Autor Tema: 8043 - Motorized Excavator  (Pročitano 8306 puta)

przulj

  • Gost
8043 - Motorized Excavator
« poslato: Februar 21, 2011, 12:17:48:posle podne »
Set je kupljen za u Beču u Muller-u za 160 evrića. Pojavio se na tržištu tokom ljeta 2010. godine, kada je uočen problem sa upravljanjem kašikom. LEGO je problem ekspresno riješio i po mojim informacijama, male su šanse da negdje i danas nabasate na tu problematičnu verziju.
Fotografije kutije možete lako naći na netu, pa ovde kačim slike koje prikazuju sadržaj kutije.


Ovako je izgledao radni prostor nakon što sam 1123 dijela rasporedio i koliko toliko sortirao. Montirao sam moj specijalni LEGO (tj. IKEA) super jeftni a korisni lampidžon i razvukao trpezarijski sto. Prepuručujem da ukućane ispratite na spavanje (ili negdje drugo, van prostorije), jer sastavljanje seta zahtjeva visoku koncentraciju :nerd:


Ovako izgleda sastavljen donji dio mašine, sve je još uvijek relativno jednostavno i lako dostupno.


Sledeći modul koji se sastavlja sadrži 4 M motora, 2 IR prijemnika i gomilu osovina, zupčanika, poluga... Situacija se komplikuje :sweating:


Prikaz sastavljena dva modula sa prethodne fotke.


Ovako izgleda sastavljena ruka sa kašikom, čije je sastavljanje priličn pipkavo, ali sve se savršeno uklopi na kraju.


Za mene najteži dio posla bio je montiranje ruke na osnovu bagera. Bukvalno sam glavom od dole pridržavao ruku bagera dok sam provlačio osovine i namještao zupčanike koji treba da se spregnu sa drugim zupčanicima. Nije mi bilo do fotkanja u tim trenucima :beaten:  
Nakon montiranja ruke ostaje da lakši dio posla. Montira se kutija za baterije, kabina i dijelovi koji sakrivaju kontrukciju sa strana i čine model ljepšim.


Set sam sklapao oko 5 sati. Prilično je kompleksan, ali je uputstvo jasno. Nisam imao nekih većih problema, dva puta sam pogrešno spoji neke dijelove, ali je greška ubrzo \"isplivala\" jer dalje nije bilo moguće nastaviti, tako da sam se vraćao par koraka, ispravio grešku i nastavio.
Pošto sam završio sastavljanje u 5 ujutro, a u kući nisam imao dovoljno baterija, bager još nije oživio. Potrebno je ukupno 12 baterija, 6 AAA za dva daljinska upravljača (2x3) i 6 AA za jednu kutiju sa baterijama. Danas ih kupujem pa ću večeras vidjeti da li je sve dobro sastavljeno i ako jeste kako makina šljaka.

Sektaash

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.252
    • Pogledaj profil
Odg: 8043 - Motirized Excavator
« Odgovor #1 poslato: Februar 21, 2011, 12:29:26:posle podne »
:amazed:
tisuću mu zupčanikčića!

dugme

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 4.699
  • Pol: Muškarac
  • Štedite struju, imaćete više novca za LEGO.
    • Pogledaj profil
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #2 poslato: Februar 21, 2011, 02:33:45:posle podne »
vrlo zanimljiv set...ostavio je najveći utisak na mene od svih technics setova u poslednjih 4-5 godina...

ne bi bilo loše da snimiš neki klipić i okačiš video...:grin2:

przulj

  • Gost
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #3 poslato: Februar 21, 2011, 02:36:14:posle podne »
Iako sam ga sklapao do sitnih jutarnjih sati, nije mi se ni na trenutak prispavalo. Toliko je interesantno da je adrenalin bio na visokom nivou svo vrijeme :vampire:
Biće klip, obećavam :wink2:

zidane

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.711
    • Pogledaj profil
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #4 poslato: Februar 21, 2011, 02:58:42:posle podne »
Izgleda potpuno suludo! WOW! :amazed: :amazed: :amazed:

nix7385

  • Gost
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #5 poslato: Februar 21, 2011, 07:25:39:posle podne »
Fantasicno! Set je bombona! Da li ga jos ima po prodavnicama u Svabiji da se nabavi?

djile

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.247
    • Pogledaj profil
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #6 poslato: Februar 21, 2011, 07:55:20:posle podne »
Ima ga svuda po evropi jer se tek pojavio

przulj

  • Gost
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #7 poslato: Februar 21, 2011, 09:25:52:posle podne »
Stavio sam baterije i sve radi kako treba :party:
Moćno izgleda, a najbolja je fora što cijela mašinerija dok radi proizvodi neko škriputanje, kao prava građevinska mašina :grin2:

Sektaash

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.252
    • Pogledaj profil
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2011, 10:28:33:posle podne »
pročitao sam neki savet o silikonskom ulju koje geekovi koriste za te tupčanike. verovatno bi uklonio deo tih zvukova a i produžio vek opterećenijih zupčanika.

przulj

  • Gost
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #9 poslato: Februar 22, 2011, 01:47:27:pre podne »
Jedini problem koji se do sada pojavio je da povremeno prebacivanje iz moda kretanja bagera u mod upravljanja kašikom (ili obrnuto) često ne može da odradi motor. Rastavio sam taj dio mehanizma i vidim da problem predstavlja klizanje tri po tri . Nabori na tan dijelu sprečavaju da crveni dio pri rotaciji sklizne sa trenutne pozicije, ali kako još nisu razrađeni, klizanje kada je to potreno ide malo teže. Srećom, polugica je lako dostupna pa može da se malo pogura.

przulj

  • Gost
Problem u stvari ne postoji :)
« Odgovor #10 poslato: Februar 22, 2011, 11:56:57:pre podne »
Prethodno pomenuti problem je poslijedica loših baterija. Ja sam kupio i stavio neke punjive koje su inicijalno očigledno do pola napunjene, jer motori rade, ali sam slabijim momentom :bored:
Kad se stave dobre baterije, sve radi brže a prebacivanje iz jednog u drugi mod radi bez problema.
Snimio sam klip, danas ću se ga uploadovati pa ću ga postaviti ovde.

przulj

  • Gost
8043 u akciji :)
« Odgovor #11 poslato: Februar 22, 2011, 03:16:05:posle podne »
Evo ga video, kao što sam obećao. Šteta što nisam moj baklava-džemper obukao, da efekat bude potpun :laugh:
[video]http://www.youtube.com/watch?v=w75SLWhkFcs[/video]

Ako imate nekih pitanja, tu sam.

Sektaash

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.252
    • Pogledaj profil
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #12 poslato: Februar 22, 2011, 04:33:37:posle podne »
da li ti je kosa prirodno tako tamna ili se farbaš?
:laugh:

przulj

  • Gost
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #13 poslato: Februar 25, 2011, 08:46:41:posle podne »
Kosa je potamnila u postprocesingu :emo:

Acidum

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 2.311
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8043 - Motorized Excavator
« Odgovor #14 poslato: Februar 25, 2011, 08:50:07:posle podne »
Odlican snimak. Bager jos bolji. Na koliko mozes da nam pozajmis? :wacky:

PS. Koristicemo nase baterije. :grin2:
...и нестадох у измаглици...