Autor Tema: Kontrola kvaliteta opada  (Pročitano 5846 puta)

Yanakin

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.109
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 03, 2012, 03:05:07:posle podne »
Vasa daltonista :))

Citat: \"Angeli\" post=15120

KONSTANO imam problem, kada naslazem sto 2x2 levo i sto 2x2 desno - nisu iste visine. sto znaci da postoji neka tolerancija od npr 0.1 mm, sto je nista, ali ako se potrefi da svih sto odu na istu stranu, to je 10mm!!!! razlike u visini. ali sobzirom da je randomizovano, obrni okreni meni se za milimetar ne gadja, onda konstrukcija nije sigurna, itd itd itd


da, i ne volim TLG jer upropastava brend koji volim od detinjstva.


kada bi se kockice pravile sa manjom tolerancijom (aj da pretpostavimo da bi to materijal uopste podneo tako da se pritom odrzi mogucim \"musko/zenski a.k.a stud-and-tube sistem spajanja kockica\") ti ne bi mogao da izvedes mnoge od onih krivina koje izvodis na svojim modelima. ili recimo gomilom doublebrickova ne bi mogle da se izvedu one fine velike zakrivljene povrsine za brick build brodove i sl primere blagog \"silovanja kockica\" koje iako na granici varanja ipak daju sjajan rezultat. tj ne verujem da moldu moze da se zada parcijalno koja ce biti toleraancija, tipa da visina bude +/- 0.01 mm a stud recimo 0.1... (ili gresim?) you win some you lose some...

a ovo drugo, pa to je stvarno besmisleno, zamisli da vise ne volis zene samo zato sto vise ne lice na one koje pamtis iz duplerica caletovog plejboja iz 1980e godine, (hm, da ne objasnjavam vizuelne ideale tih godina, svi imate sliku u glavi :).  mislim da si ovo pisao dok si bio ljut jer ti je roletna napala zamak :))
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog."

Angeli

  • Gost
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 03, 2012, 09:58:19:posle podne »
:))
ahahah loodaku :)
pritom, stvarno me nerviraju i devojke jer ne vode racuna o sebi kao pre desetak godina, a vrse marketing o sebi kao da vrede pedeset puta vishe ;)

i lazem ja, volim sta je tlg napravio od tema, 1000 puta mi je zanimljivije sada nego pre 10 godina ;) narocito u dizajnu, inventivnosti i temama. Racunam da je taj \"uzlet\" (za mene) nastao negde pred kraj 2007-me kada su krenuli patuljci i trolovi :)

samo volim da teram kontru :)

Sa druge strane, jedino (bukvalno) sto im zameram je kvalitet. Bukvalno odvojim od usta da kupim set, i minifigurina mi se raspadne posle pola sata igranja - nije ok.

aca

  • Gost
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 05, 2012, 10:17:41:pre podne »
Самаеле, да не бих цитирао цео твој пост, одговорићу директно:

1. У реду,   погрешио сам за некомлетан сет, извињавам се. Што се тиче дизајнера, и не мислим да имају једног.
Али што се тиче конкурса, и даље мислим исто! Не морају да дају паре, могу да дају комлете у некој вредности, или чак нека победник изабере - то је за мене награда. Није битна вредност. Што се тиче правно-бирократског лудила, то бих волео да ми разјасниш?

2. У такав изговор не верујем. Лако се утврди да ли неко може или не може да испоручи робу захтеваног квалитета. Осим тога, Кинези по свему судећи не праве неке делове (које други не могу да направе), него многе! Одакле сад нико не уме да направи косу за фигурицу и њену главу да се тесно уклопе, а умели су пре 20 година?!

3. Проблем са фабриком која не може нешто да испоручи се врло једноставно решава: ако она нема пара да инвестира, нека Лего инвестира у њихово проширење под повољним условима набавке (\"enormnog povećanja proizvodnje\", дакле нису без пара).
Питање пред којим је Лего је врло једноставно: да ли да задовољимо тражњу на мање квалитетан начин или да одржимо квалитет са могућношћу да можда изгубимо део тржишта? Искрено, мислим да би им  полупразни рафови донели још већу јагму. То бар зна свако ко је ових дана тражио зејтин и шећер: ако их негде и нађе, купиће више него што му треба. :bored:

