Autor Tema: Motorizovani set 10235 + set 3815  (Pročitano 1177 puta)

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Motorizovani set 10235 + set 3815
« poslato: Septembar 26, 2014, 09:39:59:posle podne »
Kao sto ste mogli da vidite skoro sam nabavio 10235. Prelep set, i za one koji nisu ljubitelji Winter serije setova.

Ono sto mu je mana  - nije motorizovan niti Lego spominje u brosurama mogucnost motorizacije (i moja keva je prokomentarisala "steta sto nema neki motor, ko ce vrteti").

Cim sam ga sklopio bacio sam se na motorizaciju.

Pogledao sam par videa na Youtube-u,a onda eksperminetisao.

Dotle je islo da sam cak totalno preradio postolje, i ugradio tockove u isto kako bi se po njima vrteo karusel (originalno karusel klizi po tile-ovima).
Motor sam postavljao u sve moguce i nemoguce polozaje. Od svih tih pokusaja kao najlakse i estetski najbolje resenje je ispalo postavljanje motora iznad kucice (umesto rucke za okretanje).

A od mojih ostalih pokusaja motorizacije ostavio sam jedino jos jednu osovinu koja izlazi na suprotnu stranu postolja (uz minimalno koriscenje dodatnih delova)

Na tu osovinu moze npr da se "priveze" set 3815 koji isto vapi za motorizacijom. Uz malu doradu na zadnjoj strani i on se vrti sa jednim motorom (koji je na kucici).

Kao posledica motorizacije, i u kucici pored karusela se vrte kofice za rusenje.



Tako da sad uz Panoramski tocak, polako raste motorizovani luna park

Ovde mozete odgledati kako sve to sljaka

http://youtu.be/Pv5Pyja7U2o
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2014, 09:42:17:posle podne bnesty »

legomanijak

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.043
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Motorizovani set 10235 + set 3815
« Odgovor #1 poslato: Septembar 26, 2014, 10:36:28:posle podne »
Super je ispalo, odlicno mesto si pronasao za motor. Jedino mi se cini da bi karusel trebao da se krece nesto sporije kako putnici ne bi  :sick:

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Motorizovani set 10235 + set 3815
« Odgovor #2 poslato: Septembar 26, 2014, 11:06:13:posle podne »
Ovo su potpuno napunjene baterije. Vrlo brzo ce usporiti, da klinci ne bace peglu  :wink: .Da si mogao da vidis verziju kad je motor bio prikacen na osovinu (vu  koju sam dodao), vrtelo se toliko jako da su konji leteli sa postolja  :laugh:

By the way, planiram da na isti battery box prikacim i motor od Panoramskog tocka. Bojim se da ce sve onda jako usporiti ali kad probam javljam
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2014, 11:23:43:posle podne bnesty »

Emerald Night

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.018
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Motorizovani set 10235 + set 3815
« Odgovor #3 poslato: Septembar 27, 2014, 08:41:52:pre podne »
Lepo lepo, mada bi ga ja malo redukovao preko zupcanika jer je mnogo brzo i malo ga cima:)
 
Ako ovako nastavis uskoro sledi ...
https://www.youtube.com/watch?v=Hrsg_J6T_2A

Dzoni

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.003
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Motorizovani set 10235 + set 3815
« Odgovor #4 poslato: Septembar 27, 2014, 11:27:12:pre podne »
Lepo je. Vidim da su se Deda Mrazovi već uklopili u postavke. I ja sam zapazio na snimku da ga malo cima, ali nisam smeo da napomenem dok neko stručan nije rekao, jer sam pomislio da tako mora.  :smilie:

Sektaash

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.252
    • Pogledaj profil
Odg: Motorizovani set 10235 + set 3815
« Odgovor #5 poslato: Septembar 29, 2014, 01:31:19:posle podne »
super si ti to sve povezao.
brzina mi i nije toliko strašna, više mi smeta to cimanje. ne znam da li bi se rešilo jačim motorom (koji nema gde da se smesti), morao bi Boki da da svoje mišljenje zašto cima i kako rešiti.

IvanV

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 373
    • Pogledaj profil
Odg: Motorizovani set 10235 + set 3815
« Odgovor #6 poslato: Septembar 29, 2014, 02:37:55:posle podne »
Mislim da bi trebalo bolje rešiti prenos, motor se okreće ravnomerno i to se vidi po vrtenju onih ukrasa odmah ispod njega. Imam utisak da prenos negde zapinje, pa kad elastična sila nadvlada zastoj, onda sve "poleti" i tako u krug.

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Motorizovani set 10235 + set 3815
« Odgovor #7 poslato: Septembar 29, 2014, 06:37:50:posle podne »
Samo cimanje, seckanje ubiste me u pojam  :wink: salim se naravno

IvanV je odlicno primetio, citiram, "negde zapinje". Tacno zapinje zbog konja  :sad:
Mučeći se da motorizujem shvatio sam da je set ipak konstruisan za poziranje a ne okretanje.
Za potrebe motorizacije "izucavao" sam i Karusel onaj veliki i njegovu mehaniku. Ali on nije bez razloga ogroman - rezultat odlicnog sistema na točkovima (baza i krov su bukvalno na točkovima)

(takodje kad hoce dinamiku, TLG moze da napravi odlican set kao sto je onaj moj panoramski tocak koji je odradio sate i sate izlozbi bez greske)

Elem, Lego je za ovaj set zeleo da konji pomocu malog i jednostavnog mehanizma imaju pokret  "gore-dole".
Okacio sam link, gde se vide zeleni slope-ovi u osnovi karusela o koje udara tehnic osnova konja (oko 2.15 sec vide se obli tehnik brickovi) i podize ih gore dole, a ujedno pravi  mali zastoj i kvari "tecnost" okretanja jer trenje i asimetricnost odrade svoje. 

Eksperimentisao sam i da izbacim to podizanje konja, ali onda se okrece brzo, monotono i deluje jos nerealnije. A i ova fora sa konjima je naravno interesantna za oko posmatraca

http://youtu.be/pziU7cxX6Gw?t=2m6s