Autor Tema: LEGO vozovi i železnice  (Pročitano 2272 puta)

aca

  • Gost
LEGO vozovi i železnice
« poslato: Jun 07, 2013, 09:05:50:posle podne »
Као прастари љубитељ HO (ха-о) возова чија је колекција солидна и Лего возова (од којих имам практично ништа, само електромотор 4.5 V 107) занимају ме ваша искуства и одакле да почнем.
Видим да чак не постоји ни тема, па да је покренем:
 
1. постоји неколико система: 4.5, 9, 12 V (у распону од скоро 50 година= који су углавном некомпатибилни. Да ли набављати старе или само нове? Размак точкова је свуда 6 поља, али шине су разнолике.
2. да ли купујете само комплете или и појединачне делове?
3. да ли има нека фора у потпису који стављате са возовима-сликама? :wacky:
4. још нешто сам хтео... али сетићу се. :tongue2:

kamera

  • Gost
Odg: LEGO vozovi i železnice
« Odgovor #1 poslato: Jun 08, 2013, 06:43:12:pre podne »
nisam neki ljubitelj vozova ali mislim da je prvi vagon najteze napraviti pa onda sve ostale ali sam siguran da vecina sa foruma kupuje setove sa vozovima sto se moglo videti na izlozbama ali da nebudem bezobrazan dopada mi se jedan voz
https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&docid=y-HfuY_-jXQX0M&tbnid=reww_8SIUJAICM:&ved=&url=http%3A%2F%2Fgimmelego.blogspot.com%2F2012%2F05%2Funited-in-manchester.html&ei=FdKyUYetDuWi4gT3roDgDg&psig=AFQjCNF4Hg5KKnT3vTaxT_aI_yhEmYoGLQ&ust=1370760085570576
meni se licno dopada steta sto nije ugledao svetlost u velikoj proizvodnji posto je veoma zanimljiv

dr.zli

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.539
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: LEGO vozovi i železnice
« Odgovor #2 poslato: Jun 08, 2013, 06:53:12:pre podne »
Svi emeraldovi vozovi su MOC i ne postoje u slobodnoj prodaji. Samo da se zna :wacky:
A Lion doesn't concern itself with the opinions of sheep

“In the beginning of a change, the Patriot is a scarce man, Brave, Hated, and Scorned. When his cause succeeds however,the timid join him, For then it costs nothing to be a Patriot.”

Emerald Night

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.018
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Re: LEGO vozovi i železnice
« Odgovor #3 poslato: Jun 08, 2013, 08:47:03:pre podne »
Imam ja i neke od kupovnih, samo da se zna :grin2:

vasa

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.810
    • Pogledaj profil
Re: Odg: LEGO vozovi i železnice
« Odgovor #4 poslato: Jun 08, 2013, 09:45:44:pre podne »
Citat: \"kamera\" post=24335
nisam neki ljubitelj vozova ali mislim da je prvi vagon najteze napraviti pa onda sve ostale ali sam siguran da vecina sa foruma kupuje setove sa vozovima sto se moglo videti na izlozbama ali da nebudem bezobrazan dopada mi se jedan voz
https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&docid=y-HfuY_-jXQX0M&tbnid=reww_8SIUJAICM:&ved=&url=http%3A%2F%2Fgimmelego.blogspot.com%2F2012%2F05%2Funited-in-manchester.html&ei=FdKyUYetDuWi4gT3roDgDg&psig=AFQjCNF4Hg5KKnT3vTaxT_aI_yhEmYoGLQ&ust=1370760085570576
meni se licno dopada steta sto nije ugledao svetlost u velikoj proizvodnji posto je veoma zanimljiv

kako ti ,kao ww1 graditelj da nisi fan vozova...?
http://www.landships.info/landships/railway_articles.html#

Emerald Night

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.018
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LEGO vozovi i železnice
« Odgovor #5 poslato: Jun 08, 2013, 09:56:36:pre podne »
Citat: \"aca\" post=24332
Као прастари љубитељ HO (ха-о) возова чија је колекција солидна и Лего возова (од којих имам практично ништа, само електромотор 4.5 V 107) занимају ме ваша искуства и одакле да почнем.
Видим да чак не постоји ни тема, па да је покренем:
 
1. постоји неколико система: 4.5, 9, 12 V (у распону од скоро 50 година= који су углавном некомпатибилни. Да ли набављати старе или само нове? Размак точкова је свуда 6 поља, али шине су разнолике.
2. да ли купујете само комплете или и појединачне делове?
3. да ли има нека фора у потпису који стављате са возовима-сликама? :wacky:
4. још нешто сам хтео... али сетићу се. :tongue2:


