Autor Tema: Tutorijal: Farbanje zamenskih jedara za lego brodove  (Pročitano 1763 puta)

zidane

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.710
    • Pogledaj profil
Tutorijal: Farbanje zamenskih jedara za lego brodove
« poslato: Septembar 07, 2018, 01:58:11:posle podne »
Pozdrav svima, neko vreme me zanimaju tehnike kojima bi mogao da osvežim i ulepšam svoje lego kreacije, pa sam tako za novi brod koji pravim poželeo da napravim jedra kakva lego kompanija jos nije napravila.

U posebnoj temi biće objašnjeno kako se jedra seku i korake koji prethode samom farbanju.

Ideja mi je bila da napravim jedra slična lego jedrima, ali u malo drugačijim nijansama. Lego jedra imaju uzdužne šare i isto tako nešto sam želeo da postignem. Potrebno je da se uzdužno ofarbaju linije a da se pri tom osnovni materijal ne ofarba tamo gde nema šara. Materijal koji sam koristio je malo deblji lan, koji je prethodno tretiran lepkom kako bi bio krući i kako bi omogućio kasniju dalju manipulaciju.

1. Korak: uzeti komad debljeg papira i nacrtati mustru po kojoj će se raditi. U mom slučaju povukao sam dve linije jednu iznad i jednu ispod isečenog komada tekstila. I na obe linije sam obeležio crtice na 2cm, kako bi debljina šara bila jednaka.

2. Korak: Za papir je potrebno pričvrstiti jedro tako da se šare ravnomerno rasporede po čitavom jedru. Fiksiranje za papir radi se selotejpom ili nekom drugom sličnom trakom (ja sam radio sa selotejpom). Na slici se vidi rezultat prva dva koraka:



3. Korak: Pripremiti farbu za tekstil, npr. Marabu koja se prodaje u teglicama ja sam je razredjivao sa minimalno vode, a ako zelite intenzivniju i gušću boju, farbajte tkaninu skroz bez vode



4. Korak: Kada je tkanina lepo zaštićena na delovima gde ne želimo boju, možemo da krenemo sa nanošenjem farbe. Obzirom da ste lepo zaštitli delove koji ne treba da se oboje, mozete bojiti slobodno da mažete četkicom i preko slelotejpa.



5. Korak: Nakon što smo obojili sve nezaštićene delove tkanine, potrebno je ostaviti da se boja osuši, a zatim pažljivo skinuti selotejp traku.



Kao rezultat ćemo dobiti precizno obojeno jedro, skoro spremno za upotrebu na vašem novom Moc brodu.

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Tutorijal: Farbanje zamenskih jedara za lego brodove
« Odgovor #1 poslato: Septembar 07, 2018, 03:13:55:posle podne »
Sjajno. Ova jedra deluju i mnogo realističnije.

Mislim da bi bilo korisno reći gde si kupio boju, lan i ako moze pojasnjenje kojim lepkom i kako si tretirao lan (premazao i sl)

zidane

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.710
    • Pogledaj profil
Odg: Tutorijal: Farbanje zamenskih jedara za lego brodove
« Odgovor #2 poslato: Septembar 07, 2018, 03:21:53:posle podne »
Laneni materijal sam kupio u Ikea beograd u delu gde prodaju materijal na meru. Pokusao sam da ga pronadjem online ali nisam siguran koji je tacno: https://www.ikea.com/rs/sr/catalog/products/30196944/ Mislim da je bas ovaj.

Boju sam uzeo u prodavnici Kreativni hobi, to je boja za svetli tekstil: https://kreativnihobi.com/kategorija-proizvoda/boje-za-tekstil/boja-za-tekstil/

Lepak je kljucna fora u celoj prici pa zahteva posebnu temu.

Bullitt

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 1.091
    • Pogledaj profil
Odg: Tutorijal: Farbanje zamenskih jedara za lego brodove
« Odgovor #3 poslato: Septembar 07, 2018, 04:33:05:posle podne »
Ovo je odlična priča! Sviđa mi se.

Takođe mi se sviđa i kombinacija boja koju si izabrao za jedra.

zidane

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1.710
    • Pogledaj profil
Odg: Tutorijal: Farbanje zamenskih jedara za lego brodove
« Odgovor #4 poslato: Septembar 10, 2018, 09:01:40:pre podne »
Hvala Raso, nadam se da ce biti još zanimljivih tema.

Dzoni

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2.003
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Tutorijal: Farbanje zamenskih jedara za lego brodove
« Odgovor #5 poslato: Septembar 16, 2018, 03:58:45:posle podne »
Hvala na ovim lepim i dobrim tutorijalima.  :smilie:

Ja sam neke od ovih jedara video i uživo i moram priznati da su dosta precizno urađeni i da izgledaju kao original lego proizvod.