Autor Tema: GIMP tutoriali  (Pročitano 4148 puta)

Ikariks

  • Gost
GIMP tutoriali
« poslato: Jul 31, 2011, 07:12:44:posle podne »
Prvo, zamolio bih moderatore da ako je ova tema na kriv mjestu, da ju premjeste na pravo, jer nisam uspio
naći ništa bolje. :shy:

Ovi tutoriali su originalno napravljeni za forum kluba KOCKICE, alis obzirom da su tamo smatrani korisnima, zašto ih ne
bih podijelio sa susjedima. :D

Program koji koristim je GIMP 2.6.11.


[size=200]Tutorial broj 1: Brisanje/zamjena pozadine[/size]

Step 1
Otvorite sliku koju želite urediti (logično, ha?). U ovom slučaju to je minifig policajca.


Step 2
Prvo što trebate napraviti kada otvorite sliku je: Colors > Automatsko > White Balance.
To će riješiti većinu problema vezanih uz žute/roze/plave tonove slike

Rezultat:


Nakon što ste se riješili svih neželjenih tonova slike, na redu je podešavanje svjetline i kontrasta.
Najbolji način:
Colors > Curves
Treba malo vremena da se sve prokuži, ali jednom kada shvatite kako krivulja djeluje, postaje lako.


Step 3
Sada prelazimo na osnove. Koristite Path Tool iz izbornika s alatima. S njim trebate uokviriti
ono što želite staviti na bijelu pozadinu.
[size=150]PAZI! Uvijek treba označavati malo unutar rubova MOC-a, kako slučajno ne biste dijelove
pozadine izrezali skupa s MOCom.
[/size]



Gotovi? Dobro. Idite na Select > From Path.


Rezultat kopirajte. Desni klik > Edit > Copy


Step 4
Napravite novi file prema dolje zadanim postavkama. File > New


Zalijepite policajca u ovaj file, te kliknite \'New Layer\'. Čak i kada se bavite
najsitnijom fotomontažom, što više layera (slojeva), to bolje.



Step 5a
Ako želite obojanu pozadinu, odaberite kanticu, te pozadinu obojite u boju po želji.


I to je to, pozadina je bijela.


Step 5b
Ako želite neku sliku kao pozadinu, trebate ju otvoriti kao novi layer u fileu. File > Open as Layers


Odaberite sliku, otvorite, te ju kao layer pozicionirajte iza željene slike (niže na listi).


Voila!


Također, za pozadinu možete koristiti i gradijent, ali to mi je bio nedovoljan razlog za još 3 slike u tutorialu.
Veličina slike ovisi o vama.

Eksperimentiranjem sa alatima se postižu najbolji rezultati.

[size=200]Tutorial broj 2: Motion blur[/size]
[size=150]a) Zoom blur[/size]
Zoom blur je puno korisniji od bilo koje druge verzije motion blura, a vrlo je jednostavan.

Step 1
Prvo treba naći sliku predmeta, izrezati je, te staviti na pozadinu. Naravno, ne direktno, nego
u drugom layeru. To je zapravo najteži dio posla. Sve poslije trahje max. minutu + vrijeme potrebno
da se Motion Blur realizira (zna potrajati).



Step 2
Odaberite donji layer (pozadinu), kao i na slici, te idite na Filters > Blur > Motion Blur.


Označite Zoom kao vrstu Blura i maknite kvačicu sa Blur Outward. To vam ne treba sve dok predmet na slici ide
\"prema/pored vas\". Ako ide \"u ekran\" kvačica tamo treba ostati. U ovom slučaju, kvačica je nepotrebna.
Sada treba naći točku iz koje motion blur počinje. Najčešće je to unutar slika, a ako nije, onda nisam
siguran što napraviti, jer kad otvorim novi layer, starien završi u sredini, nego u gornjem lijevom kutu...
Ako ikada otkrijem, napisati ću. Dolje na slici je označeno sve što vam je potrebno da ispunite zadani prozor.
Duljina određuje koliko će Motion Blur biti jak. Ovdje sam stavio prilično malenu duljinu, jer bi veća
izgledala jako čudno (isprobano).



