimala fiksno 1000 din za slanje para. A od kad je paypal, milina, kako mi dune ja narucim nesto za 20,30 eur tj u okviru najnizih troskova dostave postom

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #5 poslato: Avgust 01, 2016, 03:24:49:posle podne »
Evo najsvežije vesti iz naše carine, rade punom parom iako je leto  :mad:. Ja i par ortaka smo naručili kockice za nekih 90 EUR. Stigla "čestitka"   10% carina i na sve to još 20% PDV   :mad:

brickblues

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 946
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • brickblues@instagram
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #6 poslato: Avgust 01, 2016, 03:26:35:posle podne »
E lepa vest, nema šta!!  :bored:

Dzoni

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.003
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #7 poslato: Avgust 02, 2016, 11:10:54:pre podne »
Jeste li razdvojili po recimo 45e ili sve jedan paket od 90e? Valjda vazi ono nepisano pravilo do 50e.

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #8 poslato: Avgust 02, 2016, 11:52:29:pre podne »
Pravilo je da nema pravila, tj. zavisi od carinika. Meni redovno naplaćuju na pakete do 50 EUR, skoro su mi naplatili na neki od 10 EUR. A posle toga prošlo 10 paketa bez ičega.

Acidum

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 2.311
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #9 poslato: Avgust 02, 2016, 07:59:12:posle podne »
Eto, kad država ne radi onda je "kuku gde živimo država ništa ne radi", a kad odradi sve po propisima onda je "kuku gde živimo država nas odra (po zakonu)"...
 :p

...nije nepisano pravilo, nalaze se tačne cifre u zakonu...  nerd.png
...и нестадох у измаглици...

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #10 poslato: Avgust 02, 2016, 08:26:27:posle podne »
Eto, kad država ne radi onda je "kuku gde živimo država ništa ne radi", a kad odradi sve po propisima onda je "kuku gde živimo država nas odra (po zakonu)"...
 

Ni po jada kad bi te pare kao u svakoj normalnoj zemlji otišle na gradnju bolnica, vrtića, krpljenje asfalta , ekologiju... ali pošto će te pare  otići na platu nekog od hiljadu direktora, ministara, sekretara, trange frange i td  srce mi se cepa za paricama  :'(

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Bricklink naručivanje, carina i PDV
« Odgovor #11 poslato: Avgust 02, 2016, 09:06:44:posle podne »
Cifre su u zakonu, ali je postupak po Dinkićevoj uredbi. A ja baš ne mirišem ta podzakonska akta, pogotovo kad ih Mlađa "Vodokotlić" piše  ;)