Autor Tema: 10223 - Kingdoms Joust (prilog za raniju recenziju)  (Pročitano 1209 puta)

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
10223 - Kingdoms Joust (prilog za raniju recenziju)
« poslato: Jun 27, 2014, 10:18:05:pre podne »
Pre nekoliko dana, postao sam ponosni vlasnik seta br. 10223 iz ne tako davne 2012 godine.

Set ima i svoj zvanicni naziv upisan na kutiji:



Review ovog seta uradio je prosle godine Dugme sa pregrst jako lepih slika svih faza gradnje ovog seta.

Iz tog razloga ja necu previse detaljisati gradnju (za to pogledati Dugmetov review), vec cu dati neke subjektivne komentare o setu i skrenuti paznju na neke interesantne detalje vezane za ovaj set.

Unapred i izvinjenje za mnogo losije slike nego sto ste navikli od drugih koji rade review. Jos uvek
nikako da tehnika za fotografije dodje na red.

Kutija:



Cuveni detalj sa zadnje strane kutije koji nas podseca da treba kupiti jos jedan isti set:




Ceo sadrzaj kutije na gomili:



Set ima 1533 delova prema bricklinku (ne racunajuci visak  tj rezervne delove).

Taj broj ga cini drugim najvecim Castle setom od 1978 kad se pojavio prvi castle set br. 375 pa do danas.
Prvi po broju kockica je Medieval Market Village br. seta 10193 koji sadrzi 1565 delova.

Kesice su numerisane.


Interesantan detalj na kesama. Na svim je ili upisana 2007 ili 2011 godina.



Do sada tako nesto nisam primetio kod novijih setova (mislim u poslednjih 10tak godina jer pre toga uglavnom na kesama nije bilo nikakave stampe).


Set je po dobrom novom obicaju pravljen u vise zemlja, ovog puta u cak 7 zemalja: Danska, Madjarska, Meksiko, Kina, Nemacka, Svedska i Kina.

Za sada mislim da je 7 zemalja max i da nisam sretao ni vece setove da su produkt vece alijanse.

Moje iskustvo kaze da su ove kockice made in China:




Konjski stitnici inace su upakovani u kesama sa brojem 1 ciji sadrzaj napravljen izgleda ovako:





Crni vitez ima slem koji je Lego uveo pre par godina:



On je sigurno jedna od najboljih stvari u poslednjih 20 godina castle tematike. O njemu sam mastao i kad sam
poceo da se druzim sa castle-om, krajem 80tih. Bez njega su nezamislivi vitezovi 12,13 veka.


Brick-built satori nisu neka novost kog lego castle lego setova, pojavili su se vec kod prvih castle setova iz 80tih (o tome nesto kasnije)

Par detalja satora:






Kao sto mozete primetiti, kod prvog satora korisceni su monolitne, 1x5 brickovi u beloj i cvenoj boji.

Kod drugog satora, kad je u pitanju dark green, lego je izbegao da izbaci brick 1x5 vec je koriscen klasicni 1x1


Slicna situacija i kod 1x2x3 slope-a:






Izbegli su da ubace dark green slope 1x2x3, koriscenjem 1x2 slope-ova. Mislim da je ovde to uticalo na realisticni oblik satora.


Prikaz glavne bine za kralja i kraljicu, inace sadrzaj kesice sa brojem 2:






Zidine iz kesice br. 3




Zidine su modularne sa 1x2 brickovima sa otvorom sa strane za spajanje kao kod modulara.

Takodje su i "savitljive" zbog hinge brickova



Kompletan sadrzaj kesice broj 3:




Detalj kesice br. 4 :



Ovi 1x sand blue brickovi sa "usekom" su moj omiljeni detalj za fasade.

Pocetkom 80tih ti brickovi su gotovo ekskluzivno bili rezervisani za konstrukciju drzaca garaznih vrata.
Sa pojavom modulara, ovi brickovi su dobili sasvim novu dimenziju.


Detalj krova






Obozavam krovove od plate-ova, jednostavni i vrlo efektni




Mala digresija.Vekna hleba koju drzi stitonosa je jedan od najstarijih minifig dodataka. Pojavio se davne 1982e u legendarnoj Fabuland temi.
Cak je stariji i od koplja koja su se prvi put pojavila 1984te


Izdvojicu detalj iz kesica br. 5




Ovu belu ruku sam prvi put vidio. Pojavila se 2011te, i uglavnom je koriscena kod Ninjago skeleta
i jos kod nekih setova koji nisu u domenu mog interesovanja.

Interesantan je nacin na koji su ih iskoristili, da ovde drzi drvenu ogradu, ali sigurno je da Lego nije trebao da skrtari i mogao je da isporuci u sivoj ili braon boji. U tom slucaju bi ova tehnika bila za 10tku.




Ovde zelim da pohvalim nesto sto je retko kod novih uputstava.

Uputstvo je na vrlo kvalitetnom papiru, a i sam kvalitet stampe je skoro pa odlican.

Nove boje tamno braon, svetlo braon, crna, siva tamna i sl cesto se tesko razlikuju kad se "susretnu" u istom koraku pri gradnji zbog loseg kontrasta. U ovom uputstvu je kontrast boja na zavidnom nivou.




Jako sam se obradovao kad sam sreo 1x1 trans yellow i red  plate-ove. Mislim da ih
odavno nije bilo u setovima



Sam odabir kockica za gradnju je jako lep. Sve zidine deluju vrlo realisticno, "kameno".

Narocito je lep "drveni" luk koji ce drzati pasarelu i spaja dve kule.



Kod pasarele su pokazati nesto simpaticno:

Kao sto se vidi na nardnoj slici, kosi zidovi se dobijaju pomocu hinge plate-ova:



Medjutim posto drugi kraj kosog zida nije fiksiran, moze se pomerati tj otvoriti.

