Autor Tema: PayPal iz Srbije!  (Pročitano 15804 puta)

stanislaw

  • Gost
PayPal iz Srbije!
« poslato: April 01, 2013, 09:07:26:pre podne »
Pitali su me članovi kluba, a i šire, da napišem detaljnije informacije o rešenju ovog problema. Kao što je poznato, PayPal još ne odstupa od zvanične politike da ne posluje u Srbiji i tako smo već godinama uskraćeni za mogućnost kupovine raznih sitnica preko interneta. Uzalud svaka kreditna kartica izdata u Srbiji, Paypal je na osnovu serijskog broja neće prihvatiti zato što pripada tržištu gde Paypal ne posluje.
Na svu sreću, rešenje postoji i daleko je jednostavnije od prekograničnih trikova kao što je otvaranje gift kartice u bosanskoj banci... Naša Banca Intesa izdaje American Express karticu koja se uslužno izrađuje u Hrvatskoj sa korišćenjem serijskih brojeva za hrvatsko tržište!

Što je još lepše, svaki korisnik Intesa Hit računa može besplatno zatražiti otvaranje American Express Blue kartice. Svi ostali, bez obzira da li platu primaju u Intesi ili van nje, mogu zatražiti American Express Green karticu. Članarina za nju košta 2400din godišnje i uplaćuje se u mesečnim tranšama. To je još uvek jeftinije nego naknada za korišćenje samog Intesa Hit računa! Razlika između AmEx Blue i Green je u tome što Green uključuje i Generalijevo internacionalno putno i zdravstveno osiguranje, što se opet samo po sebi isplati svima koji odlaze u inostranstvo na letovanje/zimovanje.

Za vađenje AmEx kartice važi standardna bankarska procedura Intese. Ukoliko istovremeno ne otvarate i Intesa Hit račun, trebaće vam potvrda iz firme o tromesečnim primanjima, 250din će vas koštati provera iz kreditnog biroa i još 100din za dve blanko menice koje ćete ispisati i deponovati kod Bance Intese. U zavisnosti od kreditne sposobnosti biće vam ponuđen određeni kreditni limit (ja sam svoj iz sigurnosnih razloga ograničio na 500EUR). Zatim se čeka nekoliko nedelja da se kartica izradi u Zagrebu i dopremi u Intesinu ekspozituru gde je podižete. Ukoliko ste bez mesečnih prihoda, pretpostavljam da i tada postoji mogućnost da vam se otvori kartica, ali pod dosta nepovoljnijim uslovima (u najgorem slučaju da položite devizni depozit u visini svog limita na kartici...)

Jednom kada je AmEx kartica u vašim rukama, odlazite na sajt PayPal.com da otvorite svoj nalog. Unosite svoju (postojeću) email adresu preko koje ćete raditi platni promet. Kako Srbija nije na listi mogućih zemalja, jednostavno birate Hrvatsku. Zatim ispunjavate svoje realne podatke, uključujući i svoju adresu i State=Srbija (ispod toga sistem će prikazivati Country=Hrvatska). Potom unosite broj kartice i verifikacioni kod (pažnja, kod AmExa za razliku od drugih kreditnih kartica CVV kod nisu zadnje tri cifre sa poleđine kartice, već četiri cifre na desnoj ivici sa prednje strane!)

Na ovaj način svoju karticu ste prijavili kao sredstvo plaćanja za PayPal. Na PayPal sajtu plaćate tako što doznaku upućujete na email adresu onoga ko vam je ispostavio fakturu/predračun za PayPal, zatim PayPal naplati taj iznos sa vaše kartice, a AmEx kartica naplati iznos od banke Intese. Intesa vam mesečno ispostavlja račun za sva obavljena plaćanja (sve strane valute biće preračunate u EUR) i vi ste dužni da račun izmirite do 15. u mesecu. Kao i kod kreditnih kartica, minimum je da mesečno izmirite 5% svog tekućeg duga (Intesa će gledati da vam formira trajni nalog koji to završava), ali se nikako ne preporučuje da za ostatak ostajete dužni makar i za dan, jer generalno za dugovanja po kreditnim karticama važe lihvarske kamate.