1. Najnoviji je Power Function ili PF od 2010. god. on takodje radi na 9V ali preko baterije tako da nije kompartibilan sa starijim sistemom na 9V koji napajanje dobija preko metaliziranih plasticnih sina. Po mom misljenju za pocetak je najbolje da se kupi neki od setova koji se trenutno prodaju jer ako kupis nesto od starijih setova tesko i skupo ce ti biti da se prosiri. Sine su na izgled razlicite ali PF vozove koji se napajaju preko baterije mozes da poteras na svim modelima sina, dok u suprotnom sluzaju to nije moguce.
2. Komplete u mom slucaju retko ali zato najcesce kupujem samo delove.
3. Ima ali moras sam da je provalis :wacky:

duke

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.407
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LEGO vozovi i železnice
« Odgovor #6 poslato: Jun 08, 2013, 02:28:33:posle podne »
Ajd da i ja dam doprinos ovoj temi.

Oko 4.5V i 12V ne znam bas mnogo. Znam da su to veoma stari setovi i na oko ne pretjerano lijepi, tj. nisu po mom ukusu. Dobra strana kod njih je bila sto su imali veliku igrivost. Mogao si upravljati skretnicama, semaforima....

Kod 9V postoje dvije varijante.
Kod stare varijante potrebne su ti metalne sine, motor i \"upravljac\" koji se povezuje na struju i sine. Znaci motor dobija struju preko sina.
Kod nove varijante, koja se naziva RC, potrebne su ti plasticne sine (mogu da idu i po metalnim posto su istih dimenzija), motor, kutija za baterije, IR senzor i daljinac. Motor se povezuje sa IR senzorom kao i baterije koje ga pokrecu. Postoje dvije vrste baterijskih kucista. Kod jeftinije ubacujes 6 AAA baterija, a skuplja ti je u stvari akumulator koji se puni punjacem koji dobijes uz njega.

Ako hoces da kupis jedan voz i da probas kako to funkcionise, najbolje bi ti bilo da kupis ili 7938 Passenger Train ili 7939 Cargo Train ili 3677 Red Cargo Train posto uz njih sve dobijas. Kod eksluzivnih setova dobijas samo voz bez ikakvih sina i PF elemenata.

Preporuku sta da uzimas je tesko dati iz vise razloga. Pitanje je sta ti se vise svidja i kolikim budzetom raspolazes. Ova tri seta sto sam ti spomenu gore se jos prodaju i najjeftiniji ti je set 7938, dok druga dva su preko 150 evra. Ekskluzivni se vise ne proizvode i polako im raste cjena. Uglavnom su preko 200 evra, ali se moze naletiti i na jeftinije od negdje 180 evra. Kod starijih od 9V su skupe ravne sine, a setovi se krecu od 100 evra pa navise.

Sve u svemu, za sta se god opredjelis da skupljas, trebati ce ti mnogo para. Jos ako krenes da kombinujes LEGO vozove sa HO \"elektrikom\" tu onda nema kraja.
Otidji na BL i na kategoriji TRAIN mozes da vidis sve setove, kao i od dodatne opreme sta ti treba :wink2:

stanislaw

  • Gost
Odg: LEGO vozovi i železnice
« Odgovor #7 poslato: Jun 08, 2013, 03:45:24:posle podne »
Aco, bravo na pokrenutoj temi!
Pošto ima na forumu sijaset itekako kompetentnih Lego železničara koji mogu reći dosta toga o savremenim setovima vozova, ja kao kolekcionar-starinar napisaću nešto o istorijskim sistemima.

Na svu sreću, Lego sistemi vozova uopšte nisu toliko nekompatibilni koliko na prvi pogled izgleda. Osnovno je da se širina koloseka od 6 polja nikada nije menjala, što znači da praktično SVAKI Lego voz može da ide po SVAKIM Lego šinama zato što je kolosek identičan. Jedino visina šine varira između kalupa, tako da na jednoj trasi ne treba mešati šine različitih kalupa, inače rizikuješ da voz na prelazu poskoči i da dodje do fatalne nesreće...

Bitan izuzetak od pravila su sistemi koji se napajaju iz pruge a ne iz baterijske kutije: svi 12V sistemi zahtevaju svoju srednju šinu sa napojnim provodnikom, a stariji 9V sistemi napajani iz pruge zahtevaju svoje metalizirane šine. No, zbog svoje komplikovanosti i skupoće sistemi napajani iz pruge iz svih generacija ostali su u manjini, uprkos svojoj atraktivnosti.

Dakle, \"istorijski\" period čine sistemi 4.5V koji su startovali 1968. godine i 12V koji su startovali par godina kasnije. Do 1980. šine su bile plavog kalupa, a do 1992. svetlosivog. Razlike između plavih i sivih kalupa su minimalne i odnose se na bolje prianjanje točkova i pragova za šine, a dimenzije šina uopšte nisu menjane.
Sistemi 4.5V su se napajali iz kutije za baterije 1.5V veličine C koja je često imala oblik vagona-tendera, što je jedan od najvećih i najkompleksnijih Lego delova svih vremena, jer sve od točkova sa metalnim osovinama, pa do krova vagona kao poklopca za baterije bio je jedinstven sklop.
Sistem 12V je zgodno rešen, tako što je na prugu spremnu za 4.5V samo trebalo dodati srednju provodnu šinu i adapter za struju. Izuzetak su bile skretnice i ukrštaji, koje se rade kao nerastavljiv sklop, tako da su rađene u odvojenim varijantama za 4.5V i 12V.  

Sistem 4.5V obuhvatao je železničke stop signale na principu poluge, kao i stubiće za promenu smera kretanja koje zakačiš na željenom mestu pruge, vagon tender svojom polugom naleti na stubić, polugu baterijskog napajanja potisne u suprotnom pravcu i voz se vraća odakle je došao. Skretnice su bile čisto manuelne. Sistem 12V je nudio elektronske komande za stop signale, za promenu pravca, za promenu skretnice, za spuštanje rampi i sve te komande su mogle da se kablovima sprovedu do centralnog pulta za daljinsko upravljanje. Oba sistema su omogućavala rasvetu kako u vozu, tako i rasvetu duž pruge, sa odgovarajućim ožičenjem.

Velika promena je nastala 1992. godine prelaskom na 9V i potpuno novi kalup pruge. Ali to ne znači da nije moguće sagraditi stare modele vozova iz doba 4.5V/12V sa novim pogonom! Kockice složiš po starom uputstvu, i samo metneš motor od 9V! Skoro sam na Bricklinku za 2,5EUR uzeo savršen motor od 9V onog generičkog formata, gde se točkovi okreću na Technic krstastoj osovini (samo mi još fale 4 železnička točka za takvu osovinu...) Takav motor se bez problema umeće u vozove iz ere 4.5V ili 12V, a one minimalne kutijice za baterije 9V širine 4 polja (kao za monorail ili Light&Sound sistem) su idealne da se sakriju u unutrašnjost kompozicije formata 12V ili pak 4.5V (u nedostatku originalnog vagona tendera).

E sad čuveno Acino pitanje - da li nabavljati vozove kao setove ili iz delova. U principu smo već konstantovali da su svi setovi poprilično skupi. Nisam još podigao ni jedan Train set iz delova, što ne znači da neću probati :) Najveća je teškoća što se teško nalazi elektronika za specifične sisteme, kao što je 12V ili 9V sa provodnim šinama. Ali bitno je da posedujete NEKE šine i elektroniku za NEKI sistem i onda možete pokušati da voz drugog sistema rekonstruišete iz delova, sa \"pozajmljenom\" elektronikom. To znači, ako imate 9V elektroniku, izazov može biti da sastavite voz koji je dizajniran za 4.5V ili 12V. I obratno, ako imate 4.5V elektroniku izazov može biti da sakupite savremeniji 9V voz iz delova. Vozovi od pre 1992. su svakako zahvalniji za rekonstrukciju zato što se sastoje od manje palete jednostavnijih delova.

U svakom slučaju, morate doći do neke količine šina i pripadajuće elektronike, a to praktično znači kupovinu nečega od train setova (i to onih motorizovanih!) Šta god nađete po najpovoljnijim mogućim uslovima. Jednom kad obavite taj početni korak, onda je moguće upustiti se u izazov rekonstrukcije još nekih setova vozova iz delova po inventaru (eventualno uz promenu voltaže i pogonskog sistema) ili pak gradnju svojih originalnih kreacija vozova :)

aca

  • Gost
Odg: LEGO vozovi i železnice
« Odgovor #8 poslato: Jun 08, 2013, 09:16:33:posle podne »
Хвала свима на коментарима, а нарочито Станиславу на лепом историјату система над којима сам балавио кад сам био мали. :wink2:

Слободно распалите још по теми!

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.699
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Re: LEGO vozovi i železnice
« Odgovor #9 poslato: Februar 01, 2014, 02:18:37:posle podne »
jedan zanimljiv video na temu istorije lego železnice

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8Ai_d1KJj_4