Kao laik i neobavezni istoričar Lega pokušaću da pokrenem seriju članaka o onome što obično nazivamo Classic Town. Naše putovanje počinje u 1978. godini, kada su na tržište izbačene minifigurine kakve danas poznajemo. To je svakako jedan od najznačajnijih momenata u istoriji Lego kocki, nakon što je 1958. patentiran kalup klasične Lego cigle a 1963. usvojena konačna formula hemijskog sastava kocki od ABS materijala.
Rastavljiva minifigurina sa pokretnim nogama i rukama i sa glavom u znaku žutog smajlija je ono što definiše dušu Lego gradova već punih 35 godina. Šta je značilo uvođenje minifigurine, najbolje možemo videti na primeru seta 575 iz 1978. godine koji je bio dostupan samo na američkom i kanadskom tržištu.
Izuzev minifigurina, ništa drugo nije novo, za ovaj set su uglavnom korišćeni sasvim klasični delovi. Ogradice 1x4, propeleri i mlazni motori na 1x2 osnovi, lukovi, sve su to delovi u upotrebi još od sredine sedamdesetih. Merdevine, TV antene i jarboli na okrugloj 1x1 osnovi bili su prisutni od početka sedamdesetih, pa i ranije. Dimenzije vrata 2x3 i prozora 2x2 su nešto što potiče još iz 1955. godine. I tu dolazimo do osnovnog problema koji je indukovan uvođenjem minifigurina: vrata i prozori nisu bili u razmeri sa minifigurinama.
Odgovor na ovaj problem vidimo u setu 374, takođe iz 1978. godine. Za Lego grad usvojeni su novi standardi, dimenzija vrata 4x5 i prozori 4x3 sa pokretnim krilima i mogućnošću kačenja žaluzina. To je bilo neophodno da bi minifigurina mogla da prođe kroz vrata ili da se nasloni kroz otvoren prozor. Lego je napravio vrlo ekonomično rešenje, jer su ovakva vrata i prozori korišćeni još početkom sedamdesetih u liniji proizvoda Minitalia, koji su rađeni u jeftinijoj plastici kao alternativa Legu za tada zatvoreno italijansko tržište. Do kraja sedamdesetih Minitalia linija je ugašena, ali je koncept vrata i prozora iz Minitalie recikliran i postao standard za Classic Town.
Dvokrilna garažna vrata su nešto većih dimenzija, 4x6 i potiču još iz 1976. godine. Važno je primetiti da su dizajnirana tako da primaju vozila širine 6 polja, pa ipak odlučeno je da Classic Town u minifig skali koristi isključivo vozila širine 4 polja! Na slici se uočavaju i legendarni kalupi saobraćajnih znakova na 1x2 osnovi (još sa početka sedamdesetih) i drveća na okrugloj 2x2 osnovi (iz sredine sedamdesetih).
Classic Town je patio od lomljivih kalupa – apsolutni šampion osetljivosti su upravo ovi saobraćajni znakovi (pa ipak su se održali dvadesetak godina u toj formi) a slede ih 4x3 prozori sa kukicama za kačenje žaluzina koje su previše lako pucale.
Do kraja sedamdesetih setovi su nosili trocifrenu numeraciju, a redovna praksa je bila da identičan set nosi različitu numeraciju za evropsko i američko tržište. U najvećem broju slučajeva razlika je bila isključivo u broju seta, ali u ovom ekstremnom primeru američke lokalizacije (set 590) vidimo da je, pored dezena zastave i nalepnica, izmenjena kompletna kolor šema seta! Inače torzoi minifigurina su se u 1978. proizvodili isključivo jednobojni, a razni dezeni radne odeće isporučivani su kao nalepnice koje su se lepile na prednju stranu torzoa! Iste godine kada su se pojavile, minifigurine su već imale svoj alat – boce sa kiseonikom su već tu, iako je classic space tema lansirana tek sledeće 1979. godine.
Takođe uočavamo da je 1978. godine masovno korišćena funkcija otvaranja kuće/zgrade, rotiranjem polovine objekta za 180 stepeni preko šarki na osnovi 1x2 cigle. Posle tri decenije ovog lepog izuma ne stide se ni savremeni Creator setovi, a jednostavna cigla-šarka koja to omogužava još uvek ne zastareva!
Da li je 1978. godina donela još nešto epohalno osim savremenih minifigurina? Da, pojavile su se gradske ulice! Još početkom sedamdesetih rađeni su prvi dezeni krivudavih puteljaka na platformi standardne veličine 32x32 polja, ali ovaj konačan oblik iz 1978. godine je prvi sa iscrtanom signalizacijom. I to kakvom – tehnologija štampe je takva da se linije ni posle 3-4 decenije upotrebe neće izbrisati.
Jedan krupan problem nije rešen 1978. godine uvođenjem savremenih minifigurina. Minifigurine su mogle da sednu u otvorena vozila, ali je bilo nemoguće smestiti ih u zatvorena vozila – nije postojao deo koji bi omogućio jednostavno dizanje krova radi ulaženja u vozilo. Odvojenost minifigurina od vozila je bila najveća boljka i najslabija tačka igrivosti mnogih setova iz 1978. godine, srećom kvalitetno rešenje se pojavilo kroz par godina.
Na gornjoj slici je set 1589 koji se mogao videti na januarskoj izložbi Skockanih. Oduvek je važilo pravilo da su setovi čija numeracija počinje na 1000 promotivni setovi. U to vreme jedan od najznačajnijih partnera za ovakve promocije bio je proizvođač žitarica Weetabix.
Još jedan promotivni set 1620 reprezentuje fabriku čokolade Chocomel – takođe smo ga imali na poslednjoj izložbi u Šumicama. Ovo je Classic Town u svom najklasičnijem smislu, sa baroknom ornamentikom starih severnoevropskih gradova, izvedenih od sasvim jednostavnih osnovnih kockica. Nikad posle ovog perioda Lego grad neće toliko naginjati pejzažu varošice, ili čak seoceta.
Od ostalih detalja uočavamo naznaku „zabušavanja“ nekog ranog Lego dizajnera: otvoreni plavo-žuti kamion u raznim varijacijama korišćen je za čak četiri seta u 1978. godini! Nije bilo kockica za izvedbu svetala na vozilima, prednja maska je uvek realizovana kao print na 1x4 cigli. Inicijalna gama pokrivala za glavu sastojala se od beretki, kikica, građevinskih, vatrogasnih i srednjovekovnih šlemova, šešira i kaciga. Svi ovi kalupi (nažalost sa izuzetkom kikica) ostali su aktuelni sa minimalnim izmenama do današnjih dana. Sve kacige su već 1978. godine imale rupice za kačenje vizira, ali začudo to je korišćeno isključivo za vitezove, a nikada za Classic Town i Space, sve dok sredinom osamdesetih viziri nisu redizajnirani.
Na poslednjoj slici uočavamo i fenomenalno dopadljiv i jednostavan dizajn uličnog kandelabra sa korišćenjem trostrano konveksnih krovnih ivica na 1x2 osnovi, što je takođe prastari kalup još iz šezdesetih godina. Prvih nekoliko godina ovo je bila standardna rasveta za Classic Town.
Eto, tako je počelo zlatno doba. Nastavak sledi...