Чињенице о тренутном (константном?) паду квалитета су непобитне. Ја сам покушао да нађем одговор зашто је то тако. Постоје само два одговора: или не знају да реше проблем или су злонамерни и проблем није проблем него лоше решење (Кина, пигменти, наградни конкурс итд.).
Твоје мишљење је оптимистичко (или је то можда и званичан став Лега), а моје је песимистичко. И ти и ја се слажемо да је у питању повећана производња и она је вуче све остало.
Ја своје мишљење заснивам између осталог и на томе што сам годинама радио у завршној контроли и што знам колико је било каква масовна технологија компликована (чак и када се ради у Србији) и што се грешке дешавају и реномираним компанијама, без обзира да ли су у питању делови или готови производи.
Сада сарађујем са једном великом компанијом која је много старија и већа од Лега и тачно знам како резонују. Ту нема милости, шта год ко причао.
Нажалост, ове моје тврдње су без инсајдера у Легу клевета (правно гледано), па их зато и нисам објавио у новинама, него овде.

Тако да што се тиче дискреционог права администратора да цензурише (које апсолутно поштујем), можда ми и помогнете -  да ме Лего не тужи. :laugh: Мада не видим разлог, осим ако вас неко не откуца Легу да сте Лег(л)о сумње. :ninja:


Citat: \"Sammael\" post=15126
Ne kažem da ćemo cenzurisati to što se ljudi žale, žalili smo se i mi tamo LEGU direktno, samo treba biti mudar u izboru reči.
Слажем се, можда сам био преоштар. Ипак,   поново сам полако прегледао своју поруку и иза свега стојим (осим, наравно онога за шасију).

Узгред, ова порука је у суштини само прежвакана моја претходна, немам шта да додам. Ја ћу се и даље играти Легом, али ћу куповати са мало више резерве.

aca

  • Gost
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 05, 2012, 10:23:17:pre podne »
И за крај један стари виц на који ме је ова дискусија подсетила:

Склопила наша компанија уговор са Јапанцима да им испоруче сијалице са 1% шкарта.
После извесно времена стиже испорука и Јапанац каже: \"Овде је 99 контејнера са исправним сијалицама и 1 са неисправним, мада не разумемо шта ће вам?!\"

aca

  • Gost
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 05, 2012, 10:27:17:pre podne »
@yanakin, Angeli

Што се тиче Плејбоја из 80-тих, хмммм... волео бих да је и данас тако. Мада, увек може да се нађе. :wink2:
Неке ствари су данас боље, а неке нажалост нису.

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 05, 2012, 11:31:28:pre podne »
Drago mi je da smo se (donekle) razumeli. Kinezi trenutno isporučuju uglavnom figurice i životinje na kojima postoji print, jer im je to (trenutno) komparativna prednost u odnosu na fabrike koje LEGO sam drži. Dakle, kosa ne stoji kako treba zato je što je kompletna figurica proizvedena u kini zbog potrebe za šarenim bojama i komplikovanim printom. To nije izgovor (niti ja pokušavam da nalazim izgovore za LEGO), to je razlog.

Što se tiče rešavanja kontrole kvaliteta i različitih pigmenata, ne bih se složio da je to nešto što je lako rešiti, jer da jeste, oni bi to odavno rešili (i tako skinuli bedu mnoštva prigovora s vrata). Iskreno, ne bih se pravio pametnijim od armije LEGOvih tehnologa i inženjera, oni ljudi imaju svoja ograničenja pod kojima rade, naravno da je sve podređeno profitu, ali stalno pokušavaju da iznađu rešenja (od kojih su neka uspešna a neka nisu).

Malo sve gledamo i kroz roze naočare jer su kockice 80ih imale TONU problema: bele i sive su žutele, plave su dobijale zelenkastu patinu, klipovi su se lomili, antene su se lomile, 2 spojena  plejta je bilo nemoguće razdvojiti bez noža ili zuba, i tako dalje. Kockice 2000ih imaju svoje probleme, od kojih su neki tragični (ruke minifigova iz kojih ispadaju oružja, kose i kape koje ne prijanjaju) a neki samo iritantni (različite nijanse iste boje).

Imao sam prilike da razgovaram sa mnogim ljudima u kompaniji koji su takođe vrlo iziritirani problemima koji postoje, ali su i oni interno dobili uveravanja da se na otklanjanju istih radi. Opet, ne mogu da navodim izvore, detalje i slično, ali čisto da znate na čemu je bazirana moja pozicija.

