Autor Tema: Prodaja na BrickLink-u  (Pročitano 1596 puta)

Apple

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Prodaja na BrickLink-u
« poslato: Avgust 31, 2016, 12:11:03:pre podne »
Pozdrav svima,

Pratim vaš forum dugo ali nisam do sada učestvovao, možda zato što nisam znao odakle da počnem. :)

Interesuje me da li postoji negde neko detaljnije objašnjenje kako funkcioniše prodaja putem BrickLink iz Srbije ili ako je neko raspoložen da me uputi?

Otvorio sam prodavnicu, dodao manji broj delova, razumem koncept ali ono gde sam apsolutni amater je slanje u inostranstvo, primanje novca i naravno kako to sve funkcioniše u praksi iz naše zemlje.

Imam PayPal nalog koji nisam nikada koristio čak ni za plaćanje i Visa Internet karticu banke Intesa koju uglavnom koristim za kupovinu na Internetu.

Vidim da ima dosta prodavnica iz Srbije sa lepom reputacijom, pa se nadam da je sve to izvodljivo bez većih problema. :)
« Poslednja izmena: Avgust 31, 2016, 12:15:31:pre podne Apple »

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja na BrickLink-u
« Odgovor #1 poslato: Avgust 31, 2016, 10:19:39:pre podne »
Cao, dobro dosao na forum ! Vazno je poceti, sve posle je lakse  :smilie:

Sto se tice bricklinka i paypal-a, imas dosta tema ovde na forumu .

Ukratko sto se tice slanja, u poslednjih 2-3 godine je lako, svaka posta na salteru obavi carisnki pregled, popunis dokumenta tzv carinsku deklaraciju (kome i sta saljes), platis  i kupac samo da saceka kockice (slao sam od Srbije do Tokija, bukvalno ).

Sto se tice paypala  razumeo sad da imas nalog i karticu "prikacenu" na njega. Kupcu na bricklinku samo posaljes email i iznos koji treba da plati (kao invoice a to je opcija gde su order-u na bricklinku). Kad ti posalje pare, one stoje na paypalu. Paypal ti naplati proviziju, do 5%. Pare koje su na paypal nalogu mozes dalje trositi. A ako ti bas treba kes mozes "povuci" na Visa karticu i podici u banci (za to opet placas proviziju)

Apple

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja na BrickLink-u
« Odgovor #2 poslato: Avgust 31, 2016, 01:48:56:posle podne »
Hvala, super si objasnio najvažnije stavke, ostaje da probam.

Videću da jos večeras izmenim Terms i dodam da šaljem i van Srbije. E sad, interesuje me jos par stvari...

Šta ja plaćam u pošti prilikom slanja, poštarinu? U tom slučaju bih trebao da znam precizno iznos da bih rekao kupcu koliko da doda na cenu porudžbine.

Ona lista zemalja gde prodavac šalje, da li tu postoje neka ograničenja, odnosno ima li država sa liste u koje nije moguće poslati odavde?


bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja na BrickLink-u
« Odgovor #3 poslato: Avgust 31, 2016, 02:31:46:posle podne »
Hvala, super si objasnio najvažnije stavke, ostaje da probam.

Videću da jos večeras izmenim Terms i dodam da šaljem i van Srbije. E sad, interesuje me jos par stvari...

Šta ja plaćam u pošti prilikom slanja, poštarinu? U tom slučaju bih trebao da znam precizno iznos da bih rekao kupcu koliko da doda na cenu porudžbine.

Ona lista zemalja gde prodavac šalje, da li tu postoje neka ograničenja, odnosno ima li država sa liste u koje nije moguće poslati odavde?

Imas kalkulator JP Pošta, fakticki do 2 kg salje se kao pismo. Dosta je precizan (iz iskustva). Na te troškove
dodaš kupovinu npr koverte i sl

http://www.posta.rs/struktura/lat/aplikacije/alati/kalkulator-postarine.asp

A retko koji kupac  poželeti da mu šalješ DHL, Fedex . I stranci štede.

Koliko sam ja primetio naša pošta šalje skoro svuda. "Čak" i Somalija i Avganistan   :wink: (doduše oni verovatno nemaju ni mogućnost da naruče). Šalu na stranu, stvarno je pokriveno skoro sve. Ja sam npr slao u Kineske egzotične provincije, Južnu Koreju, Singapur, Hong Kong, Južnu Ameriku, udaljene regije Rusije i td


Apple

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja na BrickLink-u
« Odgovor #4 poslato: Septembar 01, 2016, 08:36:07:posle podne »
Da bih bio siguran kod ovog kalkulatora JP Pošta, obični paketi do 2 kg idu kao pismonosna pošiljka > pismo > obično? Pošto mi za sve druge kombinacije prijavljuje grešku prilikom pokušaja.

Vidim da postoji metod plaćanja PayPal (Onsite), uspeo sam bez problema da ga aktiviram i povežem nalog ali ne znam konkretno razliku u odnosu na PayPal. Nisam video mnogo prodavnica iz Srbije sa ponuđenom opcijom PayPal (Onsite).

I još nešto što mi se čini prilično važno, pošto bi mi PayPal bila jedina opcija plaćanja za kupce van Srbije, a plaćam proviziju kako si rekao do 5%, da li postoji neki kalkulator kod njih kao u slučaju pošte gde bih precizno utvrdio cifru? Vidim da dosta prodavaca napominje upravo dodatnu sumu na PayPal, mada se neki hvale sa no fee, ne znam gde je im je računica onda.

« Poslednja izmena: Septembar 01, 2016, 08:58:28:posle podne Apple »

Sammael

  • Član kluba (počasni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 4.295
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja na BrickLink-u
« Odgovor #5 poslato: Septembar 01, 2016, 08:51:15:posle podne »
Paypal linkovi ne rade kako treba, izguglaj samo PayPal international fees calculator


Računica je dvojaka:


1. Prvo, možeš da unapred uračunaš PayPal fee u cenu delova i da onda ne smaraš ljude dodatnim troškovima (ako će ti PayPal već biti primarni način plaćanja)


2. Ako s druge strane ne dodaješ PayPal fee, možeš s istim cenama delova imati veći obim prodaje od onih prodavaca koji ga zaračunavaju pošto ljude generalno iritira kad im prodavac to naplaćuje i radije idu kod prodavaca koji ga ne naplaćuju.


Posmatraj to ovako, i za plaćanje karticom u radnji banka čiji je POS terminal naplaćuje proviziju, ali ti prodavnica tu proviziju ne uračunava eksplicitno nego ili već računa na to pri formiranju marže, ili pojede trošak jer zna da je obim plaćanja karticama toliki da ne bi mogla da ne prima kartice.

bnesty

  • Član kluba (redovni)
  • Hero Member
  • *
  • Poruke: 3.609
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja na BrickLink-u
« Odgovor #6 poslato: Septembar 01, 2016, 09:49:41:posle podne »
Nikola je lepo objasnio. Mene je mrzelo da precizno računam kolika je Paypal provizija tako da sam ja to uracunao u cene delova. Jedino znam da je ona uvek 4.5 do 5% od primljene svote  od kupca

Paypal onsite je opcija da tvoj kupac samo klikne na link koji se nalazi u bricklink invoice-u i da odmah dobije "prozor" sa učitanim podacima za plaćanje: kome plaća, iznos, koja faktura i sl.

Ja na primer ne volim taj način, nisam "lenj" i vise volim da odem na svoj paypal nalog i kucam kome plaćam i koliko. A mislim da nisam omogućio tu opciju i za moje kupce , da ne preterujemo sa automatizacijom , malo mora i da se klikne  :wink: