Autor Tema: Put u Japan  (Pročitano 1485 puta)

Dardanel

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.251
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Put u Japan
« poslato: Decembar 16, 2015, 08:37:17:posle podne »
Iz raznih razloga dobio sam besplatno putovanje u Japan (nazalost samo avionska karta). Pa me zanima da li je neko odavde posetio zemlju izlazeceg sunca : )

Pre svega me interesuje kako da prodjem sto jeftinije sto se tice smestaja, koji je kako vidim prilicno skup. I pitanje za prevoz, da li da uzmem(o) samo za gradski za Tokyo ili je ok da uzmemo samo za brzi voz, ili su oba potrebna? Takodje me zanima sta sve valja pogledati (definitivno idem u Legoland Tokyo, ali svi ostali predlozi su dobrodosli :D).

Hvala na odgovorima : )

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Put u Japan
« Odgovor #1 poslato: Decembar 16, 2015, 09:34:33:posle podne »
Proslediću tvoja pitanja jednom ortaku koji je bio mnogo puta u Japanu (radi kao cabin crew za Emirate).

Dardanel

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.251
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Put u Japan
« Odgovor #2 poslato: Decembar 16, 2015, 10:25:48:posle podne »
Proslediću tvoja pitanja jednom ortaku koji je bio mnogo puta u Japanu (radi kao cabin crew za Emirate).

Hvala :D

Acidum

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 2.311
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Put u Japan
« Odgovor #3 poslato: Decembar 16, 2015, 10:59:00:posle podne »
Akihabara.  nerd.png
...и нестадох у измаглици...

Dardanel

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.251
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Put u Japan
« Odgovor #4 poslato: Decembar 17, 2015, 09:19:39:pre podne »
Akihabara.  nerd.png

To se za "otaku-a" poput mene podrazumeva :D

IvanV

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 373
    • Pogledaj profil
Odg: Put u Japan
« Odgovor #5 poslato: Decembar 17, 2015, 06:42:26:posle podne »
Ako ideš sa nekim, verovatno vam se isplati da iznajmite neki stan preko AirBnb-a. To smo nas troje radili. Ako ideš sam... Možda kapsula hotel, mada ni to nije jeftino?!

Što se klope tiče, možeš da potrošiš koliko hoćeš para. Od toga da u samoposluzi možeš kupiti pecivo solidne veličine za 100 jena (ni evro), preko recimo 6-7€ za skromniji obrok u nekom jeftinom restorančiću, a naviše je, naravno, nebo granica. Divna stvar je što jako vode računa o hrani i, ako nisi slučajno alergičan na nešto, možeš bez bojazni da jedeš gde hoćeš. Koliko se sećam, i voda iz česme je za piće i toče je besplatno, a ponegde i čaj. :)

Ako ćeš obilaziti više gradova, možeš na netu da proveriš cene pojedinačnih relacija, pa da vidiš koliko ti se isplati, ali pošto je voz dosta skup, najverovatnije će biti dobro da uzmeš Japan Rail Pass. On se naručuje odavde i stiže ti kući, pre nego što otputuješ. Japan Rail ima nešto linija u Tokiju, ali ti je nedovoljan za kretanje po gradu. Ovu propusnicu nemoj da izgubiš jer ne izdaju duplikat!

E sad, po Tokiju saobraća par većih preduzeća (Tokyo Metro i Toei), pomalo pomenuti Japan Rail i gomila "privatnika" koji drže po jednu liniju, a univerzalne karte, kad sam ja bio, nisu postojale. Mi to nismo znali i nekako smo slučajno uspeli da uđemo u jednu od Toei linija sa kartama za Tokyo Metro (što ne bi trebalo da bude moguće), a onda na odredištu nismo mogli da izađemo s perona.  :laugh:

I za kraj, od logističkih saveta, najbitnija japanska fraza: arigato gozaimas! Grubi prevod bi bio "hvala s poštovanjem" i beskrajno je učtivija od samo arigato, što je gotovo pa neučtivo reći, pogotovo starijoj osobi. Inače, Japanci su jako, jako ljubazni (ne samo učtivi) i učiniće sve što je u okviru propisanih pravila da ti izađu u susret. Pravila neće da krše, i to im ne zameri, suprotno je njihovom biću. Engleski govore očajno, jer su im evropski jezici jako teški (mnogo im je lakše da nauče npr korejski ili kineski), ali se jako trude da pomognu.

E sad, šta obići... ja sam bio kratko, a i morao bih da se podsetim. Što se tiče kompleksa carske palate, ako ne odeš, nećeš biti svestan koliko ništa nisi propustio (a ako rešiš da ideš, mislim da je isto potrebno rezervisati termin pre dolaska u Japan). Odmah pored su i vrtovi u koje je ulaz slobodan, a inače po gradu imaš relativno dosta jako lepih parkova.