Srećom, za one koji ne mogu da pređu preko trenutnih problema, Bricklink radi odlično, postoje hiljade i hiljade vintage setova i megatone polovnih kockica, svako može sebi da nabavi ono što mu odgovara.

Mladizmaj

  • Gost
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 05, 2012, 02:18:30:posle podne »
Citat: \"aca\" post=15195
Самаеле, да не бих цитирао цео твој пост, одговорићу директно:


2. У такав изговор не верујем. Лако се утврди да ли неко може или не може да испоручи робу захтеваног квалитета. Осим тога, Кинези по свему судећи не праве неке делове (које други не могу да направе), него многе! Одакле сад нико не уме да направи косу за фигурицу и њену главу да се тесно уклопе, а умели су пре 20 година?!

3. Проблем са фабриком која не може нешто да испоручи се врло једноставно решава: ако она нема пара да инвестира, нека Лего инвестира у њихово проширење под повољним условима набавке (\"enormnog povećanja proizvodnje\", дакле нису без пара).
Питање пред којим је Лего је врло једноставно: да ли да задовољимо тражњу на мање квалитетан начин или да одржимо квалитет са могућношћу да можда изгубимо део тржишта? Искрено, мислим да би им  полупразни рафови донели још већу јагму. То бар зна свако ко је ових дана тражио зејтин и шећер: ако их негде и нађе, купиће више него што му треба. :bored:


Trenutno radim u fabrici sa hiljadu i nesto ljudi kao masinski inzenjer u odeljku razvoja. Zbog svog radnog mesta i kontakta sa raznoraznim direktorima dnevno imam malo uvid u celu pricu oko kontrole i sklapanja ugovora.
Vrlo se tesko utvrdjuje kog je kvaliteta roba koju odredjena fabrika proizvodi pogotovo ako je ugovor o milionima i milionima komada. Takodje fabrika koja proizvodi neku robu za neku drugu firmu nikad nece pristati da kontrolori te firme kontrolisu u unutrasnjoj kontroli robu koja se proizvodi, nego po realizovanoj kolicini mogu da kontrolisu kvalitet, nikako tokom proizvodnje. Ako doticnu fabriku Lego ne kupi sigurno nece investirati u bilo kakve pogone ili njihovo prosirenje, nego ce oni pod strahom da ce izgubiti ugovor sa lego kompanijom morati sami da ulazu ili da rizikuju gubitak ugovora.
Takodje kompanije kao Lego imaju rokove koje moraju da ispostuju i svaka promena fabrike u kojoj se narucuje roba ne moze da se desi preko noci. Vec je to proces koji traje mesecima, pa cak i samo odlucivanje od tome u vrhu kompanije ce trajati dugo. U velikim kompanijama se sve desava veoma veoma sporo i propraceno je tonom birokratije koja jos dodatno oduzima vreme (da ne spominjem pravne savete i konsultacije koje jos dodatno uzimaju mesece a ne dane). Tako da vrlo lako Lego moze da se nadje u polozaju koji je opisao Sammael i iz koga da bi izasao njegovi fanovi moraju da pretrpe mesece cekanja da se kvalitet u ovom slucaju kockica vrati na originalni.
Cudi me jako da si radio u kontroli proizvodnje a da ti sve ovo sto sam opisao nije jasno :confuzed2:

Yanakin

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.109
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 05, 2012, 04:03:03:posle podne »
ovakva i mnoga druga svedocenja ce se naci u knjigama istorije koje ce pisati o svemu sto se desavalo vezano za \"MADE IN CHINA\" sindrom masovne proizvodnje koji je poceo da kulminira pocetkom 21.veka i jos ne znamo gde sve to odvseti - ja misim u treci svetski ali ja sam defetista :).

Svi znate sta je S.Jobs odgovorio kad su ga kritikovali zasto je preneo proizvodnju iPhone-a u Kinu. ali ovde ima jos jedna specificna situacija a to je sudska odluka da lego nema ekskluzivno \"pravo na dimenzije\" kockica koje je sam uveo a analogni slucaj u pogledu vlasnistva nad intelektualnom svojinom u sporu apple/samsung trenutno ide u korist apple-a a ne samsunga. dakle dat je signal da svi mogu da ih kopiraju i sad Lego mora da izbacuje sve vise proizvoda sve lepsih i inventivnijih (nove fransize, igrice, 3d filmovi, majice, gace, cetkice za zube, pa recimo napad na \"barbie\" trziste...)da bi pobegao od potencijalne konkurencije.
i verovatno misle nesto tipa: \"bolje da damo kinezu da nam stampa frizure nego da nam pravi tehnics jel sutra kad osvoji tehnologiju moze da je upotrebi protiv nas\" - vuk sit ovce na broju. i tu mora da ode kvalitet, kleli se oni u bilo koga da se trude da srede ili ne.

