Autor Tema: izgužvana Lego platna (jedra, šatori i td) - kako ih "reparirati"  (Pročitano 4124 puta)

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
izgužvana Lego platna (jedra, šatori i td) - kako ih "reparirati"
« poslato: Avgust 21, 2017, 10:54:32:pre podne »
Pre neki dan sam nabavio jedno Lego platno (canvas) tj. indijanski šator.
Kao što je najčešći slučaj, stiglo je izgužvano.



Naravno prva opcija je staviti ispod neke teške knjige i čekati da se ispravi. Koliko god dugo se "presovalo", biće malo bolje ali daleko od toga da će izgledati kao novo tj bez tragova "izlomljenosti".

Za sve one koji se ne mire sa izgužvanim, izlomljenim platnima podeliću tehniku koju sam slučajno "otkrio" pre par
godina kada sam nabavljao gomile ovakvih vigvama, uglavnom u ovom stanju. Inače indijanski vigvame je i teško naći na bricklinku i sl, a da nisu izgužvani. A oni neizgužvani koštaju i po 10 eur

"Tehnika" se odnosi na platna kao npr: jedra Piratskih brodova iz 90tih, Indijanske vigvame i sl. Ovo platno lego više skoro da ne koristi.


Korak 1: Staviti u lavabo, sudoperu i td i rukom kvasiti, kvasiti 1-2 min dok i poslednji milimetar ne bude mokar. Da se ne bi iscepao i sl, ja zalepim na lavabo.




Korak 2: Pažljivo pokupite nakvašeno platno, i odmah bez ikakvog odlaganja ubacite u platične "gaće"  :wink:
Trebalo bi da budu one kvalitetnije, od jače plastike. Ukoliko imate, mogu i dve PVC ploče i sl. Bitno je da
mokro platno ne bude u kontaktu sa podlogom koja će se izgužvati (stranice knjige) i podlogom koja može pustiti boju i ponovo upropastiti platno.




Korak 3.  Kad je platno u adekvatnom sendviču onda sve to staviti ispod teških knjiga.





Korak. 4 Sad dolazi malo smoran deo. Pošto mokro platno neće u PVC okruženju da se osuši, a i kako bi se izbeglo da
             pobudjavi i sl u mokrom, povremeno  bar 2-3 puta pažljivo ukloniti platno i obrisati PVC gaće ili podlogu u kojoj stoji


Korak. 5 Nakon nekog vremena i opisane procedure platno je još samo blago mokro. Tu nastupa pegla  :smilie:
              Kako ne bi dalje rizikovali da platno pobudja, a i nikada se ne bi tako skroz osušilo - koristimo peglu. I da "ubijemo" najistrajnije nabore.
              Zagrejati toliko da može rukom da se dotakne. Zbog očuvanja šara i sl, peglati stranu koja nije obojena.
               Najbolje je to raditi na nekoj ravnoj i tvrdoj podlozi, korice knjige i td td. Nakon par poteza, platno je 90%
                suvo.

Korak. 6 Nakon ovog, platno stavite izmedju korica (plastificiranih, kartonskih) knjiga (opet nikako izmedju stranica knjige jer će se platno ponovo izgužvati). Nakon 1-2 dana  (nekoliko puta kad se setite obrišite korice od vlage koju su platna pustila)


Korak. 7. I finalni rezultat, platno na prvoj slici sada izgleda ovako, suvo ko drenovina











« Poslednja izmena: Avgust 21, 2017, 01:14:28:posle podne bnesty »

Dardanel

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.251
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: izgužvana Lego platna (jedra, šatori i td) - kako ih "reparirati"
« Odgovor #1 poslato: Avgust 21, 2017, 11:03:36:pre podne »
Odlicno uputstvo! Jel ti se desilo nekada da nesto "ode po zlu"? (boje se razliju, nesto se pokida i sl)

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: izgužvana Lego platna (jedra, šatori i td) - kako ih "reparirati"
« Odgovor #2 poslato: Avgust 21, 2017, 12:13:08:posle podne »
Za divno čudi nije  :smilie:   Boje kakve su bile na početku, posle budu i malo "življe", ipak je prošao pranje  :smilie:

Platno je izuzetno kvalitetno i skoro se uopšte dodatno ne krza po krajevima u toku ovog procesa.



Jednom prilikom nabavio sam i malo flekav šator. Bio sam siguran da će Veniš (tečni iz Maxija) skinuti boju i td ali da
probam pa šta bude. 5 min stajao, skinuo fleku, boje možda nešto malo skinuo, na 100ti pogled  :smilie:

Dardanel

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.251
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: izgužvana Lego platna (jedra, šatori i td) - kako ih "reparirati"
« Odgovor #3 poslato: Avgust 21, 2017, 01:15:43:posle podne »
Interesantno :D Ja se ne bih usudio da koristim izbeljivac ni na plasticnim kockicama :D

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: izgužvana Lego platna (jedra, šatori i td) - kako ih "reparirati"
« Odgovor #4 poslato: Avgust 21, 2017, 01:26:28:posle podne »
Interesantno :D Ja se ne bih usudio da koristim izbeljivac ni na plasticnim kockicama :D

Vodonik-Peroksid tj. hidrogen (Veniš je na bazi toga) je već stara fora za skidanje žutila sa kockica. Pisali ovde na forumu, a i na lego forumima je nadaleko hvaljena metoda  :smilie:

Ja sam lično "belio" kockice proizvedene 90tih. Ove novije nisam, ne verujem da bi nastradale ...


Dardanel

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.251
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: izgužvana Lego platna (jedra, šatori i td) - kako ih "reparirati"
« Odgovor #5 poslato: Avgust 21, 2017, 01:45:23:posle podne »
Aha da, i ja sam to radio :D Nisam znao da je Vanish na bazi istog - ocekivao sam NaCl ili NaOCl :D

stonecoldcrazy

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 486
    • Pogledaj profil
Odg: izgužvana Lego platna (jedra, šatori i td) - kako ih "reparirati"
« Odgovor #6 poslato: Avgust 21, 2017, 08:58:32:posle podne »
Hvala Borko za uputstvo! Jednom ću srediti jedra koja imam.

Olorin

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: izgužvana Lego platna (jedra, šatori i td) - kako ih "reparirati"
« Odgovor #7 poslato: Mart 10, 2019, 11:02:07:pre podne »
Ja bih da dodam moje iskustvo.

Imao sam jako prljava jedra od The one who everybody wants - 6285
Prvo sam probao sa sapunom za pranje tekstila i najsitnijom cetkicom. Skinula se prljavstina ali su ostale fleke.
Onda sam 2x po 10h potopio jedra u Venish i to je odradilo posao kako treba. Sve fleke su nestale osim jedne male koja mislim da je od neke rdje ili barem tako izgleda, ali to mi ne smeta.
Posto su jedra pocela dosta da se rasparaju. U Kreativnom hobiju sam uzeo lepak za textil, i premazao njima ivice jedara. Kada se osusio, ostao je sitan gumirani okvir oko jedara, debljine pola milimetra, providan tj. bezbojan. Veoma sam zadovoljan kako je ispalo. Prvi put sam ovo radio, pa sam se plasio da ne umrljam jedra, ali ispalo je bolje nego sto sam ocekivao. Sad su cista i zasticena, skoro ko nova.
Prepeglao sam im vise puta, mada na par mesta su ostale sitne neravnine. U odnosu na kakve su bile ranije ovo je i vise nego prihvatljivo.
Jedino se razmisljam da li necim da ih dodatno ukrutim. Mada su iovako sama po sebi kruta.