Ako budeš imao vremena, svrati do Yoyogi parka u nedelju, pošto je to okupljalište kosplejera, rokabilija i ostalih "čudaka".
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2015, 06:49:50:posle podne IvanV »

alenvprekrsku

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Otac, suprug, OKP, AFOL i audiofil.
    • Pogledaj profil
Odg: Put u Japan
« Odgovor #6 poslato: Decembar 17, 2015, 07:10:58:posle podne »
Samo su dva mesta koja bi voleo da posetim za života, to su vasiona i Japan. Zavidim ti, pa makar ti samo po Tokiu šetao. Sretan ti put!  :ninja:

Dardanel

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.251
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Put u Japan
« Odgovor #7 poslato: Decembar 18, 2015, 08:57:17:pre podne »
Ako ideš sa nekim, verovatno vam se isplati da iznajmite neki stan preko AirBnb-a. To smo nas troje radili. Ako ideš sam... Možda kapsula hotel, mada ni to nije jeftino?!

Što se klope tiče, možeš da potrošiš koliko hoćeš para. Od toga da u samoposluzi možeš kupiti pecivo solidne veličine za 100 jena (ni evro), preko recimo 6-7€ za skromniji obrok u nekom jeftinom restorančiću, a naviše je, naravno, nebo granica. Divna stvar je što jako vode računa o hrani i, ako nisi slučajno alergičan na nešto, možeš bez bojazni da jedeš gde hoćeš. Koliko se sećam, i voda iz česme je za piće i toče je besplatno, a ponegde i čaj. :)

Ako ćeš obilaziti više gradova, možeš na netu da proveriš cene pojedinačnih relacija, pa da vidiš koliko ti se isplati, ali pošto je voz dosta skup, najverovatnije će biti dobro da uzmeš Japan Rail Pass. On se naručuje odavde i stiže ti kući, pre nego što otputuješ. Japan Rail ima nešto linija u Tokiju, ali ti je nedovoljan za kretanje po gradu. Ovu propusnicu nemoj da izgubiš jer ne izdaju duplikat!

E sad, po Tokiju saobraća par većih preduzeća (Tokyo Metro i Toei), pomalo pomenuti Japan Rail i gomila "privatnika" koji drže po jednu liniju, a univerzalne karte, kad sam ja bio, nisu postojale. Mi to nismo znali i nekako smo slučajno uspeli da uđemo u jednu od Toei linija sa kartama za Tokyo Metro (što ne bi trebalo da bude moguće), a onda na odredištu nismo mogli da izađemo s perona.  :laugh:

I za kraj, od logističkih saveta, najbitnija japanska fraza: arigato gozaimas! Grubi prevod bi bio "hvala s poštovanjem" i beskrajno je učtivija od samo arigato, što je gotovo pa neučtivo reći, pogotovo starijoj osobi. Inače, Japanci su jako, jako ljubazni (ne samo učtivi) i učiniće sve što je u okviru propisanih pravila da ti izađu u susret. Pravila neće da krše, i to im ne zameri, suprotno je njihovom biću. Engleski govore očajno, jer su im evropski jezici jako teški (mnogo im je lakše da nauče npr korejski ili kineski), ali se jako trude da pomognu.

E sad, šta obići... ja sam bio kratko, a i morao bih da se podsetim. Što se tiče kompleksa carske palate, ako ne odeš, nećeš biti svestan koliko ništa nisi propustio (a ako rešiš da ideš, mislim da je isto potrebno rezervisati termin pre dolaska u Japan). Odmah pored su i vrtovi u koje je ulaz slobodan, a inače po gradu imaš relativno dosta jako lepih parkova.

Ako budeš imao vremena, svrati do Yoyogi parka u nedelju, pošto je to okupljalište kosplejera, rokabilija i ostalih "čudaka".

Hvala puno za ovaj info! Pogotovo za prevoz : )

I mi gledamo sada airbnb/couchsurfing varijante, nadam se da cemo nesto uspeti da nadjemo. Idemo na 12 dana tako da se nadam da cemo posetiti vise gradova, barem ove sa hramovima u okolini. I mt. Fuji svakako :D

Nisam samo ukontao, da li mislis da se isplati ili ne posetiti carsku palatu?

Samo su dva mesta koja bi voleo da posetim za života, to su vasiona i Japan. Zavidim ti, pa makar ti samo po Tokiu šetao. Sretan ti put!  :ninja:

Slicno :D Meni jos samo Irska stoji na listi, valjda ce i to uskoro da se skine :D

IvanV

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 373
    • Pogledaj profil
Odg: Put u Japan
« Odgovor #8 poslato: Decembar 18, 2015, 07:24:48:posle podne »
I ne isplati se previše. Ne u finansijskom smislu, ne sećam se više, možda je čak i besplatno (ali me nemoj držati za reč, drugar je rezervisao), nego se ne vidi bog zna šta, a vremena je malo. Kompleks se obilazi u organizovanim grupama i postoje audio vodiči na engleskom i nije nezanimljivo, ali se u palatu i u jedan deo vrta tik uz nju ne ulazi i generalno se ne vidi ništa posebno. Zanimljiviji mi je bio obilazak carske palate u Kjotu, mada je i od nje mnogo bolja šogunova palata, takođe u Kjotu.