Pogledajte levu stranu gde je zid pomeren






Ovako izgleda zavrsena pasarela sa dve kule:



Celim setom provejava dizajn i tehnike gradnje Castle MOCera cije radove vidjamo godinama na Eurobricksu, Flickr


Obe kule na vrhu i u dnu imaju 1x1 crne brickove sa otvorima kako bi se dva seta spojila u stabilnu strukturu kao sto je prikazano na zadnjoj strani kutije.
 




I ovako izgleda kompletan set na mom stolu:




Na ovoj slici mozete primetiti da sam zidine sa leve i desne strane spojio rotirajuci ih za 180 stepeni u odnosu na
to kako LEGO je prikazao kompletan set na kutiji i uputstvu. Mislim da je ovako logicnije. Naravno i kucicu sa prozorima treba izrotirati
kako otvor ne bi bio spolja.


Ovo je pogled da profil kula:




Jednostavno vape da se prilepi jos jedan set (slika Lego kompanije prilikom promocije seta):





Malo podsecanje na istoriju Lego castle setova posvecenih viteskim turnirima

Prvi set cija je tema bio viteski turnir je iz davne 79te.



Za mene licno castle setovi, pre 84te, kao da ne postoje.

Zato dolazi 84 i po meni jako lepo vreme za sve castle kolekcionare.

Vrlo brzo , u toku 87 i 88me dolaze ova dva seta na red:




Oba seta mogu biti jako lepa dopuna za Kingdoms Joust. Ono sto je jako interesantno kod ova dva navedena seta je
"krov" satri za koji su iskoriscena kupola space letelica iz tog vremena u beloj i crvenoj boji.

Na moju veliki radost oba seta sam svojevremeno nabavio, pa se nadam da ce na nekoj buducoj klupskoj izlozbi biti prilike da organizujem pravi turnir.

ps. 2007-me godine objavljen je jedan set sa tematikom turnira, medjutim po meni vrlo los (jedino je vitez svetla strana tog seta)


Kao zakljucak, bicu vrlo objektivan, set zasluzuje na skali od 1 do 10 sigurno 9 (10 je zbog toga sto uvek moze bolje).

Zajedno sa Medieval Market Village-a od pre par godina, i Kingdoms Joust predstavljaju sigurno najbolje Castle setove u poslednjih 20tak godina.

Set moze i biti jako lep dodatak uz town modulare. Npr u ulici koja ima modulare sa obestrane , moze se "prilepiti" ovaj set jer je luk dovoljn sirok da ulica moze prolaziti. Skicirano to je otprilike ovako




Jos nesto sto ovaj set cini posebnim. Te 2012, ovo je bio jedini Castle set i poslednji iz te edicije koji ce imati ove sad vec stare konje uvedene 1984 bas zbog castle tematike (gde se pomera samo glava). vec sledece godine Lego prelazi na nove konje sa pokretnom glavom i zadnjim nogama .


Jos slika koje sam napravio u toku gradnje mozete videti na mom brickshelf nalogu, member naravno "bnesty". Videcete kako i moja cerka reaguje na tatu koji sklapa set :) Sve dajem od sebe da je zarazim Legom od samog pocetka :) Naravno imacu razumevanja za Duplo princeze, Friends i td




« Poslednja izmena: Jun 29, 2014, 12:10:47:pre podne bnesty »

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.699
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Odg: 10223 - Kingdoms Joust (prilog za raniju recenziju)
« Odgovor #1 poslato: Jun 28, 2014, 10:43:50:posle podne »
super prikaz seta bole, uz malu castle istoriju  :grin2:

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 10223 - Kingdoms Joust (prilog za raniju recenziju)
« Odgovor #2 poslato: Jun 28, 2014, 10:56:10:posle podne »
Izvanredan prikaz, sa zadovoljstvom sam ga čitao, naročito ove istorijske detalje.  :)

TechnicKing

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.641
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 10223 - Kingdoms Joust (prilog za raniju recenziju)
« Odgovor #3 poslato: Jun 28, 2014, 11:01:09:posle podne »
Sa zadovoljstvom sam procitao ovo,svidaj mi se kako si iskomentarisao te detalje,i to sto na kesi pise 2007 na setu iz 2012 mi nije nikako jasno. :grin2:
Oni koji misle da je avantura opasna,neka pokusaju sa rutinom:ona ubija mnogo brze.:)

If you’re not willing to risk, you cannot grow.
If you cannot grow, you cannot be your best.
If you cannot be your best, you cannot be happy.
If you cannot be happy, what else is there?

Jos jedan moj ajde recimo hobi:
http://mojepricebytechnicking.blogspot.com/

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 10223 - Kingdoms Joust (prilog za raniju recenziju)
« Odgovor #4 poslato: Jun 28, 2014, 11:02:41:posle podne »
Pa kesa je napravljena 2007? Imali su štek starih kesica očigledno...

Dzoni

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.003
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 10223 - Kingdoms Joust (prilog za raniju recenziju)
« Odgovor #5 poslato: Jun 28, 2014, 11:09:02:posle podne »
Odličan prikaz seta; sviđa mi se kako si odradio(objasnio) detalje. Sad ga još više želim.

Sale

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 2.288
    • Pogledaj profil
Odg: 10223 - Kingdoms Joust (prilog za raniju recenziju)
« Odgovor #6 poslato: Jun 28, 2014, 11:58:36:posle podne »
Jako je lepo kad pravi poznavaoci i obožavaoci neke tematike,
sa svojim dugogodišnjim iskustvom, rade recenzije.
Čak i neko ko nije ljubitelj iste, uživa čitajući, gledajući i analizirajući.
Odlično!
I only work in black.
And sometimes in very, very dark...black!