Step 3
Malo čekanja i to je to. Ako vam se rezultat ne sviđa Ctrl+Z i probajte ponovno.


[size=150]b - Linear Blur[/size]
Ovaj blur se koristi samo kada se slika iz smjera pood pravim kutem od smjera \"kretanja\" predmeta na slici.

Step 1
Opet, treba vam slika predmeta i pozadine na različitim layerima, sa donjim odabranim.
Znam, znam, lošu sam sliku GGS-a odabrao. Odrezana je repna \"peraja\" djelomično, te kokpit stvara probleme.
Još ne znam kako to riješiti, jer smanjivanje neprozirnosti gumice ne daje dobre rezultate (dapače, izgleda
jako ružno).



Step 2
Filters > Blur > Motion Blur


Ovog puta označite Linear. Kut treba pažljivo namjestiti, da se što više poklapa sa linijama predmeta.
To je užasno lagano kad prokužite kako birati kuteve na liniji.



Step 3
I dobijete ovo, a na vama je koliko ćete izobličiti pozaidnu za potrebe privida pokreta.


[size=200]Tutorial broj 3: lightsaber[/size]
Na isti način možete napraviti laserske pucnjeve.

Step 1
Nađite sliku i sredite osnovne stvari (White Balance, Curves).


Step 2
Napravite novi Layer, te na njemu označite područje lightsabera s Path toolom. Obojite odabir u bijelo.


Step 3
Desni klik na Layer > Duplicate Layer
Desni klik na odabir na donjem layer > Select > Grow
Tek toliko da ksnije efekt bude vidljiviji.


Odaberite koliko ćete uvećati odabir. Ovoliko zbilja nije potrebno. Samo želim da kasnije jasno vidite rezultate.
Sve ovisi o vašem ukusu. Meni se ovakvo povećanje sviđa puno više od nečeg manjeg, jer lightsaber
jače sjaji, ali ako želite, povećajte za samo 5 piksela. Slabije će se vidjeti, ali možda vam se više svidi.
Vrijedi eksperimentirati.



Preskočio sam prijašnju sliku, ali uvjeravam vas, povećao sam za 15 piksela 100%.
Nakon toga idite na
Filters > Blur > Gaussian Blur. Obavezno stavite kvačicu na pregled, te
zaključajte horizontalni i vertikalni blur zajedno. 80 bi trebalo biti savršeno. Ni previše, ni premalo.



Step 4
Opet sam preskočio rezultat, ali nije bilo ni puno toga za vidjeti. Sada treba obojati lightsaber.
Ostanite na istom Layeru (onomu na koji ste primjenili Blur).
Colors > Colorify
Otvoriti će vam se ovakav prozor. Već imate ponuđene osnovne boje koje možete odabrati, ali ako
želite neku drugu, kliknite na \'Custom color:\' gumbić i odaberite boju sami.



Step 5
Ovo je rezultat, a ovo su potrebni Layeri. Obratite pažnju na moj fail. Kada mijenjate veličinu slike, pazite
da ne stavite veću širinu od originalne.
Zato i nisam stavio direktno sliku, prevelika je za forum (512x1102), ali slobodno kliknite, brzo se otvori.



Na isti način možete napraviti laserske pucnjeve (to je zapravo pogrešno rečeno, jer laserska zraka nema
vidljivu putanju, a u SW se radi o magnetskom polju punom plazme (ili ne?), ali shvaćate o čemu se radi),
iako bi zadavanje putanje i oblika istih moglo biti problematično.


Nadam se da ste naučili nešto novo i da vam se tutoriali sviđaju.
Molim vas komentirajte!

EDIT: Forum očito automatski smanjuje prevelike slike, pa ih pikselizira.
Napomena: Slike NISU takve. Nikad na Internet nebih uploadao zrnate slike.
Za originalne verzije slika kliknite ovdje.