Eto toliko od mene, i neka vam je sa srećom internet shopping sa osećajem da niste ograničeni ovom nesrećnom zemljom u kojoj živimo. Gde god da kupujete, dobro pazite na tarifiranje slanja paketa za Srbiju i vodite računa da li će vas prodavac teretiti za dodatne provizije za korišćenje PayPala! Takođe, da paket ne bi zalutao, uvek naglašavajte da isporuka ide na vašu adresu koju ste registrovali u internet prodavnici, a ne na adresu sa PayPal naloga (da ne bi došlo do konfuzije oko toga šta je to npr. Beograd/Hrvatska).

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #1 poslato: April 10, 2013, 05:15:30:pre podne »
Od danas je PayPal konačno i zvanično dostupan u Srbiji.

stanislaw

  • Gost
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #2 poslato: April 10, 2013, 05:38:48:pre podne »
Fantastična vest.
To znači da svako od nas sada može da otvori PayPal nalog tako što sa liste izabere zemlju Srbija i poveže nalog sa bilo kojom kreditnom ili drugom karticom za plaćanje preko interneta, koja je izdata u Srbiji!

milosh23

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 987
    • Pogledaj profil
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #3 poslato: April 10, 2013, 06:13:25:pre podne »
Za korisnike kojih tj. cijih platnih kartica je dostupan? Moze li neko da baci neki link :party:

stanislaw

  • Gost
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #4 poslato: April 10, 2013, 07:05:27:pre podne »
Nisam probao, ali teoretski SVAKU karticu sa 16-cifrenim brojem, za koju PayPal po serijskom broju prepoznaje da je izdata u Srbiji, trebao bi da prihvati kao sredstvo plaćanja PayPal računa.
Ostaje ograničenje da se PayPal nalozi vezani za srpsku karticu još uvek ne mogu koristiti za primanje uplata, zato što bi to bilo zaobilaženje naših zakonskih propisa o prilivima u deviznom poslovanju. Čak je pitanje da li bi funkcionisala mogućnost da PayPal prodavac na osnovu reklamacije odobri delimičnu refundaciju na srpski PayPal nalog (ni to nisam probao).

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #5 poslato: April 10, 2013, 07:15:38:pre podne »
Refundacije bi trebalo da rade, jer su radile i na bosanskim nalozima pre nego što im je omogućeno primanje uplata.

Ja sam registrovao moju Visa Classic karticu, ali čitam po netu od jutros da rade i debitne kartice, kao što je Visa Electron. Video sam da se neko sa MasterCard-om žali, ali nisam probao moj MasterCard jer nemam trenutno love na njemu.

stonecoldcrazy

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 486
    • Pogledaj profil
Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #6 poslato: April 10, 2013, 07:58:26:pre podne »
Pare ne mogu da se primaju - sad sam probao...

\"Currently PayPal accounts in Serbia are only able to send payments. This recipient is not eligible to receive funds.\"

duke

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.407
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #7 poslato: April 10, 2013, 07:59:21:pre podne »
PayPal napokon medju Srbima :laugh:

stanislaw

  • Gost
Odg: Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #8 poslato: April 10, 2013, 09:06:03:pre podne »
Citat: \"stonecoldcrazy\" post=22795
Pare ne mogu da se primaju - sad sam probao...

\"Currently PayPal accounts in Serbia are only able to send payments. This recipient is not eligible to receive funds.\"


E sad bi dobro pitanje bilo da li može da pređe sledeći trik: otvori se PayPal account na drugu zemlju sa karticom čiji serijski broj pripada toj drugoj zemlji, a zatim se nalogu pridoda kartica sa srpskim serijskim brojem. Da li bi u toj varijanti mogla da se primi uplata i nabaci na srpsku karticu?