jedino mi nije jasno zasto se svi toliko uzbudjujete, ja to jedva primecujem, napr. sarenilo volim u okviru nijanse, stvari tako izgledaju realnije (bar ono sto ja volim da pravim) a i drzim do onog sto sam rekao pre neki dan - svi se ubijamo da nabavimo i sastavimo sve novitete pa se znacajno smanjuje vreme za MOCs i sansa da ti mnogo zasmeta slabiji kvalitet.
sve nekako povezano :)
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog."

Sektaash

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.252
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 05, 2012, 04:37:24:posle podne »
kakva izuzetno intelektualna polemika se povela na našem forumu!:nerd:
ja sam ponosan.:grin2:
dajte još neke analize, mole vas svi forumaši (al, nemo da imau manje od iljadu reči svaka).

Yanakin

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.109
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 05, 2012, 06:30:30:posle podne »
Citat: \"Sektaash\" post=15210
kakva izuzetno intelektualna polemika se povela na našem forumu!:nerd:
ja sam ponosan.:grin2:
dajte još neke analize, mole vas svi forumaši (al, nemo da imau manje od iljadu reči svaka).


:laugh:
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog."

Angeli

  • Gost
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 05, 2012, 11:58:08:posle podne »
Citat: \"Sammael\" post=15198
spojena  plejta je bilo nemoguće razdvojiti bez noža ili zuba


ahahah a koliko dece znas da imaju noz pri ruci?:)
Secam se ovoga,meni su kockice bile (za te pojmove) ultra ciste, nisam ih nosio napolje i sl, pa sam cesto rzdvajao zubima ;) Sad ponekad krenem rukom, ali se zaustavim, sobzirom da padaju po podu, i na izlozbama i sl ;)

mada mi se i dan danas desi da nesto jednostavno NECE da se odvoji (najgori su mi chesee plate i round 1x1 kad se spoje:) I njih ili da izlomis nokte, ili zubima :) posne kao pljucnem, kao ocistio sam se tako :))))

lion knight

  • Gost
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 06, 2012, 04:36:39:posle podne »
Evo jednog skorašnjeg primera iz prakse - krenem da sastavljam ovaj set iz 1990.



Stignem do faze br. 5



Pošto je ova kocka

vrlo izguljena, umesto nje ubacim na levu stranu kuće istu takvu samo potpuno novu, iz nekog prošlogodišnjeg seta.

Dodam na nju ovu

međutim naredne kocke koje idu istovremeno i na nju i na beli prozor više neče da se uklope kako treba.
Ispostavi se da je ta nova kocka

viša za bar pola milimetra od one stare iz 1990! Nije ni čudo da kocke iznad nje nisu mogle da se uklapaju sa onima pored kako treba...

Ništa drugo mi nije preostalo nego da odbacim tu novu, i da na njeno mesto vratim onu izguljenu iz 1990. dok ne nađem neku takođe staru ali u boljem stanju... :bored:

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 06, 2012, 04:45:00:posle podne »
Negde sa donje strane te nove kockice bi trebalo da se nalaze neki brojevi. Npr ovako:



Ako ti nije teško, napiši ovde brojeve da prosledimo kome treba.

Ako imaš još kutiju, dobro bi došlo i ovo:


Angeli

  • Gost
Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 06, 2012, 06:17:18:posle podne »
...ponekad provalim da kockica nije dobra tek kad izgradim gomilu oko nje, pa mi se ne rushi;
Ali opet, istini za volju, ponekad se pojavi taj zazor zato sto je kockica ostecena, po mojoj proceni u 99% zbog zuba, tako da nije uvek ni TLG kriv, kada su moja neslaganja u visini u pitanju :) Od zagriza se odigne mali deo koji se inace ne provali ovako, sem ako se bas ne zagledas :)

Darth Vader

  • Gost
Odg: Re: Odg: Kontrola kvaliteta opada
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 06, 2012, 07:41:53:posle podne »
Danas sam spojio dve kocke i jedva sam ih odvojio.Koristio sam zube,turpiju i nokte!!!