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #9 poslato: April 10, 2013, 10:44:59:pre podne »
Eto jos jedna pobeda nase mudre politike. Mozda sam sklon teorijama al mi odjednom pade sledeca analogija: Pobeda na Evroviziji - jednostrana nezavisnot Kosmeta (mnogo puta isticano) . Paypal u Srbiji - nasa formalno priznanje cinjenicnog stanja na Kosmetu.
 Pomislicu da jos znamo i da trgujemo

Elem. posto nameravam da otvorim Pay Pal nalog molim za par saveta.

Nekad sam koristio (2005-2006) debitnu (koliko para na njoj toliko muzike) karticu Vojvodjanske banke (namenski za internet su izdavali). Placao sam preko sajta Bidpay (pokusaj WU da parira tada narastajucem Paypalu ali su brzo zatvorili sajt).

Moji troskovi za placanje su bili sledeci: Bidpay je imao smesne provizije, naplacivao od prodavaca. Retko koji je prodavac prevaljivao te troskove na kupca (sto kod Paypala prodavci rade). Vojvodjanska banka je naplacivala nesto smesno samo za odrzavanje kartice, mislim tada oko 100 dinara godisnje. I to su bili svi troskovi za placanje.

Posto ne bih kacio VISA na koju primama platu (sta to bese plata :( )
otovrio bih neku debitnu Visu samo za paypal.

Jel ima neko informaciju koje troskove bi imao  prema Paypalu za obaljene kupovine?
Kolege koje koriste bosanke kartice, sta je banka naplacivala i naplacuje (samo odrzavanje kartica ili i odredjeni procenat po transakciji sa kartice) ?

Karticu cu otvoriti na svoje ime. zvanicna adresa mi je na Vracaru. Na Bricklinku je Mirina adresa, na Dorcolu  na koju naracujemo sve sto kupujem inace bilo gde po netu . Sta da unesem ukoliko Paypal trazi adresu, vase iskustvo posto cu sigurno ponovo kupovati i na Ebay-u?

duke

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.407
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #10 poslato: April 10, 2013, 11:34:21:pre podne »
PayPal naplacuje proviziju samo od prodavca, a banke ne uzimaju nista od transakcije, bar sto se tice Bosne.

Sto se tice adrese, bolje stavi za sva tri naloga istu. PayPal i eBay je takoreci ista firma, a i dosta prodavaca na BL-u salje na PayPal adresu.

Nemoj vezati dinarsku karticu na PayPal posto ce te banke odradi na kurs evra.

Ja imam VISA internet karticu kod Komercijalnie i sa njom cu pokusati da otvorim nalog.

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #11 poslato: April 10, 2013, 11:44:55:pre podne »
Ako je vezana dinarska kartica a plaćanje je u USD (na primer), radi se dvostruka konverzija (hvala Mlađi): RSD u EUR, pa onda EUR u USD.

Bubi89

  • Gost
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #12 poslato: April 10, 2013, 12:07:51:posle podne »
Ako postarine budu skupe, po**kim im se na paypal :wacky:
Sad sam gledala neke stvari, i jeftinije me izadje sa procentom ljudi kod kojih uzimam, nego sa dostavom do nas + briga da li ce citavo stici i da li ce ocariniti...:doubtful:

stanislaw

  • Gost
Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #13 poslato: April 10, 2013, 12:20:18:posle podne »
Citat: \"Sammael\" post=22805
Ako je vezana dinarska kartica a plaćanje je u USD (na primer), radi se dvostruka konverzija (hvala Mlađi): RSD u EUR, pa onda EUR u USD.


Pitam se da li bi nešto pomoglo ako bi čovek koristio svoj odvojen dolarski račun u banci, za koji bi vezao karticu kojom plaća na Paypalu. Ili više ne postoje odvojeni devizni računi vođeni u raznim valutama??

stonecoldcrazy

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 486
    • Pogledaj profil
Re: Odg: PayPal iz Srbije!
« Odgovor #14 poslato: April 10, 2013, 12:23:26:posle podne »
Ili npr ako neko registruje onu rajfazen viruton karticu? Ja sam to imao u SRB i koristio je svuda po netu kao najnormalniju kreditnu karticu.